- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Katastrofalne susze w lasach deszczowych - Amazonia może emitować więcej CO2 niż Stany Zjednoczone! (8873)
2011-02-10Drukuj
Potężne susze w amazońskich lasach deszczowych, które miały miejsce w ubiegłym roku, były bardziej intensywne niż „susza stulecia” z 2005 r. Zdaniem naukowców „zielone płuca planety” zaczynają wytwarzać więcej dwutlenku węgla niż są w stanie pochłonąć – mówi się nawet o 8 Gt rocznie. Można przypuszczać, że to kolejny efekt globalnego ocieplenia, na razie jednak brak na to konkretnych dowodów.
Naukowcy poddali analizie dane satelitarne dotyczące opadów na powierzchni 5 mln km2 lasu równikowego podczas pory suchej w 2010 r., a wyniki porównali z wcześniejszym badaniem związanym z suszą w roku 2005, które również analizowało wpływ niskich opadów na wzrost drzew. Rzadko się zdarza, aby dwie tak potężne susze miały miejsce w tak krótkim odstępie czasu, na przestrzeni niespełna jednego dziesięciolecia. Niestety pozostaje to w zgodzie z tymi modelami klimatu, które przewidują czarną przyszłość dla Amazonii.
Badacze ocenili, że po suszy w 2005 r. las równikowy zamiast absorbować około 2 mld ton CO2, zaczął ten gaz emitować i to w ilości około 5 mld ton. Jest to niemal tyle, co roczna emisja USA (5,4 mld ton). Niemniej jednak, zeszłoroczna susza była dużo bardziej rozległa i bardziej intensywna i miała dużo większy wpływ na wzrost oraz na obumieranie drzew. Dlatego też naukowcy spodziewają się, że całkowita emisja CO2 z obumierającej i rozkładającej się materii organicznej może sięgnąć nawet 8 mld ton.
„Zasięg suszy z 2010 r. był dużo większy niż tej z 2005 r. W 2010 r. poziom wody w Rio Negro, największym dopływie Amazonki, był najniższy odkąd zaczęto pomiary na początku XX w. Mamy zatem niezależne dowody na przyczynę suszy”, mówi dr Lewis.
Zazwyczaj susze, które zdarzają się na nizinie Amazonki, dotykają głównie północną część regionu, dlatego że powoduje je zjawisko El Niño na Pacyfiku. Jednak susze w 2005 i 2010 r. wystąpiły bardziej na południu i stąd podejrzenie, że mogą mieć związek z podwyższeniem temperatury powierzchni Oceanu Atlantyckiego. Naukowcy podkreślają jednak, że aby potwierdzić tę hipotezę, konieczne są dodatkowe badania.
Peter Cox z Uniwersytetu w Exeter, który analizował suszę z 2005, jest zdania, że obie susze, w 2005 i 2010, były wywołane niezwykle wysoką temperaturą powierzchni oceanu w tropikalnej strefie północnego Atlantyku. Spowodowała ona, że najsilniejsze opady przesuwają się na północ, a to z kolei opóźniło nadejście pory deszczowej w Amazonii.
Nawet przy braku dowodów na słuszność tej tezy nie ulega wątpliwości, że sytuacja jest niepokojąca. Chociaż wylesianie puszczy równikowej w Brazylii w ostatnich latach udało się nieco ograniczyć, lasy deszczowe wciąż są zagrożone w innych miejscach, od Konga po Indonezję. Żeby przeciwdziałać zmianom klimatu, należy chronić to, co pozostało z „zielonych płuc planety”, nawet jeśli ich rola w regulowaniu klimatu zaczyna się diametralnie zmieniać. Jedną ze strategii proponowanych przez ONZ jest program redukcji emisji z wylesień i degradacji lasów (Reducing Emission from Deforestation and Forest Degradation – REDD). Zakłada on przekazywanie funduszy krajom rozwijającym się, aby odwieść je od wycinania drzew dla zysku.
Artykuł „The 2010 Amazon drought” pod redakcją dr Lewisa został opublikowany w magazynie „Science” 4 lutego br.
Agata Golec, ChronmyKlimat.pl
na podstawie: www.independent.co.uk, www.leeds.ac.uk, fot. www.scx.hu
Redakcja ChronmyKlimat.pl zezwala na przedruk tego artykułu, pod warunkiem podania źródła tekstu i zamieszczenia linku do portalu lub podlinkowanego logotypu.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności