- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Energia wiatru w sieci – warsztaty PSEW zakończone (13507)
2011-11-09Drukuj
Przewidywanie produkcji z energii wiatru, grupowanie farm wiatrowych w wirtualne elektrownie w celu zapewnienia optymalnego działania systemu elektroenergetycznego – to tylko niektóre tematy zakończonych 4 listopada br. warsztatów energetyki wiatrowej. To pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce, gdzie można było poznać praktykę w zarządzaniu parkami wiatrowymi w systemie energetycznym.
Warsztaty zorganizowało Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW). Wybór tematyki to naturalna odpowiedź na potrzebę poszerzenia wiedzy nie tylko wśród operatorów i dystrybutorów energii, ale też producentów turbin oraz firm usługowych, deweloperskich, a nawet ubezpieczycieli.
– Zapewnienie bezpieczeństwa pracy KSE i umożliwienie pełnego zbilansowania energii w systemie przy jednoczesnej maksymalizacji produkcji źródeł wiatrowych, to wyjątkowo ważne tematy w dyskusji o przyszłości energetyki wiatrowej w Polsce. Dlatego też nie mieliśmy wątpliwości, że to właśnie wpływ farm wiatrowych na sieć powinien być tematem warsztatów – podkreślał Krzysztof Prasałek, prezes PSEW.
Zaproszenie na spotkanie specjalistów z zachodnich koncernów energetycznych, które zieloną energią – w znacznie większej skali niż w Polsce – zarządzają od wielu lat, okazało się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. W warsztatach uczestniczyło blisko 100 osób. Oprócz poznania doświadczeń takich krajów, jak Niemcy, Hiszpania, bardzo cennym w dyskusji okazał się wykład prof. Piotra Kacejko z Politechniki Lubelskiej, który przedstawił wyniki badań oddziaływania generacji wiatrowej na system elektroenergetyczny w Polsce. Analizy naukowców pokazują, że w 2020 roku zmienność obciążenia sieci, wynikająca z generacji wiatrowej, będzie zdecydowanie mniejsza od zmienności, jaka występowałaby w systemie opartym tylko o jednostki konwencjonalne. Aby jednak właściwie wykorzystać energię wiatru, należy przyjąć wysokie standardy techniczne dla podłączanych nowych farm.
Jako przykład można tu podać Hiszpanię, która ma zainstalowanych 21,5% mocy w energetyce wiatrowej. Miguel Lorenzo, z firmy Red Eléctrica de España wyjaśniał uczestnikom warsztatów, jak działa centrum sterowania energetyki odnawialnej CECRE poprawiający integrację funkcjonujących źródeł z eksploatacją systemu. Z kolei Urszula Sankowska z niemieckiej firmy 50 Hertz Transmission opowiadała o systemie wsparcia zielonej energii u naszego zachodniego sąsiada. Warto podkreślić współpracę wszystkich podmiotów obsługujących niemiecki system – przedstawiciele firm obsługujących sieć energetyczną spotkają się raz w miesiącu w ministerstwie gospodarki, aby na bieżąco omówić zadania związane z rozwojem odnawialnych źródeł.
Mimo różnic między Niemcami, Hiszpanią a Polską informacje podane na warsztatach mogą budzić sporo optymizmu. Dariusz Szymczak z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska mówił między innymi o 45 mln przeznaczonych w 2012 na konkurs "Budowa, rozbudowa i przebudowa sieci w celu przyłączania energetyki wiatrowej". Konkurs zostanie ogłoszony jeszcze w tym roku. Bardzo ważny w dyskusji był głos Zdzisława Koszkula, z PTPiREE – Tauron SA, który podkreślił, że praca farm wiatrowych przynosi wiele profitów również z punktu widzenia operatorów systemu.
Podsumowując warsztaty można powiedzieć jasno, że jesteśmy skazani na energetykę wiatrową. Ale "skazanie" nie oznacza wcale wyroku, tylko szansę. Szansę nie tylko na wypełnienie naszych zobowiązań unijnych, ale też na dostarczenie operatorom systemu energii, która bezproblemowo funkcjonuje z innymi źródłami.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności