- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Po kilku miesiącach spadków w styczniu odbicie na rynku handlu emisjami (13927)
2012-02-03Drukuj
Styczeń przyniósł wzrostową korektę cenową na rynku uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Wprawdzie w pierwszym tygodniu miesiąca średnie ceny na rynku spadły do rekordowo niskiego poziomu 6,23 euro, ale w ciągu drugiego tygodnia rynek obrobił straty. W drugiej połowie stycznia ceny stopniowo rosły osiągając na koniec miesiąca poziom 7,84 euro, tj. o 26 proc. wyższy niż miesięczne minimum. Pomimo wzrostu wartości uprawnień, wolumen sprzedanych jednostek EUA oraz CER zmniejszył się w porównaniu z poprzednim miesiącem odpowiednio o 28 proc. i 4 proc.
Na początku stycznia kolejny raz pojawiło się zagadnienie związane z propozycją Komisji Środowiska Parlamentu Europejskiego, dotyczącej zmian prawnych ograniczających podaż darmowych uprawnień w kolejnym okresie rozliczeniowym. Ze względu na ilość poprawek wymagających konsultacji, pierwotnie planowane na 24 stycznia głosowanie zostało przesunięte na 28 lutego. Podobnie jak w grudniu, informacja dotycząca możliwości zmian w ustawodawstwie miała przełożenie na aprecjację wartości uprawnień, która przewyższyła spadki z pierwszego tygodnia stycznia. Niewykluczone, iż podobne interwencje ze strony UE, w wypadku gdyby ceny uprawnień okazały się zbyt niskie, mogą mieć miejsce w przyszłości podnosząc tym samym wartość uprawnień.
11 stycznia Komisja Europejska poinformowała, o grudniowej sprzedaży uprawnień pochodzących z NER300. Ostatni miesiąc minionego roku był pierwszym w którym Europejski Bank Inwestycyjny sprzedawał uprawnienia z rezerwy. Bank wprowadził do obrotu 12 mln uprawnień, które mogą być wykorzystane w kolejnym okresie rozliczeniowym. Do końca 2012 roku na rynek wprowadzone zostanie pozostałe 288 mln uprawnień, z czego 188 mln jeszcze przed listopadem. Oficjalna informacja o rozpoczęciu długo zapowiadanego wprowadzenia uprawnień z rezerwy na rynek miała odzwierciedlenie w spadku wartości uprawnień.
Wraz ze zbliżaniem się końca obecnego okresu rozliczeniowego widoczny jest wzrost liczby aukcji uprawnień organizowanych przez poszczególne państwa. W styczniu poza cotygodniowymi niemieckimi aukcjami, na których sprzedano 1,2 mln uprawnień, miały miejsce jeszcze trzy aukcje organizowane przez Litwę i Grecję przez które na rynek trafiło dodatkowe 2,85 mln uprawnień.
Pod koniec stycznia Komisja Europejska zrobiła kolejny krok w stronę włączania lotnictwa do Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (EU ETS). Częściowe uruchomienie centralnego unijnego rejestru uprawnień do emisji CO2 ma umożliwić liniom lotniczym otwieranie w nim kont, które pozwolą na otrzymywanie bezpłatnych uprawnień i zawieranie transakcji. W świetle sprzeciwu wobec obowiązku rozliczania się z emisji operatorów lotniczych z krajów spoza EU ETS, zwłaszcza USA, Chin i Indii, jest to istotny sygnał, że Unia Europejska nie zamierza zmieniać dotychczas obranego kierunku. Obecność operatorów lotniczych w systemie EU ETS, a tym samym wzrost popytu na uprawnienia w dłuższym terminie może powodowad wzrost ich cen.
Wzrost cen uprawnień w styczniu do 7,84 euro oddala widmo dalszych spadków. Wsparcie na rynku spot na poziomie 6,23 euro okazało się być wystarczającym argumentem dla byków aby rozpocząć krótkoterminowe wzrosty. Co więcej, w świetle danych makroekonomicznych być może będzie to dłuższy marsz. Ważnym sygnałem przemawiającym za tym, że ceny skierują się jednak na północ będzie pokonanie kluczowego poziomu 9 euro. Bez przebicia tego poziomu nie można wykluczyć dalszego poruszania się w kanale bocznym.
Autorem komentarza jest dr Juliusz Preś, makler papierów wartościowych w Consus.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności