- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Polska ma potencjał do rozwoju biogazowni (21523)
2020-10-12Drukuj
Na koniec II kwartału tego roku łączna moc zainstalowana w instalacjach biogazowych wyniosła 245,15 MW. Biogaz – w przeciwieństwie do fotowoltaiki czy energii z wiatru – nie zalicza się w ostatnich latach do dynamicznie rosnących sektorów OZE, ale Polska ma atuty, który czynią nasz rynek perspektywicznym dla tego sektora, jak np. dobrze rozwinięty sektor spożywczy i rolnictwo, które zapewniają stały dopływ surowców dla elektrowni biogazowych. – Ponadto obowiązujące w Polsce przepisy sprzyjają funkcjonowaniu takich elektrowni. Obecny system wsparcia jest jednym z najkorzystniejszych w UE. Ten sektor ma potencjał wzrostu – ocenia prezes Green Genius Simonas Šileikis.
– Widzimy ogromny potencjał rozwoju sektora biogazu w Polsce. Obecnie działa tu ok. 100 rolniczych elektrowni biogazowych o łącznej mocy zainstalowanej 110 MW i wykorzystują one tylko mały ułamek potencjału Polski w zakresie produkcji energii z biogazu. Według naszych szacunków możliwa wielkość polskiego rynku jest bliższa wartości 2000 MW – mówi agencji Newseria Biznes Simonas Šileikis, prezes zarządu Green Genius Poland.
Polska jest w ostatnich latach wielkim placem budowy dla inwestycji w odnawialne źródła energii. Według danych Urzędu Regulacji Energetyki na koniec II kwartału br. łączna moc zainstalowana w OZE w polskim systemie przekroczyła 9474 MW, natomiast moc w instalacjach biogazowych wyniosła 245,15 (wobec 245,37 MW na koniec 2019 roku). Według prowadzonego przez KOWR rejestru – który obejmuje tylko wytwórców biogazu rolniczego – na początku października br. w Polsce funkcjonowało 96 biogazowni rolniczych o łącznej mocy elektrycznej 115,3 MW.
Biogaz nie zalicza się w ostatnich latach do dynamicznie rosnących sektorów OZE, ale Polska ma kilka bardzo mocnych atutów dla branży biogazowej – przede wszystkim dobrze rozwinięty sektor spożywczy i rolnictwo, które zapewniają stały dopływ surowców dla elektrowni biogazowych. Ponadto obowiązujące w naszym kraju przepisy sprzyjają funkcjonowaniu elektrowni biogazowych, a polskie prawodawstwo jest w tym zakresie jednym z najkorzystniejszych w UE.
– Obecny system wsparcia w Polsce jest jednym z najkorzystniejszych i najbardziej nowatorskich na tle innych państw w Europie – podkreśla prezes Green Genius Poland.
Rozwój elektrowni biogazowych niesie ze sobą szereg korzyści. Po pierwsze, wytwarzana w nich energia jest czysta i stanowi ekologiczny zasób, który ogranicza koszty ogrzewania i transportu. Po drugie, biogaz do pewnego stopnia może też zastąpić gaz ziemny, zwłaszcza na terenach położonych z dala od infrastruktury. Po trzecie, jego produkcja wiąże się również z niższymi kosztami zagospodarowania odpadów i większą wydajnością.
– Produkcja biogazu stanowi wzorowy przykład gospodarki bezodpadowej o zamkniętym obiegu, która pozwala ograniczyć zanieczyszczanie środowiska i zagospodarować odpady organiczne. To oczywiście ma ogromny wpływ na łagodzenie efektu cieplarnianego. Poziom redukcji emisji dwutlenku węgla osiągany przez elektrownie biogazowe jest ogromny w porównaniu do innych technologii – mówi Simonas Šileikis.
Jak podkreśla, biogaz jest jedną z wiodących, a przy tym najbardziej wydajnych technologii w sektorze energii ze źródeł odnawialnych, która zapewnia prawie ośmiokrotnie większą wydajność niż fotowoltaika. Green Genius od ubiegłego roku przygląda się polskiemu rynkowi biogazu. W ciągu trzech najbliższych lat planuje uruchomić 20 MW mocy z biogazu. Pierwsze elektrownie mają zacząć działać w drugiej połowie przyszłego roku.
Źródło: biznes.newseria.pl
Podobne artykuły
- Krajowe plany w zakresie energii i klimatu muszą być stale ulepszane, aby zrealizować wzmocniony cel UE w zakresie klimatu
W nowym raporcie opublikowanym dzisiaj przez Climate Action Network (CAN) Europe and ZERO opisano, w jaki sposób krajowe plany na rzecz energii i klimatu (KPEIK) państw członkowskich mogą przyczynić się do wzmożonych działań na rzecz klimatu w UE.
Więcej
- PE głosuje za bardziej ambitną polityką klimatyczną
Parlament Europejski poparł podwyższenie celu redukcji emisji gazów cieplarnianych z krajów UE do 60%. Zdaniem organizacji pozarządowych to krok w dobrym kierunku.
Więcej
- Inteligentne miasta do życia
Mimo koronawirusa wczoraj w Łodzi odbyło się na żywo i przez internet, międzynarodowe spotkanie miast pt. Smart and Liveable Cities. Było to wspólne przedsięwzięcie Ambasady Danii w Polsce oraz Miasta Łodzi. Co ciekawego można było usłyszeć?
Więcej
Podziel się swoją opinią
Finansowanie
Projekt "Kalkulator emisji CO2 i oszczędności finansowych EKO_SKNERA" Instytutu na rzecz Ekorozowju jest zrealizowany w ramach konkursu grantowego "Razem dla klimatu" Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności