- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Zrównoważone chłodzenia potrzebne od zaraz (20910)
2019-08-14Drukuj
Fale upałów to już rzeczywistość w naszym klimacie – przewiduje się, że będą coraz częstrze i coraz intensywniejsze. Nie boimy się ich, bo wiemy, że ich uciążliwość możemy złagodzić dzięki klimatyzacji. Będzie ona coraz bardziej potrzebna, już obecnie dynamicznie rośnie liczba jej użytkowników. W samej Europie przewiduje się podwojenie wykorzystania chłodzenia budynków do 2030 roku. Klimatyzacja przynosi niewątpliwe korzyści. Jednak zostawia swój ślad ekologiczny, więc warto korzystać z efektywnych urządzeń, które pozwolą go zminimalizować.
Chłodzenie odpowiada za 8% emisji gazów cieplarnianych i przewiduje się, że do 2050 r. udział ten wzrośnie do 15%, jeśli nie zastosujemy najbardziej energooszczędnych technologii. Chłodzenie odpowiada za 20% światowego zużycia energii elektrycznej. Oczekuje się, że w przypadku kontynuowania ścieżki „business us usual” zapotrzebowanie na chłodzenie w sektorze mieszkaniowym w UE będzie czterokrotnie wyższe niż w 2015 r. Do roku 2030 w Europie podwoi się liczba klimatyzatorów i lodówek. Chłodzimy nie tylko nasze biura i mieszkania. Połowa energii zużywanej w supermarketach jest przeznaczona na chłodzenie, a w centrach danych chłodzenie stanowi 40% zużywanej energii.
Według raportu IEA około 2,8 miliarda ludzi na świecie zamieszkuje gorące kraje, gdzie średnie dzienne temperatury przekraczają 25°C. Mniej niż 10% posiada klimatyzator. Dla porównania w krajach takich jak Japonia i Stany Zjednoczone wskaźnik ten wynosi 90%.. I choć przewiduje się, że do 2050 roku nawet 2,5 miliarda ludzi w gorących krajach będzie miało klimatyzator, kolejne 1,9 miliarda wciąż będzie pozbawiona chłodzenia.
Dlaczego „zrównoważone chłodzenie” jest tak istotne?
- Do 2050 r. 80% Europejczyków będzie mieszkać na obszarach miejskich. Będą potrzebować chłodzenia w celu zapewnienia zdrowego, produktywnego (nawet o 15% więcej) i wygodnego miejsca do życia i pracy, świeżej i bezpiecznej żywności oraz możliwie najlepszej opieki zdrowotnej.
- 20% żywności w UE jest tracone lub marnowane każdego roku. Potrzebujemy chłodzenia w celu zapewnienia odpowiedniego i nieprzerwanego łańcucha chłodniczego. 43 milionów Europejczyków nie stać na wysokiej jakości posiłek co drugi dzień, dlatego niezbęde jest odpowiedzialne obchodzenie się z zasobami oraz zapobieganie utracie żywności i jej marnotrawstwu.
- Do 2030 r. liczba urządzeń podłączonych do Internetu osiągnie na całym świecie 125 miliardów, prawie 5 razy więcej niż w 2017 r. Potrzebujemy chłodzenia w celu utrzymania Internetu: w 2020 r. centra danych będą wykorzystywać 4% całkowitego rocznego zużycia energii w UE, czyli około dwa razy więcej niż w 2007 r.
Potrzebujemy efektywnych urządzeń, dzięki którym można osiągnąć oszczędności w zużyciu energii, po to aby zmniejszyć zarówno koszty użytkowania klimatyzacji, ale również jej ślad ekologiczny i powiązane emisje CO2. Wszystkie niezbędne technologie są dostępne i wystarczy je zaaplikować, żeby cieszyć się tanim, efektywnym i przyjaznym środowisku chłodzeniem. Przykladów, którymi można się inspirować jest wiele.
Jeden z luksusowych hoteli w Szanghaju postanowił zastąpić chłodziarki śrubowe bezolejowymi zalewanymi agregatami chłodniczymi 300 TR (1055 kW), oba połączone z dwiema sprężarkami Danfoss Turbocor®. Stare pompy wody zostały również zmodernizowane do nowego zestawu wysoce skutecznych pomp i napędów. Odnowiono również pakowanie chłodni kominowej. Hotel zmniejszył zużycie energii elektrycznej o blisko 25%. Projekt modernizacji okazał się ogromnym sukcesem i otrzymał oznaczenie jako jeden z kluczowych energooszczędnych projektów modernizacji miejskich.
Warto pamiętać, że klimatyzacja najbardziej przydaje nam się, kiedy jest dużo słońca, więc można łączyć jej użycie z systemami fotowolaicznymi – dzięki rozwojowi OZE i transformacji energetycznej i wykorzystaniu efektywnych źródeł energii w chłodzeniu, możemy istotnie zmniejszyc zużycie energii i emisję gazów cieplarnianych.
Źródło: Danfoss Poland
Podobne artykuły
- Za 30 lat w Warszawie temperatura jak w Tbilisi?
Dwutlenek węgla (CO 2 ) to jeden z gazów cieplarnianych, którego nadmierna emisja przyczynia się do niepożądanych zmian klimatycznych na świecie. Wytwarzany jest on w wyniku spalania paliw kopalnych takich jak ropa i węgiel, a według danych Eurostatu* produkcja CO 2 tylko w Polsce w 2018 r. wzrosła o 3,5%. Istotny wpływ na zatruwanie środowiska mają gospodarstwa domowe, dlatego warto przeanalizować, jak ograniczyć emisję CO 2 na własną rękę.
Więcej
- Suszy nie uniknęło żadne województwo
Susza dotknęła wszystkich województw, niedobór wody występuje w coraz większej liczbie gmin. Susza objęła wszystkie monitorowane uprawy - informuje w swym najnowszym reporcie Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG). Największy deficyt wody jest w woj. lubuskim i wielkopolskim.
Więcej
- Zmieniający się klimat zagraża ludziom i środowisku. Jego ochrona musi się stać priorytetem dla wszystkich
Nadmierna emisja dwutlenku węgla, produkcja plastiku, eksploatacja surowców naturalnych czy wody przekładają się na zmiany klimatu, przed którymi naukowcy ostrzegają już od półwiecza. To efekt działania gospodarek opartych na węglu i innych paliwach kopalnych. Zahamować tempo tych zmian może tylko solidarne działanie wszystkich krajów, ale i zaangażowanie pojedynczych ludzi – podkreślają eksperci Centrum UNEP/GRID. Tymczasem wielu z nas nie dostrzega problemu.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Finansowanie
Projekt "Kalkulator emisji CO2 i oszczędności finansowych EKO_SKNERA" Instytutu na rzecz Ekorozowju jest zrealizowany w ramach konkursu grantowego "Razem dla klimatu" Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności