- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
W Warszawie powstanie inteligentna sieć ciepłownicza (18261)
2015-02-28Drukuj
"FB Warszawa panorama" aut. Filip Bramorski - http://www.flickr.com/photos/filip_bramorski/10535820833/, licencja CC BY-SA 2.0 na podstawie Wikimedia Commons
Veolia Energia Warszawa S.A. wprowadza w stolicy „Inteligentną Sieć Ciepłowniczą”. Nowatorski projekt pozwoli na redukcję emisji dwutlenku węgla nawet o 14 tys. ton rocznie oraz przybliży miasto do modelu „Smart City”. Inwestycja jest warta 52 mln zł i uzyskała 30-procentowe dofinansowanie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – informuje Veolia.
Warszawska sieć ciepłownicza zostanie wyposażona w innowacyjną infrastrukturę, która umożliwi monitorowanie poszczególnych elementów oraz zarządzanie nimi na odległość. Dotychczas każda zmiana ustawień była wprowadzana ręcznie w konkretnych lokalizacjach. Teraz kontrola nad 3 przepompowniami, 79 komorami ciepłowniczymi oraz 2,5 tys. węzłów ciepłowniczych będzie realizowana zdalnie. System będzie również wyposażony w aplikacje wspierające proces decyzyjny. Zapewnią one stały dostęp do niezbędnych danych i zaproponują optymalne rozwiązania.
Wdrożenie projektu usprawni użytkowanie miejskiej sieci ciepłowniczej oraz zapewni wysoką jakość i niezawodność dostaw ciepła do odbiorców. Ponadto doprowadzi do zredukowania strat ciepła na przesyle i ograniczenia emisji CO2.
– Inwestycja przyniesie wymierne korzyści mieszkańcom i dla środowisku. Odbiorcom zapewni podniesienie jakości dostaw ciepła dzięki elastycznemu reagowaniu na chwilowe zapotrzebowania klientów na ciepło i skróceniu czasu reakcji w sytuacjach awaryjnych. Środowisko zaś odczuje pozytywny wpływ poprzez redukcję emisji dwutlenku węgla – rocznie spadnie ona o 14,5 tys. ton, co jest równoważne z posadzeniem miliona drzew. Projekt zostanie zrealizowany do połowy 2017 roku, a prace zaplanowane są w taki sposób, aby nie wpłynąć znacząco na komfort użytkowników końcowych. Niezbędne ograniczenia w dostawach ciepła nie będą trwały dłużej niż 2 godziny – wyjaśnia Paweł Balas, Dyrektor Projektu ISC.
System ciepłowniczy firmy Veolia Energia Warszawa S.A. jest jednym z największych w Unii Europejskiej. Składa się z ponad 1 700 km sieci dostarczającej ciepło systemowe do 19 tys. obiektów na terenie Warszawy, co pokrywa 80% potrzeb mieszkańców stolicy. Każdego dnia ponad 1100 pracowników Spółki czuwa nad bezpieczeństwem i pewnością dostaw ciepła, dbając o właściwe funkcjonowanie 1740 km stołecznej sieci ciepłowniczej i tysięcy węzłów cieplnych.
W ramach inwestycji stołeczna sieć ciepłownicza zostanie wyposażona w infrastrukturę do monitorowania efektywności przesyłu ciepła oraz do optymalizacji jej pracy. Zastosowane rozwiązania umożliwią optymalny dobór czynnika grzewczego w źródłach i sterowanie urządzeniami tak, aby przesył ciepła odbywał się z minimalnymi stratami.
Ograniczenie strat przesyłowych pozwoli na zwiększenie efektywności energetycznej równoważne ogrzaniu ok. 5 tys. mieszkań o powierzchni 65 m2. Ze względu na wymiar ekologiczny i innowacyjność inwestycja realizowana przez firmę Veolia Energia Warszawa S.A. uzyskała 30-procentowe dofinansowanie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Od października 2011 r. Spółka jest częścią międzynarodowej Grupy Veolia, europejskiego lidera w zakresie usług energetycznych. Zgodnie z założeniami Grupy wdraża w Warszawie rozwiązania efektywne energetycznie wpisujące się w politykę zrównoważonego rozwoju. Firma przyczynia się do rozwoju miasta i społeczności lokalnych poprzez aktywne wsparcie inicjatyw edukacyjnych, naukowych, sportowych i kulturalnych.
Veolia Energia Warszawa S.A. współpracuje również ze środowiskiem naukowym – na bazie Ośrodka Badań i Rozwoju Ciepłownictwa utworzone zostało nowoczesne, międzynarodowe Centrum badań i innowacji w ciepłownictwie – Heat Tech Center, jeden z pięciu na świecie ośrodków prowadzących badania nad poprawą efektywności systemów energetyki miejskiej i przemysłowej.
Źródło: komunikat prasowy Veolia, gramwzielone.pl
Podobne artykuły
- Energa wdraża inteligentną sieć w woj. kujawsko-pomorskim
Konsorcjum, którego liderem jest spółka Energa-Operator, otrzymało ponad 19,5 mln zł dofinansowania od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na projekt „Smart Toruń – pilotażowe wdrożenie Inteligentnej Sieci Energetycznej przez Grupę Kapitałową Energa”.
Więcej
- Kraków testuje energooszczędny tramwaj polskiego producenta
Od 23 lutego przez trzy kolejne miesiące Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie będzie testować niskopodłogowy tramwaj marki Solaris.
Więcej
- Mieszkańcy Gdyni sprawdzą, jak skutecznie oszczędzać energię
W Gdyni startuje innowacyjny projekt Energa Living Lab, w ramach którego 300 gospodarstw domowych będzie miało okazję przetestować pilotażowe rozwiązania do zarządzania energią elektryczną i świadomego jej użytkowania.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Finansowanie
Projekt "Kalkulator emisji CO2 i oszczędności finansowych EKO_SKNERA" Instytutu na rzecz Ekorozowju jest zrealizowany w ramach konkursu grantowego "Razem dla klimatu" Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności