- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Pozycja wiatru i słońca w miksie energetycznym Polski. Przyszłość bliska czy daleka? (16285)
2013-10-11Drukuj
1 października br. przedstawiciele firmy juwi Energia Odnawialna Sp. z o.o., wraz z ekspertami z Akademii Górniczo–Hutniczej w Krakowie, PricewaterhouseCoopers oraz Enercon GmbH debatowali nad udziałem energetyki wiatrowej i fotowoltaicznej w ogólnej produkcji energii w Polsce.
Organizatorem i pomysłodawcą konferencji była firma juwi Energia Odnawialna Sp. z o.o., która na polskim rynku odnawialnych źródeł energii (OZE) działa już od kilku lat. Konferencji przyświecał cel - zwrócenie uwagi na konieczność inwestowania w odnawialne źródła energii w aspekcie zapewnienia stabilności ekonomicznej i energetycznej Polski przy jednoczesnym osiągnięciu celów wyznaczonych w tym zakresie przez Unię Europejską (w tym zredukowanie emisji dwutlenku węgla). Spotkanie to stało się okazją do przedyskutowania w gronie eksperckim tych zagadnień, zwłaszcza w świetle nowej propozycji systemu wsparcia OZE, przedstawionej przez Ministerstwo Gospodarki. Uczestnicy mieli więc możliwość nawiązania dialogu i wymiany poglądów w zakresie proponowanych przez ministerstwo rozwiązań.
Prelegenci konferencji skupili się przede wszystkim na wnikliwej analizie zaproponowanego systemu aukcyjnego i ocenie jego potencjału w aspekcie zarówno rozwijanych, jak i już istniejących projektów OZE w Polsce. Eksperci byli zgodni co do tego, że nowy system aukcyjny może zachęcić do podejmowania nowych inwestycji oraz zapewnić stabilność rozwoju projektów OZE, szczególnie w aspekcie ich długoterminowego planowania. Wszystko zależy jednak od tego jak szybko i w jakim finalnie kształcie nowa ustawa zostanie wdrożona oraz przez jak długi okres będzie ona definiować warunki rozwoju projektów OZE.
Podczas konferencji dokonano również analizy porównawczej projektów realizowanych w krajach, w których funkcjonują różne systemy wsparcia: aukcyjny oraz ceny gwarantowanej (feed-intariff). Analizie poddano warunki finansowania projektów w obu wariantach – oba systemy nie są pozbawione wad, ale umożliwiają opłacalne rozwijanie projektów OZE. Dlatego też, bez względu na to, który z nich zostanie wdrożony w Polsce, ważne jest, by zagwarantować ciągłość systemu jako takiego, a przede wszystkim stabilność jego funkcjonowania. Projekty OZE już same w sobie obarczone są dużym ryzykiem inwestycyjnym, mogą one jednak uzyskać zdecydowane wsparcie poprzez zapewnienie im stałych i przewidywalnych warunków finansowania.
Na konferencji przedstawiono doświadczenia innych krajów europejskich w zakresie wpływu instalacji OZE na stabilność sieci elektroenergetycznej. Pokazano, że wbrew powszechnie funkcjonującemu przekonaniu, instalacje OZE gwarantują stabilny przepływ i dostawy energii.
Podsumowania konferencji dokonała Prezes Zarządu juwi Energia Odnawialna Sp. z o.o., dr. Marie-Luise Pörtner. – Cieszę się ogromnie, że pomimo niepewności w odniesieniu do ram prawnych i ogólnej, trudnej sytuacji odnawialnych źródeł energii w Polsce, tak wiele osób uczestniczyło w konferencji. Jestem pewna, że była to bardzo dobra okazja do wymiany informacji, przekazania wiedzy i doświadczeń, by wspólnie móc ocenić szanse i wyzwania rynku. Osobiście także wierzę, że konferencja umocniła przekonanie wielu uczestników co do słuszności ich zaangażowania na rzecz odnawialnych źródeł energii oraz udowodniła, że w perspektywie długoterminowej nie ma alternatywy dla energetyki odnawialnej. Dlatego tak ważnym jest, abyśmy wszyscy razem dążyli do zwiększenie udziału OZE w systemie energetycznym – dla dobra naszego środowiska i przyszłych pokoleń".
źródło: juwi Energia Odnawialna Sp. z o.o.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Finansowanie
Projekt "Kalkulator emisji CO2 i oszczędności finansowych EKO_SKNERA" Instytutu na rzecz Ekorozowju jest zrealizowany w ramach konkursu grantowego "Razem dla klimatu" Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności