- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Komisja Europejska: podniesienie celu efektywności energetycznej do 30% do 2030 r. niemal pewne (19770)
2016-09-22Drukuj
Do opinii publicznej wyciekł projekt dyrektywy o efektywności energetycznej, którego oficjalne ogłoszenie planowane jest na 12 października.
Z dokumentu wynika, że Komisja będzie proponowała zwiększenie unijnych ambicji w zakresie oszczędzania energii. Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi ocenia, że dostępny dokument zawiera wiele niejasności, ale proponowany w nim kierunek zmian byłby korzystny dla polskiego odbiorcy energii.
Podczas posiedzenia Rady Europejskiej w październiku 2014 roku szefowie państw UE zadecydowali o kontynuacji polityki klimatyczno-energetycznej z nowymi celami po roku 2020. Zgodnie z postanowieniem, Unia ma zmniejszyć emisyjność swojej gospodarki o co najmniej 40% względem roku 1990, zwiększyć udział odnawialnych źródeł energii do 27% oraz zmniejszyć zużycie energii również o 27%. Przy trzecim celu Rada ustaliła jednak, że może on zostać podwyższony w późniejszym terminie.
Ambitny projekt dyrektywy
– Cel 27% jest znacznie mniejszy niż unijne możliwości – mówi Jędrzej Pasierski, prawnik z Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi. – Z szacunków unijnych wynika, że cel 20% zmniejszenia zużycia energii w Unii Europejskiej do roku 2020 został osiągnięty sześć lat wcześniej, czyli już w 2014, a niemal 24-procentową poprawę wydajności gospodarki UE osiągnie "bezwysiłkowo", poprzez np. postęp technologiczny. Dlatego podwyższenie celu do 30% jest konieczne, jeśli UE chce prowadzić ambitną politykę zwiększania efektywności energetycznej – dodaje Pasierski.
Projekt dyrektywy określa nowy, wyższy cel dla efektywności energetycznej oraz ramy prawne, zapewniające jego osiągnięcie. W sytuacji, gdy postęp w realizacji celu nie będzie wystarczający, Komisja rezerwuje sobie również możliwość bieżącej oceny i narzucenia państwom członkowskim dodatkowych działań.
Do osiągnięcia celu ma doprowadzić m.in. przedłużenie do 2030 r. okresu stosowania systemów zobowiązujących do efektywności energetycznej. W Polsce jest to, niedawno zreformowany, system białych certyfikatów.
– Polska będzie również zobowiązana do uwzględnienia środków poprawy efektywności energetycznej w gospodarstwach dotkniętych ubóstwem energetycznym. To dobry kierunek. Do tej pory system białych certyfikatów uważany był za narzędzie oszczędzania energii przeznaczone przede wszystkim dla większych odbiorców – komentuje Pasierski.
Inne rozwiązania przyjęte w projekcie to m.in. możliwość uwzględniania w statystykach energii wytwarzanej w przybudynkowych instalacjach OZE oraz wzmocnienie uprawnień odbiorcy końcowego do informacji, m.in. poprzez docelowe zapewnienie prawa do comiesięcznej informacji o własnym zużyciu energii.
Po oficjalnym ogłoszeniu propozycji dyrektywy w połowie października, projekt będzie przedmiotem prac Parlamentu Europejskiego i Rady. Nowe prawo miałoby zostać transponowane przez państwa członkowskie do 31 grudnia 2018.
Wiosną tego roku polski rząd wdrożył do krajowego porządku prawnego Dyrektywę w sprawie efektywności energetycznej 2012/27/EU. Nowa ustawa wejdzie w życie 1 października. Efektywność energetyczna polskiej gospodarki jest wciąż poniżej średniej unijnej. W UE, najwięcej energii zużywane jest przez budynki odpowiadające za około 40% zużycia energii końcowej. Ponad dwie trzecie tej energii wykorzystywanej jest na potrzeby ogrzewania i chłodzenia budynków. I to w tym sektorze istnieje największy potencjał efektywnościowy.
Źródło: Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi
Podziel się swoją opinią
Finansowanie
Projekt "Kalkulator emisji CO2 i oszczędności finansowych EKO_SKNERA" Instytutu na rzecz Ekorozowju jest zrealizowany w ramach konkursu grantowego "Razem dla klimatu" Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności