- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Finał wakacji na klimatycznym pikniku w Warszawie (20931)
2019-08-27Drukuj
Ekowarsztaty, pokaz aut napędzanych wodorem i sposoby wykorzystywania energii z promieni słońca – to zaledwie kilka atrakcji rodzinnego Pikniku z Klimatem. Wydarzenie dla dzieci i dorosłych odbędzie się w niedzielę, 1 września przy Multimedialnym Parku Fontann. Hasło XII odsłony wydarzenia brzmi: „WARSZAWA – MIASTO Z KLIMATEM”.
Już po raz dwunasty w Warszawie wakacje zakończą się Piknikiem z Klimatem – w tym roku centrum ekologiczno-kulturalnym stanie się Skwer 1. Dywizji Pancernej WP, obok Multimedialnego Parku Fontann. Tematem przewodnim tegorocznej imprezy jest adaptacja miasta do zmian klimatycznych. Śródmiejska przestrzeń zamieni się w strefę edukacji i zabawy. Impreza rozpocznie się o godz. 11.30 i trwać będzie do godz. 16.30. To aż 5 godzin przyjemnej nauki!
Fani zajęć plastycznych i nurtu zero waste mogą przyjść na warsztaty z tworzenia biżuterii, breloków oraz magnesów z elektroodpadów. Kolejną atrakcją będzie maszyna do produkcji baniek oraz wyścigowy tor samochodowy zasilane energorowerami. Na warszawiaków i turystów czekać będzie kawiarenka naprawcza „Z igły widły", w której można będzie naprawić swoje ubrania (zaszyć rozpruty szew, skrócić spodnie), a także uszyć coś nowego z tekstylnych odpadów. Ze starych firanek i materiałowych ścinków prowadzący pokażą, jak stworzyć ekologiczne woreczki na warzywa i owoce, które zastąpią plastikowe jednorazówki. Z kolei w kawiarence upcyklingowej uczestnicy warsztatów dowiedzą się, w jaki sposób można nadać odpadom „drugie życie”, czyli zrobić z nich twórcze i użytkowe gadżety: piórniki z butelek, portfele z kartonów po mleku, czy bransoletki z papierowej wikliny. Miłośnicy wirtualnych atrakcji mają szansę zaprojektować własne ekologiczne miasta marzeń w grze komputerowej Ecocraft, bazującej na Minecraft.
Studenci Kół Naukowych Politechniki Warszawskiej w „Laboratorium energii” szykują dla widzów liczne pokazy, m.in. magazynowania energii słonecznej i wykorzystania w transporcie. Goście pikniku będą mogli zobaczyć modele samochodów napędzanych wodorem (pokaz przekształcania energii elektrycznej generowanej przez PV (CO TO JEST?) w wodór a następnie przekształcanie jej w ogniwie paliwowym w energię transportową). W planie jest również prezentacja modeli aut wykonanych przez studentów Politechniki Warszawskiej oraz alternatywnych środków transportu, takich jak kolej magnetyczna. Specjaliści pokażą, jak ograniczyć emisję CO2 dzięki hodowli mikroalg, a dzięki walizce pełnej energii – zaparzą „słoneczną kawę”. Warszawiacy będą mogli ugasić pragnienie kranówką z beczkowozu, którą zapewnią Warszawskie Wodociągi.
Podczas rodzinnego wydarzenia nie zabraknie też znanych i lubianych twarzy. Swoimi refleksjami na temat ochrony środowiska podzielą się: Laura Łącz, Ewa Wencel, Przemysław Sadowski oraz Marek Plawgo a całość poprowadzi Jarosław Kret.
Piknik od dwunastu lat jest świetną okazją, by w ciekawy sposób poszerzyć swoją wiedzę na temat ochrony środowiska, a w szczególności dbania o czyste powietrze oraz ochronę klimatu. Wstęp na wydarzenie jest wolny. Szczegółowy program atrakcji znajduje się w załączniku.
Wyzwania klimatyczne
Warszawa od lat konsekwentnie walczy ze zmianami klimatu i zanieczyszczeniami powietrza w takich obszarach, jak: energia, transport oraz zieleń.
Duże miasta odczuwają skutki zmieniającego się klimatu, które wpływają na ich funkcjonowanie. Wysoka urbanizacja i gęstość zaludnienia, spadek udziału powierzchni biologicznie czynnej, a tym samym potencjalnych obszarów retencji wody deszczowej wzmacniają skutki tych zmian. Już dziś występują ekstremalne zjawiska pogodowe w postaci intensywnych opadów, nawałnic czy powodzi. Fale upałów i susze prowadzą do wysokich strat materialnych, zagrażają bezpieczeństwu i zdrowiu mieszkańców. Dlatego Rada m.st. Warszawy przyjęła w tym roku „Strategię adaptacji do zmian klimatu dla m.st. Warszawy do roku 2030 z perspektywą do roku 2050”. Jednym z elementów dokumentu jest m.in. atlas klimatyczny stolicy, gdzie wyróżnione zostały tereny zagrożone powodzią, nawałnicami, a także miejsca tzw. wysp ciepła (stref nasłonecznionych bez przewiewu, o wyższej temperaturze powietrza).
Warszawski Plan dla Klimatu
W trosce o mieszkańców i środowisko Warszawa wdroży w życie Miejski Plan Adaptacji. Określa on kierunki projektowania zagospodarowania przestrzennego oraz strategię działań w najbliższych latach. Warszawski Plan dla Klimatu składa się z czterech filarów:
-
inwestycje w zieleń i zbiorniki magazynujące wodę,
-
odnawialne źródła energii,
-
ekologiczny transport publiczny
-
redukcja emisji CO2.
Jednym z elementów jest też m.in. ograniczenie stosowania przedmiotów jednorazowego użytku wykonanych z tworzyw sztucznych. Strategia adaptacji do zmian klimatu dla m.st. Warszawy do roku 2030 z perspektywą do roku 2050 dostępna jest na stronie zielona.um.warszawa.pl.
Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju na pikniku "Warszawa - miasto z klimatem"
W tym roku na pikniku po raz kolejny pojawi się nasza fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju. Na anszym stanowisku bezpłatnie będzie można otrzymać publikacje związane z projektem ADAPTCITY, w ramach którego powastał miesjki plan adaptacji do zmian klimatu.
Dodatkowo na naszym stoisku odbędą się dwa warsztaty: pierwszy dotyczący segregacji odpadó, drugi o smogu. Przybliżą one w prosty spoób wiedzę o tym jaki odpady gdzie i dlaczego, oraz jaki dlaczego mamy smog w mieście i jak możemy sobie ułatwić życie w naszych mieskzaniach w okresie gdy zanieczyszczenie powietrza jest największe.
Zapraszamy również do udziału we wspólnej zabawie z 17 celami zrównoważonego rozwoju. W ramach pikniku będziemy sprawdzać naszą wiedzę ogólną związaną z wyzwaniami jakie stawia przed nami obecny świat. Do wygrania tatuaże i inne nagrody.
Zapraszamy!
Źródło: zielona.um.warszawa.pl
Podziel się swoją opinią
Finansowanie
Projekt "Kalkulator emisji CO2 i oszczędności finansowych EKO_SKNERA" Instytutu na rzecz Ekorozowju jest zrealizowany w ramach konkursu grantowego "Razem dla klimatu" Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności