- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Amerykanie zaczęli już swoją rewolucję energetyczną. I są efekty (19844)
Wojciech Krzyczkowski2016-11-04
Drukuj
W ciągu 8 lat rządów Baracka Obamy w USA koszty farm wiatrowych spadły o ponad 40 proc., a fotowoltaiki - o ponad połowę.
Koszty innych technologii, powiązanych z transformacją energetyki spadły jeszcze bardziej – chwali się amerykański Departament Energii. DoE nie ma wątpliwości, że rewolucja energetyczna to już nie „jutro”, tylko „dziś”. Czyżby OZE w Ameryce podążały ścieżką wytyczoną przez gaz?
W raporcie o jednoznacznym tytule „Revolution... Now” amerykańska administracja przedstawiła m.in. najważniejsze dane o ostatnich latach amerykańskich OZE. I tak w przypadku farm wiatrowych (na lądzie, pierwszą morską farmę wiatrową dopiero budują) koszty, określone na podstawie wskaźnika LCOE spadły między 2008 r. a końcem 2015 r. o 41 proc. W tym samym czasie moc zainstalowana amerykańskich wiatraków uległa potrojeniu, sięgając 75 GW. W 2015 r. ich udział w produkcji energii elektrycznej w USA sięgał 5 proc.
Dla fotowoltaiki redukcja kosztów była wyższa. W przypadku rozproszonych, domowych systemów PV spadek, określony na podstawie kosztów zakupu i instalacji urządzeń wyniósł 54 proc. Natomiast dla dużych, komercyjnych źródeł słonecznych, koszty spadły o 64 proc. Jeszcze bardziej potaniały technologie pokrewne. Najbardziej, aż o 94 proc. staniały elektooszczędne żarówki LED. Średni spadek kosztów różnego rodzaju baterii, czyli magazynów energii wyniósł 73 proc. Ich najpowszechniejsze zastosowanie to samochody elektryczne. Liczba „elektryków” w sierpniu 2016 r. zbliżyła się do pół miliona.
O przyspieszającej ekspansji PV mają świadczyć dane z zeszłego roku, kiedy to moc systemów fotowoltaicznych stanowiła 15 proc. mocy wszystkich źródeł energii elektrycznej, oddanych do użytku w 2015 r. Według szacunków DoE pięć lat temu duże elektrownie słoneczne kontraktowały energię po 10 centów za kWh, w zeszłym roku już po 5 centów, a dla niektórych z projektowanych obecnie źródeł mówi się już o poziomie poniżej 3,5 centa za kWh.
W ocenie autorów raportu masowe zastosowanie technologii OZE, jak wiatraki i PV, nie jest już wyzwaniem na przyszłość, tylko oczywistością dnia dzisiejszego. Natomiast wiele można jeszcze poprawić i dlatego DoE deklaruje, że dalej będzie wspierał finansowo prace badawczo-rozwojowe. Z publikowanych wcześniej szacunków wynika zresztą, że z punktu widzenia całej gospodarki pieniądze wyłożone na badania w sektorze OZE pracują znakomicie. W zeszłym roku amerykańska administracja oceniała, że 2,5 miliarda dolarów, wydane przez DoE w latach 1974-2014 na prace badawczo rozwojowe nad technologiami wiatrowymi zwróciło się wielokrotnie. Dość precyzyjne rachunki opublikowano też jakiś czas temu w temacie baterii, czyli magazynów energii. Miliard dolarów, zainwestowany ze środków publicznych w latach 1992-2012 wykreował w całej gospodarce wartość dodaną rzędu 3,5 miliarda, ale co ważniejsze przyspieszył rozwój tego sektora o co najmniej sześć lat.
Oczywiście, technologie OZE nie będą tanieć bez końca. Podobnie jak gaz, w którym Amerykanie dokonali rewolucji. Ale w obu przypadkach niska cena oznacza większą dostępność. A to przekłada się na coraz większe korzyści.
Wojciech Krzyczkowski
Źródło:http://www.reo.pl
Podobne artykuły
- OZE przyszłością energetyki
W Europie szybko rozwija się energia wiatrowa, szczególnie farmy morskie. Branża energetyki wiatrowej w Polsce jest bardzo konkurencyjna. Nie potrzebuje dotacji, ale stabilizacji i przewidywalności.
Więcej
- Liczba instalacji fotowoltaicznych może rosnąć nawet o 50 proc. rocznie
Ustawa o odnawialnych źródłach energii spowodowała, że branża fotowoltaiki szykuje się do dynamicznego rozwoju. Sprzyjać temu będą oferty finansowe przedsiębiorstw zakładające ratalną spłatę wysokich kosztów instalacji w comiesięcznych rachunkach.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Finansowanie
Projekt "Kalkulator emisji CO2 i oszczędności finansowych EKO_SKNERA" Instytutu na rzecz Ekorozowju jest zrealizowany w ramach konkursu grantowego "Razem dla klimatu" Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności