- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
60 mln euro na projekt farmy wiatrowej w Polsce (21208)
2020-03-16Drukuj
Europejski Bank Inwestycyjny pożyczy 60 mln euro litewskiej firmie Ignitis Group na projekt farmy wiatrowej na Pomorzu - poinformował EBI. Inwestycja, która ma ruszyć wiosną 2021 r., ma docelowo dostarczać energię do ok. 75 tys. gospodarstw domowych.
"Polska ma ogromny potencjał w zakresie wytwarzania odnawialnych energii, a ten projekt jest kolejnym przykładem na to, jak farmy wiatrowe mogą przyczynić się do zwiększenia dywersyfikacji energetycznej kraju i zrównoważonego rozwoju" - wskazała wiceprezes EBI Teresa Czerwińska. Dodała, że EBI ma duże doświadczenie w finansowaniu farm wiatrowych na całym świecie.
Litewskie przedsiębiorstwo Ignitis Group, jak podano, zrealizuje swój pierwszy projekt farmy wiatrowej w Polsce za pośrednictwem należącej doń spółki zależnej Pomerania Wind Farm. "Nowe lądowe farmy wiatrowe o łącznej mocy do 94 MW zlokalizowane będą w niedalekiej odległości od wybrzeża Bałtyku" - czytamy.
Na budowę i eksploatację średniej wielkości lądowej farmy wiatrowej składającej się z 29 turbin o łącznej mocy zainstalowanej 94 MW EBI udzieli kredytu w wysokości 258 mln zł (ok. 60 mln euro). Pokryje to, jak wyjaśniono, ok. 47 proc. kosztów inwestycyjnych projektu.
Park wiatrowy będzie położony na Pomorzu, ok. 50 km od linii brzegowej Zatoki Gdańskiej, w gminach Dzierzgoń i Stary Targ - podano. "Prace nad budową farmy wiatrowej rozpoczęły się w lipcu ubiegłego roku, a uruchomienie projektu planowane jest na wiosnę 2021 roku" - czytamy. Docelowo park wiatrowy ma dostarczać 300 GWh energii elektrycznej, zaopatrując ok.75 tys. gospodarstw domowych w skali roku.
Jak podkreślił cytowany w komunikacie europejski komisarz ds. gospodarki Paolo Gentiloni "każda taka inwestycja zbliża nas do celu, którym jest uczynienie Unii Europejskiej neutralną dla klimatu do 2050 r.".
EBI jest instytucją Unii Europejskiej, której udziałowcami są państwa członkowskie. Bank pozyskuje środki finansowe na rynkach kapitałowych i udziela kredytów na preferencyjnych warunkach na projekty wspierające cele UE. W 2019 r. bank zainwestował ok. 4 mld euro w projekty dot. odnawialnych źródeł energii na całym świecie, z czego 945 mln euro w lądowe farmy wiatrowe.
Ignitis Group to jedną z największych w regionie Morza Bałtyckiego międzynarodowa grupa energetyczna. Spółki Grupy produkują, dystrybuują i dostarczają energię oraz opracowują inteligentne rozwiązania energetyczne.
Źródło: PAP
Podobne artykuły
- Kolej może już wkrótce być całkowicie ekologiczna
W miarę wycofywania starych pociągów z tradycyjnymi silnikami pojawiają się nowe – napędzane wodorem czy fotowoltaiką. W Wielkiej Brytanii linia biegnąca do Londynu z Hampshire jest obecnie jedyną na świecie, która działa wyłącznie dzięki energii słonecznej. Zmieniają się też same dworce – zasilane zieloną energią stają się hubami komunikacyjnymi. – Aby kolej stała się środkiem transportu pierwszego wyboru, konieczne są programy modernizacyjne – ocenia Paweł Skoczowski, ekspert klastra Luxtorpeda 2.0.
Więcej
- Kosztowne pomyłki w segregacji
Rośnie ilość odpadów wielkogabarytowych, których pozbywają się mieszkańcy Katowic. Miasto podkreśla, że popełniane przy tym błędy, np. traktowanie jako odpadu wielkogabarytowego sprzętu AGD, oznaczają znaczne koszty dla miejskiej spółki.
Więcej
- Rozwiązania dot. działań organizacji proekologicznych zostaną doprecyzowane
Powołałem grupę roboczą, która wypracuje rozwiązania ustawowe doprecyzowujące zasady jawności działania organizacji proekologicznych - powiedział minister środowiska Michał Woś. Dodał, że ma to zaradzić nieuczciwemu wykorzystywaniu narzędzia lobbingu.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Finansowanie
Projekt "Kalkulator emisji CO2 i oszczędności finansowych EKO_SKNERA" Instytutu na rzecz Ekorozowju jest zrealizowany w ramach konkursu grantowego "Razem dla klimatu" Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności