- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
10 października startuje Święto Drzewa! (20607)
2018-10-10Drukuj
„Każdy liść pochłania CO2” to hasło tegorocznego Święta Drzewa, które ma nam przypomnieć, że sadzenie drzew jest jednym z najprostszych i najbardziej opłacalnych sposobów zapobiegania zmianom klimatu. Ogólnopolska inauguracja 16. już edycji programu Klubu Gaja odbędzie się w Służewskim Domu Kultury w Warszawie 10.10 o godz. 12.00
W programie m.in. sadzenie starych odmian drzew owocowych, japońskich sakur oraz klonów i brzóz. Jedno z drzew zasadzi aktor i ambasador Święta Drzewa – Bartłomiej Topa. To początek ogólnopolskiej akcji sadzenia drzew, którą Klub Gaja wraz z partnerami organizować będzie m.in. w Bielsku-Białej, Krakowie, Katowicach i Gminie Wilkowice.
Drzewa i lasy są niezbędnym elementem regulacji klimatu - pochłaniają dwutlenek węgla, który jest główną przyczyną globalnego ocieplenia. Dlatego jak co roku 10 października zachęcamy wszystkich do podejmowania lokalnych działań na rzecz sadzenia i ochrony drzew, a także zmiany naszych codziennych nawyków na bardziej ekologiczne i odpowiedzialne. Każdy może posadzić drzewo
i przyłączyć do Święta Drzewa, wpisując je do licznika posadzonych drzew na stronie swietodrzewa.pl. Dzięki programowi Święto Drzewa uczestnicy posadzili już blisko 850 tysięcy drzew.
W tym roku 10 października Klub Gaja wspólnie z laureatami konkursów Święta Drzewa, Partnerami i Gośćmi zasadzi 9 drzew przy Służewskim Domu Kultury w Warszawie.
Jolanta Migdał, koordynatorka programu Święto Drzewa Klubu Gaja dodaje –„ W tamtejszej zagrodzie dla kóz posadzimystare odmiany śliwy i jabłoni. Posłużą one społeczności lokalnej do przygotowywania smacznych przetworów, a także będą stanowiły doskonały pożytek dla pszczół z tamtejszej pasieki. Natomiast w pobliżu ufundowanego przez Ambasadę Japonii Dzwonu Pokoju, posadzimy 3 wiśnie japońskie, a przy parkingu 2 brzozy pożyteczne i 2 klony zwyczajne”.
Wydarzenie organizowane jest przez Klub Gaja we współpracy z miastem stołecznym Warszawa, Ambasadą Stanów Zjednoczonych i Lasami Państwowymi, które od szesnastu lat wspierają lokalne społeczności w organizacji Święta Drzewa całym kraju. Podczas wydarzenia wręczone zostaną także nagrody za najciekawsze inicjatywy w ramach Święta Drzewa. Laureatami konkursu Czarodziejskie Drzewo są najaktywniejsi organizatorzy lokalnych akcji edukacyjnych zachęcających do sadzenia i ochrony drzew. Uczestnicy zaangażowani w zbiórkę makulatury otrzymają nagrody Pegaza. Statuetka Drzewa Roku trafi do autora zwycięskiego zgłoszenia w konkursie, w którym poszukujemy drzew najbardziej lubianych i cenionych przez społeczności lokalne.
Kolejne akcje sadzenia drzew Klubu Gaja wraz z partnerami odbędą się:
- 11 października we wspólnocie mieszkaniowej "Dobra Wola" w Warszawie mieszkańcy posadzą 8 lip drobnolistnych oraz sadzonkę dębu Bartek, otrzymaną z Nadleśnictwa Zagnańsk. Akcja organizowana jest w ramach programu m. st. Warszawy "Milion Drzew dla Warszawy".
- 16 października w Bielsku Białej uczniowie z bielskiego Mechanika posadzą 100 sadzonek pęcherznicy kalinolistnej na 100-lecie odzyskania niepodległości na skwerze przez szkołą. Akcji towarzyszyć będą warsztaty edukacyjne budowania budek lęgowych dla owadów zapylających, ptaków i wiewiórek.
- 17 października na Zabłociu w Krakowie społeczna inicjatywa aDaSie, Fundacja Czas Wolny oraz mieszkańcy posadzą 8 jarzębów ufundowanych przez Krakowski Zarząd Zieleni Miejskiej.
- 25 października w ramach inauguracji Święta Drzewa w Katowicach posadzone zostaną jarzębiny i kaliny koralowe na skwerze przed Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej. Akcji towarzyszyć będzie happening „Każdy liść pochłania CO2”.
- 26 października odbędzie się wielka akcja sadzenia drzew i krzewów w Gminie Wilkowice połączona z warsztatami edukacyjnymi Klubu Gaja, podczas których dzieci i młodzież szkolna zbuduje budki lęgowe dla owadów zapylających, ptaków i wiewiórek.
Święto Drzewa 2018
Patronat: Prezydent m. st. Warszawy.
Partnerzy strategiczni: Lasy Państwowe, Billion Tree Campaign, Environmental Partnership Association.
Partnerzy: Troton, Davines, Fundacja C&A.
Współpraca: Partnerstwo dla Klimatu Europejskie Drzewo Roku, Robin Wood, 366 Concept, LeasePlan, Ambasada Stanów Zjednoczonych, Fundacja Nasza Ziemia, Miasto Katowice, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka, Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach, Miasto Bielsko Biała, Zakład Zieleni Miejskiej w Bielsku-Białej, Galeria Bielska BWA, Gmina Wilkowice, Gminny Ośrodek Kultury „Promyk” w Bystrej, Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej, Clean Advantage, Fundusz Partnerstwa.
Dofinansowanie: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Miasto Katowice, Miasto Bielsko-Biała.
Czytaj więcej:
Podziel się swoją opinią
Finansowanie
Projekt "Kalkulator emisji CO2 i oszczędności finansowych EKO_SKNERA" Instytutu na rzecz Ekorozowju jest zrealizowany w ramach konkursu grantowego "Razem dla klimatu" Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności