Aktualności

Postępowanie Komisji Europejskiej wobec paneli fotowoltaicznych importowanych z Chin (15643)

2013-04-28

Drukuj

Konkurencja w zaopatrzeniu światowego rynku fotowoltaicznego przyspiesza.  Producenci europejscy bronią się przed importem, a eksporterzy z Chin walczą o dostęp do ważnych rynków światowych.  W październiku 2012 roku, USA nałożyło wysokie cła ochronne na import paneli fotowoltaicznych z Chin.  Kolej przyszła na przemysł europejski. We wrześniu i listopadzie 2012 r. ruszyły unijne postępowania anty-dumpingowe i anty-subsydyjne przeciwko importowi paneli, ogniw i płytek. 

W marcu b.r. Komisja Europejska zarządziła rejestrację importu fotowoltaicznego z Chin, co może oznaczać zbliżające się cła tymczasowe. W lutym br. ruszyło kolejne postępowanie; tym razem, na szkło solarne.  Również w Indiach, w listopadzie 2012, ruszyło postępowanie przeciwko importowi z Chin.

Ponadto, postępowania ochronne rozrastają się poza  sektor fotowoltaiki i przenoszą na inne sfery energii odnawialnej: w USA już są cła na elementy wiatraków z Chin, UE prowadzi szereg postępowań na import biopaliw, a widać w UE wzrost importu kolektorów z Chin.

Aby wyjaśnić na czym polegają te postępowania, jak je uruchomić, kto je prowadzi, jak w nich uczestniczyć, czego się można po nich spodziewać, jak podejmowane są decyzje, a także co jeszcze dzieje się w polityce handlowej, co może mieć wpływ na polski sektor energii odnawialnej, IEO zaprosiło  do udziału w VI forum Przemysłu Energetyki Słonecznej mec. Tomasza Włostowskiego, partnera zarządzającego brukselskiej kancelarii EUTRADEDEFENCE.

Rejestracja udziału w Forum trwa do 7 maja.

Więcej informacji na: solarforum.ieo.pl.


Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej