- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Polska firma wyróżniona przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii (19938)
2016-12-14Drukuj
XTPL to pierwsza polska firma, która została zaproszona na tego typu spotkanie organizowane przez European Institute of Innovation & Technology (EIT), instytucję, która powstała w 2008 roku z inicjatywy Unii Europejskiej na wzór amerykańskiego MIT.
Największa europejska instytucja wspierająca innowacje – European Institute of Innovation & Technology – wytypowała 12 najbardziej obiecujących startupów z Europy i zaprosiła je do Berlina na spotkanie z dziennikarzami prestiżowych mediów z różnych krajów. Po raz pierwszy w historii wśród wybranych firm znalazła się także spółka z Polski.
European Institute of Innovation & Technology wyselekcjonowała najlepsze startupy spośród tych, które brały wcześniej udział w jej programach akceleracyjnych. Wejście do takiego programu wymaga pozytywnego przejścia skomplikowanego procesu kwalifikacji, a udział w nim – zaangażowania i skutecznego przedstawienia opracowywanej technologii i korzyści z niej płynących.
XTPL to pierwsza polska firma, która została zaproszona na tego typu spotkanie organizowane przez European Institute of Innovation & Technology (EIT), instytucję, która powstała w 2008 roku z inicjatywy Unii Europejskiej zmierzającej do stworzenia europejskiej organizacji naukowej na wzór amerykańskiego MIT. Siedzibą Rady Zarządzającej EIT jest Budapeszt.
W Berlinie XTPL zaprezentował swój wynalazek dziennikarzom z całej Europy. Prezentacji polskiej spółki wysłuchali przedstawiciele między innymi Computer Weekly, Le Soir, La Stampy, Forbesa, BBC, Deutsche Welle czy TOK FM.
– To dla nas niezwykle ważne wydarzenie, które pozwoliło nam zainteresować europejskie media, a tym samym – zaprezentować się bardzo dużej grupie odbiorców na starym kontynencie. Pamiętajmy, że technologia XTPL może zostać wykorzystana nie tylko w panelach fotowoltaicznych, ale i choćby w wyświetlaczach. A to oznacza, że może mieć z nią do czynienia każdy użytkownik urządzeń mobilnych. Z przyjemnością o tym opowiadamy i tłumaczymy, jak nasz wynalazek może wpłynąć na komfort korzystania także ze smartfonów czy tabletów – mówi dr Filip Granek, CEO w XTPL.
XTPL jest spółką założoną przez polskich naukowców, którzy opracowali pionierską technologię pozwalającą na wytwarzanie wydajniejszych, tańszych i elastycznych ogniw słonecznych. Priorytetem spółki jest prowadzenie prac nad globalnym wdrożeniem innowacyjnej technologii.
Technologia XTPL interesuje dziś przede wszystkim firmy zajmujące się produkcją paneli fotowoltaicznych. Spółka XTPL otrzymała kilka listów intencyjnych, w tym jeden od globalnego lidera w produkcji modułów fotowoltaicznych – Trina Solar.
Twórcy XTPL, Filip Granek i Zbigniew Rozynek, zapewniają, że potrzebują jeszcze 2,5 roku na przeskalowanie technologii z poziomu laboratoryjnej weryfikacji do gotowości do masowych wdrożeń i chcieliby w roku 2018 mieć podpisane pierwsze umowy licencyjne, obejmujące pilotażowe wdrożenia technologii XTPL. Później wszystko ma zależeć od producentów rozwiązań końcowych. To oni zadecydują o tym, kiedy pierwsze produkty zawierające technologię opracowaną przez Polaków pojawią się na rynku.
Źródło: gramwzielone.pl
Podobne artykuły
- Jak uzyskać najwięcej energii z perowskitów
Oddziaływania między cząsteczkami i atomami tworzącymi perowskit decydują o tym, czy taki materiał będzie można wykorzystać w ogniwach słonecznych.
Więcej
- Zakończyły się konsultacje Planu Rozwoju Elektromobilności
Ministerstwo Energii zakończyło konsultacje społeczne Planu Rozwoju Elektromobilności. Wzięło w nich udział blisko 30 organizacji i instytucji reprezentujących zarówno biznes, świat nauki, jak i organizacje pozarządowe.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Finansowanie
Projekt "Kalkulator emisji CO2 i oszczędności finansowych EKO_SKNERA" Instytutu na rzecz Ekorozowju jest zrealizowany w ramach konkursu grantowego "Razem dla klimatu" Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności