- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
WWF: Królowa Polskich Rzek w niebezpieczeństwie (20045)
2017-03-04Drukuj
Masowa wycinka drzew, która jest wynikiem nowelizacji ustawy o ochronie przyrody, to przykład, że zmiany prawa, kilka linijek, prowadzą do dramatu przyrody na skalę kraju. Tym razem rząd planuje jeszcze większą ingerencję w przyrodę pod hasłem "wodnych autostrad".
Ich wprowadzenie będzie wymagało całych, nowych aktów prawnych, Wisła stanie w obliczu nieodwracalnych zmian, katastrofalnych dla przyrody i ludzi żyjących u jej brzegów. Dlatego Fundacja WWF, w 10-tą edycję globalnej akcji Godzina dla Ziemi WWF, zwraca uwagę na unikatowość Królowej Polskich Rzek - Wisły i zbiera od 4 marca na stronie godzinadlaziemi.pl podpisy pod petycją przeciwko jej uregulowaniu.
Rzeka Wisła potrzebuje pomocy
Godzina dla Ziemi WWF organizowana jest już od dziesięciu lat. Po raz kolejny, przebieg akcji wykroczy poza symboliczny gest wyłączenia świateł, który w tym roku odbędzie się 25 marca o godz. 20.30. Kampania odbywa się pod hasłem "Godzina dla Wisły", nawiązując do Uchwały Sejmu, na mocy której rok 2017 został ogłoszony Rokiem Rzeki Wisły. Nad Królową Polskich Rzek - dziką i piękną - zawisły bowiem czarne chmury. Zgodnie z pomysłem rządu Wisła ma stać się wodną autostradą transportową. Natomiast doświadczenia z całego świata, głównie z USA i Europy pokazują, że regulacja rzek i budowanie na nich tam jest niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i dla żyjących w niej zwierząt. Kampania ma na celu uświadomienie Polakom, że nieuregulowana i naturalnie płynąca Wisła jest rzeką bezpieczniejszą. Na świecie renaturyzuje się rzeki, oddając im miejsce do naturalnego i bezpiecznego rozlewania się lub burzy starzejące się tamy. Dzisiejsza wiedza naukowa mówi jasno, że rzeka jest bezpieczniejsza dla swojego otoczenia, kiedy pozostaje w naturalnym korycie.
Zimorodek i rybitwa
Podczas marcowej kampanii Fundacja WWF Polska chce pokazać Polkom i Polakom, jaką wartość możemy stracić, pozwalając na niepotrzebne regulacje Wisły. Brzegi Wisły są siedliskiem niezwykłych gatunków ptaków takich jak: sieweczka obrożna, rybitwa białoczelna, rybitwa rzeczna czy zimorodek. Wszystkie wyżej wymienione gatunki lęgowe są szczególnie narażone na prace w korycie Wisły, a budowa nowych zbiorników wodnych oznacza definitywną likwidację siedlisk dla tych ptaków. Zagrożone są także płazy żyjące w dolinie oraz ssaki (nie tylko wodne), dla których często brzegi rzeki, to miejsca bytowania, ale i ważne ciągi migracyjne.
Koronacje
Aby podkreślić, że Wisła jest dobrem każdego z nas, Fundacja WWF zaprasza na uroczystości koronacyjne w czterech krainach, przez które przepływa Wisła. Kampania rusza 4 marca podczas pierwszej koronacji w Wiśle. Mieszkańcy Wisły, Krakowa, Trójmiasta i Warszawy będą mieli okazję symbolicznie ukoronować Wisłę. Zgromadzone na wydarzeniach osoby ustawią się w kształt korony i powstanie zdjęcie, zrobione z lotu ptaka. Podczas imprez organizatorzy będą zachęcać uczestników do wyrażenia sprzeciwu wobec planów uregulowania Wisły poprzez podpisanie petycji dostępnej od dnia koronacji na stronie godzinadlaziemi.pl.
Kalendarz wydarzeń:
- Wisła - 4 marca br. - pl. Bogumiła Hoffa, godzina 12:00
- Kraków - 11 marca br. - Bulwary Wiślane między ul. Dietla a pomnikiem Smoka Wawelskiego, godzina 12:00
- Gdańsk - 18 marca br. - Długi Targ przy fontannie Neptuna, godzina 12:00
- Warszawa - 25 marca br. finał Godziny dla Wisły - Skwer Kahla przy Moście Świętokrzyskim i Syrence, godzina 12:00
Wygooglaj Wisłę
Wszyscy, którzy kochają dziką i bezpieczną Wisłę mogą także zdecydować, które odcinki Wisły zostaną uwiecznione w pierwszym polskim projekcie "Google River View". Wystarczy wybrać jeden z unikatowych obszarów rzeki, które zawsze chcieliśmy zobaczyć, kojarzą nam się z miłymi wspomnieniami lub po prostu chcielibyśmy, aby zostały sfotografowane na Google mapach.
Alternatywne rozwiązania
- Wisła jest wyjątkowa, ze swoją dziką przyrodą, piaszczystymi brzegami i licznymi wyspami – mówi Marzenna Nowakowska, rzeczniczka prasowa Fundacji WWF. - Obecne plany rządowe nie dość, że zniszczą wiślaną roślinność i zwierzęta, to zwiększą także zagrożenie powodziowe. Nie mówiąc już o miliardowych kosztach z naszych podatków, które nie dość, że nie mają szans się zwrócić, to jeszcze będą generować kolejne koszty, np. na utrzymanie i remonty – dodaje.
Budowa "wodnej autostrady" według rządu odciąży transport drogowy i będzie bardziej ekologicznym rozwiązaniem poprzez ograniczenie emisji spalin. Zdaniem WWF można to osiągnąć poprzez wykorzystanie bardzo dobrze rozbudowanej sieci kolei. Byłby to także wyraz racjonalizacji wydatków państwa, gdyż obecnie potencjał przewozu kontenerowego kolei wykorzystywany jest jedynie w niewielkim procencie. Zamiast więc "przerzucać tiry na barki" racjonalniej "przerzucać tiry na tory".
60 minut dla Ziemi
Symboliczne zgaszenie światła na 60 minut w Godzinę dla Ziemi WWF, która w tym roku wypada 25 marca o godz. 20.30, na całej Ziemi będzie okazją do tego, aby wyrazić troskę o środowisko naturalne naszej planety, a w Polsce będzie gestem poparcia dla idei ochrony Wisły w jej naturalnej postaci.
Źródło: WWF Polska
Podziel się swoją opinią
Finansowanie
Projekt "Kalkulator emisji CO2 i oszczędności finansowych EKO_SKNERA" Instytutu na rzecz Ekorozowju jest zrealizowany w ramach konkursu grantowego "Razem dla klimatu" Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności