- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Rozłam w Unii Europejskiej przed COP24 (20603)
2018-10-05Drukuj
W Komisji Europejskiej trwają ustalenia wspólnego stanowiska w sprawie polityki klimatycznej, które zostanie zaprezentowane na COP24 w Katowicach. Wspólny głos UE w tej sprawie słabnie.
Z docierających informacji na temat rozmów w sprawie wspólnego stanowiska UE na COP24 wynika, że ulegnie ono znacznemu osłabieniu, m.in. ze względu na postawię polskiego rządu. Polska specjalnie interweniowała w tekst porozumienia, aby usunąć z niego zapisy deklarujące chęć przywództwa Unii w zakresie ambitnych ograniczeń emisji:
Przed propozycją Polski tekst porozumienia brzmiał:
"Unia Europejska będzie przewodzić w negocjacjach w celu osiągnięcia właściwego momentu pomiędzy wszystkimi stronami do osiągnięcia abitnego celu ochrony klimatu"
Po propozycji Polski tekst porozumienia brzmi:
"Unia Europejska będzie nadal dążyła do osiągnięcia właściwego momentu pomiędzy wszystkimi stronami do osiągnięcia abitnego celu ochrony klimatu"
Osiąginięcie sukcesu podczas negocjacji celów ochrony klimatu na COP zależy od silnej i jednomyślnej pozycji Unii Europejskiej. Kilka krajów, w tym Polska oraz Węgry są przeciwne takiemu silnemu mandatowi Unii Europejskiej. Osłabienie tego mandatu jest możliwe także dlatego, że niemiecki minister gospodarki i energii blokuje możliwość zajęcia jednoznacznego stanowiska przez rząd Niemiec, w związku z tym stanowisko Niemiec przypomina to, które prezentuje prawicowa frakcja grupy wyszehradzkiej oraz Bulgaria i Rumunia. Niepewna postawa Niemiec jest także sprzeniewierzeniem dotychczasowych ustaleń niemiecko-francuskich w tym zakresie.
Raport UNEP na temat luki w ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych pokazał, że deklaracja Unii Europejskiej do Porozumienia Paryskiego (NDC) wynosząca 40% do roku 2030 nie jest wystarczająca, aby wypełnić postanowienia porozumienia. Nowe cele w zakresie efektywności energetycznej i OZE dla UE oraz nowe analizy, m.in. CLIMACT na temat scenariuszy neutralności emisyjnej Europy pokazują, że "z punktu widzenia nauki i polityki potrzebne jest podniesienie celu ograniczenia emisji, aby osiągnąć neutralność emisyjną". Nawet przewodniczący UE Jean-Claude Juncker powiedział 12 września w swoim przemówieniu na temat przyszłości Europy, że podwyższenie celu do 45% byłoby "naukowo uzasadnione" oraz "politycznie potrzebne".
Tuż przed spotkaniem Rady Europejskiej (które odbędzie sie 9 października) ukaże się raport Międzyrządowego Panelu nt. Zmian Klimatu (IPCC) na temat możliwości osiągnięcia celu 1,5 st. C, o którym mowa w porozumieniu Paryskim. Prawdopodobnie raport pokaże, że aby osiągnąć ten cel, trzeba uczynić o wiele więcej, niż do tej pory. Stanowisko Unii Europejskiej, które będzie słabe i niejednomyślne będzie moralną porażką tej Europy, która chciałby chronić Ziemię i ludzi.
Podziel się swoją opinią
Finansowanie
Projekt "Kalkulator emisji CO2 i oszczędności finansowych EKO_SKNERA" Instytutu na rzecz Ekorozowju jest zrealizowany w ramach konkursu grantowego "Razem dla klimatu" Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności