- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Wolna od lodu Arktyka coraz bliżej (19255)
Hubert Bułgajewski2016-02-18
Drukuj
Kiedy zobaczymy wolny od lodu Ocean Arktyczny? Prognozy przedstawiane na przestrzeni ostatnich 20 lat były bardzo rozbieżne.
Ostrożne szacunki IPCC z 2007 roku mówiły o ostatnich dekadach XXI wieku. Sytuacja, kiedy zasięg lodu spadnie do 5 mln km2 miała wg prognoz IPCC miała nastąpić w połowie tego wieku. Tymczasem parę miesięcy po wydaniu raportu, w 2007 r. zasięg lodu spadł znacznie poniżej 5 mln km2, a megatopnienie w 2012 roku zredukowało zasięg czapy polarnej do 3,4 mln km2 (powierzchnia lodu była jeszcze mniejsza).
Rysunek 1: Obserwacje vs. modelowany przez IPCC zasięg lodu pływającego w Arktyce podczas wrześniowego minimum. Źródło: IPCC 2007, NSIDC.
W ciągu ostatnich lat pojawiły się także radykalne prognozy topnienia. Najbardziej radykalne zostały przedstawione m.in. przez prof. Masłowskiego, czy Wadhamsa. Prognoza Maslowskiego się nie sprawdziła, a czy ziści się prognoza Wadhamsa, według którego w 2018 roku Ocean Arktyczny może być prawie wolny od lodu? Prawie, czyli 1 mln km2 zasięgu lodu co w praktyce oznacza koniec czapy polarnej we wrześniu, a tylko pas lodu ciągnący się wzdłuż północnych wybrzeży Grenlandii i kanadyjskich wysp arktycznych. Podobnego zdania jest Paul Beckwith.
Zmiany zachodzą szybko, wielu naukowców, takich jak Paul Beckwith czy Guy McPherson są zdania, że mamy do czynienia z przyspieszonym wzrostem temperatur na Ziemi. Perspektywa braku lodu w Arktyce uruchomi liczne dodatnie sprzężenia zwrotne, które podniosą temperaturę o 3-4oC w stosunku do okresu bazowego. Oznacza to, że uzgodniony cel „utrzymania wzrostu globalnych średnich temperatur na poziomie znacznie poniżej 2 stopni Celsjusza ponad poziom przedindustrialny i kontynuowanie wysiłków na rzecz ograniczenia wzrostu temperatur do 1,5 stopnia” jest w praktyce nieosiągalny. Zapnijmy lepiej pasy, bo będzie ostra jazda.
Rysunek 2: Zmiany zasięgu arktycznego lodu morskiego w 2015/16 roku na tle ostatnich lat. Żródło: NSIDC.
Rysunek 3: Objętość lodu w Arktyce w 2016 roku na tle ostatnich lat. Źródło:PIOMAS.
Czy czarny scenariusz może się sprawdzić? Sugerują to ostatnie i wciąż dziejące się wydarzenia. Pod koniec 2015 roku Arktykę nawiedziła bezprecedensowa fala ciepła, a tempo wzrostu zasięgu lodu morskiego zwolniło. W kolejnych tygodniach, już 2016 roku tempo wzrostu czapy polarnej było niezwykle niskie. Lód wręcz podlegał topnieniu, bo nad północnym Atlantykiem powstały rozległe układy niskiego ciśnienia, które wpompowały do Arktyki dużą ilość ciepła. Zaobserwowano też nadzwyczaj ciepłe wody Morza Barentsa, a także brak lodu na tym akwenie. Jednocześnie ma miejsce rekordowe El Niño, którego siła tkwi w ocieplającym się klimacie. Ostatni raport Narodowego Centrum Danych Lodu i Śniegu (NSIDC) mówi o rekordowo małym zasięg lodu morskiego w styczniu 2016. Także dane PIOMAS pokazują bardzo małą ilość lodu, porównywalną z tą ze stycznia 2012 roku. Prowadzone na bieżąco obserwacje lodu morskiego wskazują na kolejne rekordowo niskie poziomy powierzchni i zasięgu lodu. To już ostatnie tygodnie nocy polarnej i okresu przyrostu lodu. Stan lodu pływającego w Arktyce jest na tyle słaby, że szykuje się kolejny interesujący sezon topnienia, mogący zakończyć się kolejnym rekordem. Czy tak się stanie?
Zobaczymy. Zapraszam na blog „Arktyczny Lód”, na którym na bieżąco komentuję sytuację w Arktyce.
Hubert Bułgajewski
Źródło: Ziemia na rozdrożu
Podobne artykuły
- Padł kolejny ponury rekord: zasięg lodu morskiego w Arktyce jest najmniejszy w historii pomiarów
Pod koniec lutego lód pokrywał niecałe 15 mln km² arktycznych wód – to o milion km² mniej, niż wynosi średnia z ostatnich trzech dekad.
Więcej
- Ocieplenie Arktyki to... chłodne zimy w Europie
Temperatury w Arktyce rosną o 1,3°C na dekadę. Paradoksalnie, dla Europy Środkowej oznacza to chłodne zimy. Ten trend już odczuwamy na własnej skórze.
Więcej
- Gwałtowny wzrost stężenia metanu w Arktyce
W ciągu ostatnich kilku miesięcy stacje pomiarowe w Arktyce zanotowały niepokojący wzrost stężenia metanu w atmosferze. Przyczyną rosnącej ilości metanu na biegunie, jak i na całej planecie, jest ocieplający się klimat.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Finansowanie
Projekt "Kalkulator emisji CO2 i oszczędności finansowych EKO_SKNERA" Instytutu na rzecz Ekorozowju jest zrealizowany w ramach konkursu grantowego "Razem dla klimatu" Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności