- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Tysiące twarzy… (17881)
Wojciech Szymalski2014-11-18
Drukuj
To była kampania o tysiącach twarzy. Wciąż czuję na sobie ich wzrok. Spoglądają na mnie z plakatów na przydrożnych słupach, banerów wywieszonych na płotach, nie w porę wyrzuconych ulotek.
Każdy chciał się pokazać, każdy chciał być widoczny, jakby w jednomandatowych okręgach wyborczych odbywał się wielki casting do reality show pt. Samorząd. Mimo to, gdy w lokalu wyborczym dostałem karty do głosowania i zacząłem studiować nazwiska, w głowie pojawiła mi się nagle wielka pustka. Może na kartach do głosowania powinny także pojawić się twarze, a może po prostu zabrakło idei, które z tymi twarzami by się łączyły.
…setki miraży
Niestety wśród tego tysiąca twarzy praktycznie nie było takich, które łączyłyby się czy lokalnie, czy powiatowo, czy regionalnie z jakąś konkretną obietnicą, ideą, wizją samorządu na następne 4 lata kadencji. Owszem, pojawiały się hasła w stylu: „pokochaj swoje miasto”, „to dobry kandydat”, „czekam na twój głos”, ale żadne z nich nie niosło ze sobą konkretnego pomysłu, który porwałby wyborcę do urny. Może dlatego frekwencja była tak niska. A może wszystko wymyślono już w Unii Europejskiej i musimy tylko poczekać na nowe dyrektywy? A może wszystko, o czym marzyliśmy, zostało już zrealizowane i teraz trudno wymyślić coś więcej?
Chodniki…
Znakiem tego, że niewiele zostało do zrobienia, mogą być chodniki. Od wakacji, kiedy tylko wybrałem się w dalszą lub bliższą podróż po Polsce, zawsze stawałem się odkrywcą nowego chodnika. Chodniki wręcz masowo były remontowane lub budowane tam, gdzie ich dotychczas nie było, jako uzupełnienie dotychczas powstałych równych i prostych dróg zbudowanych za unijne lub krajowe fundusze. Czy jednak ten skromny, chodnikowy przedwyborczy wydatek wielu wójtów, burmistrzów i prezydentów nie był aby związany z faktem, że większość samorządów jest zadłużonych po uszy (choćby na konieczny wkład własny do projektów UE) i na wiele więcej ich nie stać? Co na ten dług powiedzą kolejne kadencje samorządowców? Co na ten dług powiedzą kolejne pokolenia wyborców? Czy na wstęgach nowych dróg nie przyjechał do nas zły dług?
… i wstęgi
Może dlatego, że przedwyborcze inwestycje były nader skromne, przed tymi wyborami brakowało przecinanych wstęg, poświęceń i fanfar – a może po prostu nie byłem na nie, jako wyborca, zapraszany? Chyba jednak nie, bo przecież prawie każde miasto było w ostatnich 4 latach nad wyraz rozkopane – mówiło się wręcz o „Polsce w budowie”, tymczasem wstęg jak na lekarstwo. W Warszawie choćby nie przecinano na siłę wstęg na nowych ulicach odzyskanych po budowie II linii metra. Tak oto nagle – wzorem najlepszych polskich sportowców – samorządowcy stali się nader skromni. Może wstęgi schowano do szafy przed wyborami do sejmu w przyszłym roku? A może tą skromnością leczymy naszą narodową dumę, która od czasu do czasu, choćby w krajowej polityce klimatycznej, przeszkadza nam w ocenie sytuacji i wybraniu rozsądnej drogi w przyszłość. Dla wielu samorządów bowiem krajowa autostrada węglowa wiedzie w zupełnie inną stronę, niż lokalna słoneczna bądź wietrzna uliczka.
Wojciech Szymalski
Podziel się swoją opinią
Finansowanie
Projekt "Kalkulator emisji CO2 i oszczędności finansowych EKO_SKNERA" Instytutu na rzecz Ekorozowju jest zrealizowany w ramach konkursu grantowego "Razem dla klimatu" Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności