- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Śmieci to ogromny problem naszych czasów. Jak walczy się z nim w Polsce i na świecie? (21484)
2020-09-22Drukuj
Odpowiedzialne gospodarowanie odpadami to jedno z największych wyzwań XXI wieku, dotyczące całego świata. Dlatego tak ważne jest ich unieszkodliwianie na najwyższym poziomie. Na szczęście w różnych zakątkach globu funkcjonują wyspecjalizowane zakłady, które wyróżnia wyjątkowe podejście do kwestii ekologicznych. Zaawansowane technologiczne, a zarazem działające w zgodzie z naturą obiekty istnieją także w Polsce.
Z roku na rok na Ziemi rośnie produkcja odpadów. Ten negatywny trend widoczny jest również w Polsce. Statystyczny Polak w 2019 r. wytworzył 332 kg śmieci. To o 49 kg więcej niż jeszcze pięć lat wcześniej. Ogólnoświatowe prognozy również nie pozostawiają złudzeń. Zgodnie z raportem Banku Światowego What a Waste 2.0: A Global Snapshot of Solid Waste Management to 2050, obecnie każdego roku wytwarza się około 2 mld ton odpadów stałych. Jednak według przewidywań ekspertów, już za 30 lat można spodziewać się produkcji śmieci na poziomie 3,4 mld ton rocznie.
Przyczyną takiego stanu rzeczy jest bogacenie się społeczeństw. Rosnący konsumpcjonizm niestety często skorelowany jest ze wzrostem produkcji odpadów. To z kolei wymaga podejmowania na całym świecie wysiłków związanych z poszukiwaniem nowych rozwiązań dotyczących efektywnych, a jednocześnie ekologicznych sposobów unieszkodliwiania odpadów.
Nowoczesne spalarnie
Jedną z metod radzenia sobie z rosnącą produkcją odpadów jest odpowiednie gospodarowanie nimi. Jednym z przykładów jest Dania, która ponad połowę śmieci przetwarza w profesjonalnych spalarniach. W stolicy tego kraju, Kopenhadze, znajduje się Amager Bakke, która może unieszkodliwić rocznie nawet 400 000 ton odpadów. Oprócz tego, produkowana jest w niej zarówno energia elektryczna, jak i cieplna, a jej dach jest słynnym już na całym świecie całorocznym stokiem narciarskim. Nowoczesną instalacją może się pochwalić również inne, duże europejskie miasto. Ta funkcjonująca na terenie wiedeńskiego Spittelau spalarnia nie dość że położona jest zaledwie w odległości ok. 3 km od katedry św. Szczepana, to sama uchodzi – ze względu na „bajkowe” malowanie – za atrakcję turystyczną. Warto zauważyć, że w stolicy Austrii działają łącznie aż trzy spalarnie.
Podobne obiekty działają również w naszym kraju, choć nie są one tak duże jak chociażby wymieniona już wcześniej Amager Bakke. Największa, nowoczesna spalarnia w Polsce funkcjonuje w Krakowie. Każdego roku może ona przetworzyć 220 000 ton odpadów. Niewiele mniejsze istnieją w Poznaniu (210 000 ton) oraz Bydgoszczy (180 000 ton). Trwają również prace nad budową instalacji w Gdańsku, a plany na przyszłość zakładają stworzenie zakładu w Warszawie, który będzie zdolny do zamiany w energię ponad 300 000 ton odpadów rocznie.
Recykling i składowanie odpadów
Unia Europejska, przyjmując plan działań na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym, chciałaby, aby do 2035 r. aż 65 proc. odpadów komunalnych produkowanych we Wspólnocie było poddawanych recyklingowi. Już w 2020 r. w każdym kraju należącym do UE, także w Polsce, wskaźnik ten nie powinien być niższy niż 50 proc. Jednocześnie część odpadów, która nie może zostać ani spalona, ani poddana procesowi odzysku materiałów, trafia na składowiska. Ważne jest, by tego rodzaju instalacje były w jak największym stopniu przyjazne środowisku. Niestety bowiem duża część z nich nie jest prowadzona zgodnie z wymaganymi standardami, przez co dochodzi np. pożarów. Nie oznacza to jednak, że nie ma obiektów uznawanych za wzorcowe.
W opublikowanym na początku 2020 r. raporcie „Kryzys śmieciowy na Mazowszu. Jak walczyć z plagą dzikich wysypisk”, eksperci wyróżnili składowisko Otwocku, zarządzane przez Amest Otwock Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo zostało docenione za innowacyjne i bezpieczne prowadzenie działalności. Należący do niego obiekt posiada m.in. instalację zbierającą biogaz, który jeszcze na terenie składowiska jest zamieniany w profesjonalnej biogazowni na energię elektryczną. Dodatkowo, firma prowadzi aktywność edukacyjną – przy okazji różnego rodzaju wydarzeń przekazuje najmłodszym wiedzę dotyczącą m.in. odpowiedniej segregacji odpadów.
Podobne artykuły
- Ciechanów to pierwsze w Polsce miasto ze stałym innowacyjnym systemem segregacji odpadów
Ciechanów (Mazowieckie) jest pierwszym miastem w Polsce, gdzie na stałe zamontowano bezdotykowe pojemniki do segregacji odpadów w zabudowie wielorodzinnej. Dzięki nim można m.in. kontrolować zbiórkę selektywną. Urząd Miasta chce wyposażyć w podobne rozwiązania kolejne osiedla.
Więcej
- Media pełne ścieków
Po raz drugi w ciągu roku w Warszawie nawaliła rura ze ściekami, która leży pod dnem Wisły. I po raz drugi okazało się, że zamiast konstruktywnej polityki, politycy też w mediach wolą promować ścieki, niż pomysły na rozwiązanie problemu.
Więcej
- Czas na zmiany w podróżach dzieci do szkoły
We wtorek, 22 września przypada Światowy Dzień bez Samochodu ( World Car Free Day ), który kończy Tydzień Zrównoważonego Transportu. Z tej okazji Polski Klub Ekologiczny Okręg Mazowiecki wraz z partnerami prezentuje pilotażowe badania, z których wynika, że dowożenie dzieci do szkoły samochodem może mieć istotny wpływ na zanieczyszczenie powietrza w jej pobliżu, a w trakcie podróży, w kabinie pojazdu, nie zawsze jesteśmy chronieni przed wdychaniem szkodliwych dla naszego zdrowia substancji.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Finansowanie
Projekt "Kalkulator emisji CO2 i oszczędności finansowych EKO_SKNERA" Instytutu na rzecz Ekorozowju jest zrealizowany w ramach konkursu grantowego "Razem dla klimatu" Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności