- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Papież: Nieokiełznany kapitalizm niszczy środowisko (18983)
2015-10-07Drukuj
Papież przemawia na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, fot. PROUnited Nations Photo, flickr, (CC BY-NC-ND 2.0)
Kiedy papież Franciszek miał wystąpić na zgromadzeniu ONZ, większość ludzi oczekiwała, że będzie mówić na temat zmian klimatu i nowego porozumienia klimatycznego. Tak też się stało.
– Każda krzywda wyrządzona środowisku, jest krzywdą wyrządzoną ludzkości – powiedział papież do grona przywódców państw i ambasadorów ONZ pod koniec września br. W przemówieniu podkreślił wagę i nadzieję pokładane w międzynarodowych działaniach na rzecz ochrony klimatu i zrównoważonego rozwoju.
Papież powiedział, że przyjęcie Agendy na rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030 na rozpoczynającym się właśnie Szczycie Światowym jest ważnym znakiem nadziei.
– Jestem też przekonany, że paryska konferencja w sprawie zmian klimatu zapewni skuteczne porozumienie – dodał papież.
Osiągnięcie mocnego porozumienia klimatycznego na COP21 w Paryżu jest powszechnie postrzegane jako niezbędny krok w kierunku redukcji emisji gazów cieplarnianych do poziomu pozwalającego uniknąć katastrofalnej zmiany klimatu.
Papież w swoich przemówieniach przedstawia moralne i społeczne argumenty na rzecz ochrony środowiska. We wrześniowym wystąpieniu krytykę za postępującą dewastację środowiska skierował w stronę sił politycznych i gospodarczych:
– Środowisko i liczne rzesze wykluczonych [...] są silnie powiązane i coraz bardziej narażone w wyniku działania dominujących układów polityczno-gospodarczych. To dlatego ich prawa muszą być wiążąco zagwarantowane poprzez skuteczną ochronę środowiska i walkę z wykluczaniem.
Jako istotną przyczynę destrukcji środowiska papież wskazał też materializm i egoizm:
– W rezultacie, egoizm i nienasycona żądza władzy i bogactwa prowadzą wspólnie do niewłaściwego korzystania z dostępnych zasobów i wykluczenia słabszych i bezbronnych.
Przypominając tezy swej ekologicznej encykliki Laudato si’, w przemówieniu papież prawie na każdym kroku pokazywał powiązania pomiędzy społeczeństwem a środowiskiem, dowodząc, że jego degradacja jest źródłem rozlicznych problemów społecznych:
– Nasz świat potrzebuje, by rządzący podjęli efektywne, praktyczne, stałe i konkretne kroki, wraz z serią natychmiastowych działań, dla zachowania i poprawy stanu środowiska oraz jak najszybszego położenia kresu wykluczeniu społecznemu i ekonomicznemu wraz z ich potwornymi następstwami, takimi jak handel ludźmi, handel organami, wykorzystywanie seksualne dzieci, niewolnictwo, prostytucja, handel narkotykami i bronią, terroryzm i międzynarodowe organizacje przestępcze.
W rezultacie zmiany klimatu, wywołanej działalnością przemysłową bogatych, cierpią najbiedniejsi. To właśnie państwa Trzeciego Świata, jak Syria, czy kraje Azji Południowo-Wschodniej, najsilniej odczuwają skutki globalnego ocieplenia. W Syrii z powodu ocieplającego się klimatu ucierpiało rolnictwo, co było jedną z przyczyn wybuchu wojny domowej.
W swoim pierwszym przemówieniu podczas wizyty w USA, w Białym Domu, papież również mówił o pilnej potrzebie zapobiegnięcia katastrofalnej zmianie klimatu. Kwestia globalnego ocieplenia pojawiła się także w Kongresie, choć papieskie poglądy są nie w smak wielu republikanom. Niektórzy z nich, deklarujący się jako zagorzali katolicy, stwierdzili, że ponieważ nie zgadzają się z poglądami papieża w kwestii ochrony środowiska, nie zamierzają w ogóle przyjść na spotkanie z papieżem i słuchać jego wystąpienia.
W swojej encyklice Laudato Si’ papież dobitnie pokazuje niemoralność bezczynnej postawy w obliczu zmiany klimatu. Jak więc określić ludzi świadomie torpedujących wysiłki tych, którzy starają się jej przeciwdziałać? Chyba jako wyjątkowych niegodziwców, niestety.
Na krótko przed szczytem klimatycznym w Paryżu papież przyjmie na audiencji prezydenta Andrzeja Dudę. Ciekawe, czy prezydent, prezentujący się jako głęboko wierzący katolik, zaakceptuje apel papieża o ochronę klimatu, czy dalej będzie aktywnie torpedować wysiłki tych, którzy próbują ten klimat ustabilizować.
Źródło: Hubert Bułgajewski, Marcin Popkiewiecz, Ziemia na rozdrożu, na podst. ThinkProgress. Opracowanie: Marta Śmigrowska
Podobne artykuły
- Miejsca pracy kontra miejsce do życia
Prezydent Kiribati domaga się pełnego zakazu budowy nowych kopalń węglowych, inaczej wzrost poziomu morza pochłonie wyspy Pacyfiku. Czy mamy prawo bronić miejsc pracy w górnictwie, skoro dla mieszkańców Kiribati oznacza to utratę miejsca do życia?
Więcej
- Przewodnik po porozumieniu klimatycznym cz. 2: Finansowanie
Pieniądze to klucz do klimatycznej ugody między krajami rozwiniętymi a rozwijającymi się. Skąd je wziąć? Na co wydawać?
Więcej
- Przewodnik po nowym porozumieniu, cz. 3: Odpowiedzialność
Kto popsuł, powinien zająć się naprawą. Dotyczy to również zmian klimatu. Sęk w tym, że niełatwo określić, w jakim stopniu poszczególne kraje przyczyniły się do ocieplenia, a co za tym idzie – ile wysiłku powinny włożyć w ochronę klimatu.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Finansowanie
Projekt "Kalkulator emisji CO2 i oszczędności finansowych EKO_SKNERA" Instytutu na rzecz Ekorozowju jest zrealizowany w ramach konkursu grantowego "Razem dla klimatu" Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności