- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Osierocona energetyka czeka na lidera (18612)
Rafał Zasuń, Bartłomiej Derski, WysokieNapiecie.pl2015-06-15
Drukuj
Z rządu odeszło dwóch ludzi, którzy byli odpowiedzialni za energetykę - minister skarbu Włodzimierz Karpiński i wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz.
Bez wątpienia sytuacja, w której ministrowie odchodzą bo dali się podsłuchać, choć nie powiedzieli nic treściwego, jest kuriozalna.
Dymisja ministra skarbu nie oznacza zapewne chaosu w resorcie, bo zostaje jego pierwszy zastępca - Zdzisław Gawlik, który notabene uczestniczył w podsłuchanej rozmowie szefa, choć akurat wypowiedzi Gawlika nie wyciekły. To prawdopodobnie Gawlik będzie grał teraz pierwsze skrzypce w resorcie.
Karpińskiemu nie dane będzie zrealizowanie jego idee fixe czyli konsolidacji spółek energetycznych. Mówił o niej wielokrotnie, prawdopodobnie za sprzeciwianie się konsolidacyjnym koncepcjom ministra posadę stracił szef gdańskiej Energi, Mirosław Bieliński, bardzo dobrze oceniany przez rynek. Karpiński nie uznał niestety za potrzebne wytłumaczenie przyczyn rezygnacji skarbu z usług Bielińskiego, co mniejszościowi udziałowcy odebrali jako arogancję. Trudno zresztą odmówić im słuszności.
Czy Karpiński był dla energetyki dobrym ministrem? Bez wątpienia bronił interesów państwowych spółek, zarówno przy pracach nad ustawą o OZE jak i przy ustawie, nieukończonej zresztą, o efektywności energetycznej. To jednak trochę za mało.
Karpiński poza konsolidacją oczekiwał od podległych mu spółek inwestycji, głównie w nowe elektrownie węglowe. Nie prezentował nigdy jakiejś dalekosiężnej wizji rozwoju tych firm, wykraczającej poza 2020 r. choć opieszałość resortu gospodarki w konstruowaniu polityki energetycznej państwa dawała mu spore pole do popisu.
Łatwo jest jeździć po kraju i podziwiać postępy na budowach. Światowa energetyka znajduje się jednak na technologicznym i ekonomicznym rozdrożu. Wszyscy ludzie z branży zadają sobie pytanie jak będzie wyglądał rozwój energetyki odnawialnej i na ile wyprze ona elektrownie konwencjonalne. W oficjalnych wypowiedziach ministra nie znajdziemy ani śladu tych dylematów. Za to przynajmniej w podsłuchanych rozmowach są ślady refleksji.
„Ja mam sytuację taką, że chcę się dla zielonego otworzyć. Dla dobra kraju. Żeby tu nie było żadnych napięć. Ale mogę się nie otwierać i tak samo mieć w d...“ mówił w podsłuchanej rozmowie z Gawlikiem i Jackiem Krawcem, szefem Orlenu.
Trudno dociec jak miałoby według Karpińskiego wyglądać „otwieranie się dla zielonego" czyli dla OZE.
Za to dokładnie wiadomo co znaczy „tak samo mieć w d...“. Odnosiło się to do sposobu pracy drugiego bohatera wczorajszej "rzezi niewiniątek" czyli Tomasza Tomczykiewicza, wiceministra gospodarki odpowiedzialnego za energetykę konwencjonalną, atomową, górnictwo i gazownictwo.
Tomczykiewicz jest szefem PO na Śląsku i nieprzerwanie od 2001 roku posłem z tego regionu. W latach 2010-2011 był także szefem klubu parlamentarnego Platformy. Chociaż spotykał się w restauracji Sowa & Przyjaciele, m.in. z prezesami państwowych spółek energetycznych, to nagrania z jego udziałem do tej pory nie wypłynęły. Opublikowane zostały natomiast podsłuchy, których wiceminister był bohaterem.
W pierwszej, cytowanej już wyżej rozmowie Włodzimierza Karpińskiego z prezesem PKN Orlen Jackiem Krawcem i Zdzisławem Gawlikiem ten pierwszy relacjonował jedną ze swoich rozmów z Tomczykiewiczem w ten sposób: "Dzisiaj przyszedł Tumek Tumczykiewicz. Tumek, co tam u ciebie, k..., kiedy zrobisz tę politykę energetyczną, bo jak dzieci we mgle, nie wiadomo, atom, łupki, nie wiadomo w co ręce włożyć. A Tumek mówi: wiesz co jadę dzisiaj do domu. P... wszystko", co szef Orlenu skwitował słowami: "ale on tam od początku zes… w tym ministerstwie, on tam nie ma nic do roboty. Ja tam do niego jeżdżę od czasu do czasu i on czasami chce tak dwie godziny siedzieć. Widzę, że ma tyle czasu chłop."
Jak oceniła nadzór nad górnictwem w drugiej upublicznionej rozmowie Wicepremier Elżbieta Bieńkowska? O tym przeczytasz dalej na portalu WysokieNapiecie.pl
Podobne artykuły
- G. Wiśniewski o nowelizacji ustawy o OZE: gorset przepisów dla prosumentów, pieniądze dla koncernów
Autorzy noweli ustawy o OZE postawili sobie dwa sprzeczne cele: skuteczne zablokowanie lub przynajmniej wyraźne organicznie rozwoju energetyki prosumenckiej, w taki sposób, aby zarobił i rząd i państwowe koncerny energetyczne.
Więcej
- Powstaje ruch „Więcej niż energia”. Popierasz energetykę obywatelską? Podpisz apel [WIDEO]
9 czerwca powstał ruch obywatelski „Więcej niż energia” wspierający rozwój energetyki obywatelskiej.
Więcej
- J. Michalak: Unia energetyczna stawia na konsumentów
W przyjętych kilka dni temu konkluzjach Rada ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii zaapelowała o wzmocnienie pozycji konsumentów. Niestety w Polsce fragmentom Unii Energetycznej, które dotyczą konsumentów, poświęcono jak dotąd wyjątkowo mało uwagi.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Finansowanie
Projekt "Kalkulator emisji CO2 i oszczędności finansowych EKO_SKNERA" Instytutu na rzecz Ekorozowju jest zrealizowany w ramach konkursu grantowego "Razem dla klimatu" Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności