Aktualności

Organizacje proefektywnościowe apelują o nowe stanowisko w rządzie (14412)

2012-06-05

Drukuj

Polskie organizacje zajmujące się efektywnością energetyczną wystosowały wczoraj do premiera Donalda Tuska wniosek o powołanie pełnomocnika rządu, który zajmowałby się tą tematyką. Uważają, że wyznaczenie specjalnej osoby, podobnie jak zostało to zrobione w przypadku energetyki atomowej, jest konieczne ze względu na rangę problemu.

"Wyzwania związane z zaspokojeniem potrzeb gospodarki związanych z wytwarzaniem, dostawą i wykorzystaniem energii są kluczowe dla rozwoju polskiej gospodarki" – piszą w liście do Donalda Tuska przedstawiciele Fundacji Efektywnego Wykorzystania Energii, Instytutu Ekonomii Środowiska, Krajowej Agencji Poszanowania Energii, Narodowej Agencji Poszanowania Energii oraz stowarzyszeń branżowych.

Ceny energii będą wzrastać. "Na tym tle efektywne wykorzystanie energii ma charakter wyjątkowy – prowadzi do ograniczenia kosztów użytkowania energii, łagodzi skutki społeczne wzrostu cen, może poprawić jakość życia obywateli i zwiększyć konkurencyjność przemysłu" – przekonują.

Niestety obecnie zagadnieniem efektywności energetycznej zajmuje się, aż sześć ministerstw, odpowiedzialnych przede wszystkim za energetykę, budownictwo, transport, przemysł, rozwój regionalny czy finanse. Ich działania nie są koordynowane. "Dla każdego z nich oddzielnie efektywność energetyczna nie jest sprawą istotną i rozwiązania na jej rzecz są realizowane na marginesie zadań podstawowych, typowo branżowych" – czytamy w liście.

Pełnomocnik rządu ds. efektywności energetycznej odpowiedzialny byłby za koordynację działań na rzecz efektywności energetycznej, w tym wdrażanie krajowego planu działań na rzecz efektywności energetycznej. Wśród jego zadań autorzy wniosku widzą także realizację celów efektywności energetycznej po możliwie najniższych kosztach oraz promocję świadomego zarządzania energią w gospodarce i gospodarstwach domowych, jak również reprezentowanie spraw Polski w tym zakresie na arenie międzynarodowej.

Oprócz FEWE, IEŚ, KAPE i NAPE pod wnioskiem podpisały się zrzeszenia branżowe: MIWO – Stowarzyszenie Wełny Mineralnej i Szklanej, Pol-Lighting – organizacja wiodących producentów źródeł światła i sprzętu oświetleniowego oraz Zrzeszenie Audytorów Energetycznych.

 

Pobierz list do Premiera wraz z uzasadnieniem w formacie DOC.


Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej