- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
NYT: innowacje nie nadążają w walce ze zmianami klimatu (18750)
2015-07-30Drukuj
Według The New York Times obecny poziom rozwoju technologii niskoemisyjnych nie gwarantuje skutecznej redukcji emisji CO2, która zahamuje wzrost globalnej temperatury o mniej niż wskazywane przez naukowców 2 st. C w porównaniu z poziomem średnich temperatur w epoce przedindustrialnej.
Nowojorski dziennik przedstawia pesymistyczną wizję rozwoju innowacji w sektorze czystych technologii, który nie spełnia pokładanych nadziei jeśli chodzi o skuteczny wpływ na ograniczanie emisji CO2, oceniając, że wyznaczony przez naukowców cel spowolnienia wzrostu temperatur poniżej 2 st. C wydaje się poza zasięgiem.
NYT powołuje się przy tym na ostatnie raporty Międzynarodowej Agencji Energetyki (International Energy Agency – IEA), z których wynika, że żadna z czystych technologii nie spełnia wyznaczonych celów. – Nasza zdolność do zapewnienia przyszłości, w której temperatury rosną wolniej, jest zagrożona – pisze Maria van der Hoeven, dyrektor w Międzynarodowej Agencji Energetyki.
Przykładem jest brak progresu w rozwoju technologii przechwytywania i składowania CO2, której zastosowanie jest zdaniem ekspertów z agendy ONZ ds. klimatu (Intergovernmental Panel on Climate Change) niezbędne do powstrzymania globalnego ocieplenia. Jak na razie uruchomiono tylko jedną, komercyjną instalację CCS, która od października 2014 r. działa w Kanadzie.
– Kolektywny wysiłek w celu zmiany infrastruktury energetycznej traci parę – ocenia NYT, dodając, że w 2014 r. globalna wartość inwestycji w energetyce odnawialnej wyniosła mniej niż 250 mld USD, spadając czwarty rok z rzędu.
W artykule Innovation Sputters in Battle Against Climate Change NYT skupia się także na fotowoltaice, odnotowując szybki postęp technologiczny i spadek cen paneli fotowoltaicznych, którym towarzyszy rozwój technologii smart grid ułatwiających współpracę domowych instalacji PV z siecią. Nowojorska gazeta podkreśla jednak, że mimo osiągnięć w technologii fotowoltaicznej, na całym świecie ze słońca produkuje się dalej tylko około 1% energii.
Tymczasem IEA ocenia, że aby sprostać zapotrzebowaniu na energię do roku 2050, przy scenariuszu zakładającym ograniczenie produkcji energii z atomu ze względu na wysokie koszty i opór społeczny, fotowoltaika powinna do tego czasu zaspokajać 27% globalnego miksu energetycznego.
NYT dodaje, że w dalszym ciągu nie mamy stosowanej na szerszą skalę technologii magazynowania energii, która umożliwi większe wykorzystanie energii ze słońca, a kolejnego dużego skoku technologicznego nie zapewni stosowana najczęściej w fotowoltaice technologia krystaliczna.
Prestiżowy dziennik dodaje, że w dalszym ciągu rozwój czystych technologii zależy w dużej mierze od cen paliw kopalnych, a brakuje stosowanego na szerszą skalę podatku węglowego, który zwróciłby uwagę inwestorów na technologie niskoemisyjne.
– Cena paliw kopalnych ma ogromy wpływ, ponieważ obniża linię bazową stanowiącą benchmark dla technologii. To nie zabija wszystkiego, ale redukuje liczbę opcji – NYT cytuje Davida Millera z funduszu inwestującego w czyste technologie Clean Energy Venture Group.
Nowojorska gazeta dodaje, że luki w finansowaniu, którego nie dostarcza sektor prywatny, nie wypełniają w wystarczającym stopniu fundusze publiczne, podając przykład USA, gdzie – mimo wysiłków podejmowanych przez administrację Baracka Obamy – rządowe wydatki na badania i rozwój w sektorze energetycznym – około 5 mld dolarów – pozostają od kilku lat na tym samym poziomie, a plany Obamy w zakresie wsparcia czystej energii są blokowane przez amerykański Senat, gdzie większość mają „negujący wpływ człowieka na zmiany klimatyczne” Republikanie.
Źródło: gramwzielone.pl
www.gramwzielone.pl
Podobne artykuły
- Czy środowisko ma rację bytu w twardej światowej polityce?
Ostatni rok w polityce przyniósł nieoczekiwane zmiany. Okazało się, że zapowiadany przez Francisa Fukuyamę koniec historii nie nadszedł. Czy w tym nowym okresie twardej geopolityki, wciąż jest miejsce na kwestie środowiskowe i klimatyczne?
Więcej
- Spadające ceny paliw kopalnych – krótkotrwały trend czy reguła?
Czy świat tak po prostu zrezygnuje z paliw kopalnych? Trudno w to uwierzyć. W wielu krajach, w tym Polsce, węgiel i ropa traktowane są jak najcenniejsze dobro narodowe. Rzeczywistość może jednak zaskakiwać.
Więcej
- Nowy Jork – do 2030 roku aż 50% energii z OZE
Zgodnie z nowym planem władz Nowego Jorku, około 20 milionów mieszkańców tego stanu do końca przyszłej dekady ma czerpać ze źródeł odnawialnych połowę zużywanej przez siebie energii.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Finansowanie
Projekt "Kalkulator emisji CO2 i oszczędności finansowych EKO_SKNERA" Instytutu na rzecz Ekorozowju jest zrealizowany w ramach konkursu grantowego "Razem dla klimatu" Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności