- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Michał Kurtyka - chce uruchomić konkurs dla miast na niebiesko-zieloną infrastrukturę (21292)
2020-04-29Drukuj
Minister Klimatu w najbliższym czasie chce uruchomić konkurs dla miast na niebiesko-zieloną infrastrukturę. Będziemy mieli dodatkowe środki, będziemy mieli możliwość - przez miasta również - wzięcia udziału w procesie oszczędzania, retencjonowania wody - powiedział w poniedziałek minister klimatu Michał Kurtyka.
Kurtyka, który był gościem Radia Zet, przypomniał, że zaraz po objęciu stanowiska uruchomił agendę miejską, czyli spotkania z przedstawicielami wszystkich miast wojewódzkich w Polsce, żeby wypracować tzw. plany adaptacyjne do zmiany klimatu. Jak podkreślił, z rozmów tych wynika przede wszystkim to, że jest "bardzo duże zapotrzebowanie na infrastrukturę niebiesko-zieloną". "Chodzi o oczka wodne, stawy, parki, zieleń miejską" - wyjaśnił.
Szef resortu klimatu poinformował, że z tego powodu "w najbliższym czasie" chce uruchomić konkurs dla miast na niebiesko-zieloną infrastrukturę. "Będziemy mieli dodatkowe środki, będziemy mieli możliwość - przez miasta również - wzięcia udziału w tym procesie oszczędzania wody, retencjonowania wody, zwiększania jakości życia w miastach, dlatego że fale upałów, smog itd. w momencie, kiedy mamy więcej zieleni, wody w miastach, mamy szansę po prostu lepiej żyć, ale również oszczędzać wodę" - zwrócił uwagę.
Dodał, że zgodnie z założeniami resortu "każde miasto w Polsce będzie mogło przystąpić do konkursu". "To jest program, który przygotowujemy wspólnie z Narodowym Funduszem Środowiska i Gospodarki Wodnej" - zaznaczył minister.
Kurtyka wspomniał także, że razem z NFOŚiGW resort "zastanawia się też nad takimi działaniami, które mogą np. zwiększać dostępność tej infrastruktury, która już jest wybudowana, np. przy budowie dróg".
"Za każdym razem kiedy budowane są drogi, tworzone są takie układy melioracyjne, a często też zbiorniki podziemne. Chcielibyśmy doprowadzić do tego, żeby te zbiorniki były wpisane w pewien szerszy plan retencjonowania wody. Żeby ta woda nie była pozostawiona w tych podziemnych zbiornikach, tylko żeby np. mogła być odprowadzana do lasu. Żebyśmy mogli dzięki temu, również dzięki infrastrukturze publicznej, inwestycjom publicznym budować taki system zabezpieczania Polski w wodę" - podkreślił.
Źródło: PAP
Wodne informacje w ramach porjektu CWC City Water Circle
Podobne artykuły
- Kluczowe w Polsce jest odbudowanie naturalnej retencji
Polskę może dotknąć największa susza od dziesiątków lat. Rekordowo ciepła zima połączona z brakiem opadów sprawiła, że spada poziom wody w rzekach. W marcu padało najmniej w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. – Takiej suszy hydrologicznej wiosną nie mieliśmy w historii pomiarów – mówi prof. Zbigniew Karaczun, ekspert Koalicji Klimatycznej. – Obawiam się, że pandemia koronawirusa może spowodować opóźnienia w podejmowaniu decyzji i działań rządu i władz samorządowych na rzecz przeciwdziałania skutkom suszy . Kluczowe w tym są działania, które mają przywrócić tzw. naturalną retencję.
Więcej
- Polska – kraj, który może
Od czasu do czasu polski rząd obiecuje wyborcom, że będzie wysunie roszczenia od Niemiec o reparacje za skutki II wojny światowej. Miesiąc temu Minister Klimatu Michał Kurtyka, przywołał II Wojnę Światową i dziedzictwo ZSRR jako przeszkodę do transformacji energetycznej Polski. Niedawno także premier Morawiecki porównał możliwe skutki koronawirusa do II wojny światowej. Pytamy czy jest to dobry czas na sentymenty sprzed 70 lat?
Więcej
- Pakiety zielonych bodźców ekonomicznych mogą wygiąć krzywą emisji po COVID-19
Nowa analiza opublikowana przez Climate Action Tracker (CAT) wskazuje na silne korzyści gospodarcze i związane ze zmianami klimatu, jeśli rządy przyjmą pakiety zielonych bodźców w odpowiedzi na pandemię COVID-19.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Finansowanie
Projekt "Kalkulator emisji CO2 i oszczędności finansowych EKO_SKNERA" Instytutu na rzecz Ekorozowju jest zrealizowany w ramach konkursu grantowego "Razem dla klimatu" Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności