- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Koalicja Klimatyczna apeluje do prezydenta Komorowskiego (17684)
2014-09-23Drukuj
Zmiany klimatyczne to większe ryzyko niszczących powodzi w naszej części Europy. Na zdjęciu fala powoodziowa w Ryglicach, Małopolska, 2010 r. Fot. Andrzej Otrębski, CC BY-SA 3.0.
Koalicja Klimatyczna wystosowała apel do Prezydenta o przedstawienie podczas Szczytu Klimatycznego w Nowym Jorku propozycji działań ze strony Polski, które pomogą w ochronie świata przed klimatycznym chaosem.
Już dziś Prezydent Bronisław Komorowski weźmie udział ceremonii otwarcia Szczytu Klimatycznego ONZ. sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon zaprosił na niego światowych przywódców z rządów, finansów, biznesu i organizacji społecznych, aby przyspieszyć działania na rzecz ochrony klimatu. Poprosił o przedstawienie ambitnych propozycji dotyczących m.in. ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i wzmocnienia odporności klimatu.
W związku z tym wydarzeniem Koalicja Klimatyczna, reprezentująca 23 organizacje pozarządowe oraz wszystkich obywateli zaapelowała do Prezydenta Bronisława Komorowskiego o uznanie wagi problemu, jakim są zmiany klimatu oraz ich wpływ na społeczeństwo, gospodarkę i środowisko, zarówno w Polsce, jak i na świecie.
„Apelujemy o włączenie się przez Pana Prezydenta do globalnego procesu, w którym mamy szanse znaleźć wspólne rozwiązania kryzysu klimatycznego i gospodarczego, niosące ze sobą długotrwałe korzyści dla wszystkich regionów świata i wszystkich ludzi. Apelujemy, aby głos Polski w światowej debacie na temat ochrony klimatu był głosem odważnym i konstruktywnym – pokazującym, że Polska nie unika odpowiedzialności, nie cofa się przed nowymi wyzwaniami i kierunkami rozwoju – niskoemisyjnego i zrównoważonego” – czytamy w apelu.
Zdaniem przedstawicieli Koalicji Klimatycznej, jeżeli nie ograniczymy emisji, możemy nie poradzić sobie ze skutkami zmian klimatu. Konsekwencje braku działania mogą być poważne - tak dla zdrowia i bezpieczeństwa obywateli, jak i dla wszystkich sektorów gospodarki, oceniają sygnatariusze apelu.
Badania przeprowadzone przez CBOS przed Konferencją Klimatyczną ONZ w Warszawie w październiku 2013 roku dowodzą, że 73% Polaków chce, aby rząd zwiększył zaangażowanie w działania mające na celu zapobieżenie negatywnym skutkom zmian klimatu. Ponad 80% dostrzega zagrożenia związane z ocieplaniem sie klimatu. Najnowsze badania Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych pokazały, że 58% Polaków chce też rozwoju odnawialnych źródeł energii i upatruje w tym szanse na poprawę bezpieczeństwa energetycznego kraju.
„Liczymy, że Pan Prezydent weźmie pod uwagę opinię społeczeństwa polskiego i podczas Szczytu Klimatycznego w Nowym Jorku wystąpi z odważnym oświadczeniem, w duchu globalnej solidarności oraz odwagi w obliczu wielkich wyzwań i przemian, jaką my, Polacy wielokrotnie okazywaliśmy w przeszłości” – podkreśla Urszula Stefanowicz rzecznik ds. politycznych Koalicji Klimatycznej.
ChronmyKlimat.pl
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Finansowanie
Projekt "Kalkulator emisji CO2 i oszczędności finansowych EKO_SKNERA" Instytutu na rzecz Ekorozowju jest zrealizowany w ramach konkursu grantowego "Razem dla klimatu" Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności