- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Co ósmy Polak cierpi z powodu ubóstwa energetycznego (20542)
2018-06-27Drukuj
W Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii zaprezentowano dwa raporty dotyczące ubóstwa energetycznego w Polsce. Wynika z nich, że co ósmy Polak staje przed dylematem: ogrzać mieszkanie, czy kupić leki, bądź jedzenie.
Z raportu "Zjawisko ubóstwa energetycznego w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem zamieszkujących w domach jednorodzinnych" (przygotowane przez Instytut Badań Strukturalnych na zlecenie MPiT) wynika, że w 2016 roku 12,2 proc. mieszkańców Polski było dotkniętych ubóstwem energetycznym. 65 proc. wszystkich ubogich energetycznie gospodarstw domowych, oraz 75 proc. Wszystkich ubogich energetycznie osób, zamieszkiwało domy jednorodzinne. W liczącej ok. 6 mln populacji gospodarstw domowych zamieszkujących w domach jednorodzinnych, 14 proc. doświadczało ubóstwa energetycznego.
Najwięcej ubogich energetycznie gospodarstw występuje w województwach dużych o znacznej liczbie domów jednorodzinnych – wielkopolskim, mazowieckim, podkarpackim, małopolskim i lubelskim. Problem dotyka przede wszystkim mieszkańców wsi i małych miast (do 29 tys. mieszkańców). Dochody w tych gospodarstwach są zauważalnie niższe od dochodów w populacji ogółem (przeciętnie to 63 proc.). Połowa osób ubogich energetycznie osiągała w 2016 r. dochody nie większe niż 755 zł na osobę miesięcznie, a trzy czwarte – dochody poniżej 900 zł.
Ponad 1/5 budynków zamieszkanych przez ubogie gospodarstwa domowe to zabudowa przedwojenna, a 1/3 to domy wybudowane w okresie 1961-1980. Niskie dochody i zamieszkiwanie budynków, które trudno dogrzać, powodują, że ubodzy energetycznie zmuszeni są szukać najtańszych sposobów uzyskiwania ciepła. 2/3 takich gospodarstw domowych pali w piecach węglem bądź drewnem.
Drugi z raportów "Domy ubóstwa. Warunki mieszkaniowe osób ubogich", zrealizowane przez Krakowski Alarm Smogowy i PwC - powstał przy okazji małopolskiego programu Szlachetna Paczka. Wynika z niego, że 60 proc. osób, spośród ponad 700 gospodarstw objętych badaniem, mieszka w nieocieplonych domach, a 14 proc. ma tylko częściowe ocieplenie. W co czwartym mieszkaniu nie ma dostępu do ciepłej wody , trzeba ją podgrzewać na kuchniach gazowych, elektrycznych lub piecach na paliwa stałe. Aż 90 proc. domów jednorodzinnych osób objętych tym badaniem jest ogrzewanych węglem i drewnem. W 24 proc. główne źródło ciepła to piece kaflowe, których średni wiek wynosi 40 lat.
Resort PiT ocenia, że ubóstwo energetyczne jest jedną z głównym przyczyn smogu. Konkluzje raportów mają być wsparciem analitycznym w dobiegających końca pracach nad nowelizacją ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Pozwoli ona uruchomić pilotażowy program termomodernizacji i wymiany wysokoemisyjnych źródeł w mieszkaniach należących do osób najbardziej potrzebujących pomocy z 33 polskich miast umieszczonych przez Światową Organizację Zdrowia w 2016 r. na liście 50 miast w Europie z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem.
Źródło: samorząd.pap.pl
MPiT /raporty dostępne są tutaj https://www.mpit.gov.pl/strony/aktualnosci/ubostwo-energetyczne-dotyka-nadal-46-mln-polakow-glownie-mieszkancow-terenow-wiejskich-i-mniejszych-miast/
Podziel się swoją opinią
Finansowanie
Projekt "Kalkulator emisji CO2 i oszczędności finansowych EKO_SKNERA" Instytutu na rzecz Ekorozowju jest zrealizowany w ramach konkursu grantowego "Razem dla klimatu" Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności