- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Zwycięzcy pierwszego konkursu na rzecz inteligentnej mobilności (14084)
2012-03-16Drukuj
Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Siim Kallas, komisarz ds. mobilności i transportu, ogłosił laureatów pierwszego konkursu na rzecz inteligentnej mobilności na najlepszą wyszukiwarkę połączeń z wykorzystaniem różnych środków transportu. W kategorii "systemy planowania podróży" zwyciężyły wyszukiwarki Idos i Trenitalia, zaś w kategorii „innowacyjne pomysły" najlepsze okazały się przedsiębiorstwa Penelope Ventures GmbH oraz SNCF. Inicjatywa miała promować rozwój kompleksowych wyszukiwarek połączeń, których funkcjonalność wykracza poza granice krajowe i obejmuje możliwość łączenia różnych środków transportu.
Komentując wyniki głosowania, wiceprzewodniczący Komisji, Siim Kallas, powiedział: "Jestem przekonany, że dzięki zwycięzcom, jak również wszystkim pozostałym projektom, które wzięły udział w konkursie, Europejczycy zyskają większy wybór możliwości podróży z wykorzystaniem różnych środków transportu. Konkurs potwierdził również, że czekają nas dalsze wyzwania, w szczególności w zakresie otwarcia dostępu do danych dotyczących podróży".
Liczba oraz jakość zgłoszonych projektów i pomysłów była imponująca; podobnie jak liczba głosujących w kategorii "systemy planowania podróży". Zwycięzcami w tej kategorii okazały się czeska wyszukiwarka Idos (udostępniana przez firmę Chaps spol. s r.o.) oraz włoska wyszukiwarka Trenitalia (udostępniona przez Ferrovie dello Stato Italiane SpA). Laureatami w kategorii "innowacyjne pomysły" zostały: firma Penelope Ventures GmbH, która zgłosiła pomysł na wyszukiwarkę Byebyehello, oraz SNCF – dzięki pomysłowi dotyczącemu systemu planowania podróży Mytripset.
Zwycięzcy w kategorii "systemy planowania podróży" otrzymali najwyższą liczbę głosów spośród 12 wyszukiwarek, które były przedmiotem głosowania elektronicznego.
Narzędzie Idos to kompleksowy system planowania podróży "od drzwi do drzwi" na terytorium Czech i Słowacji, pozwalający również wyszukać transgraniczne połączenia kolejowe i autobusowe w całej Europie. Miesięczna liczba odsłon tej strony wynosi 66 milionów.
Wyszukiwarka Trenitalia – SIPAX – pozwala znaleźć połączenia kolejowe, autobusowe i promowe we Włoszech i krajach sąsiadujących. Jej uzupełnieniem jest narzędzie Viaggiatreno pozwalające monitorować ruch w czasie rzeczywistym. Dzienna liczba odsłon tej strony wynosi 3 miliony.
W przypadku kategorii "innowacyjne pomysły" jury zwróciło uwagę, że zgłoszone projekty świadczyły o doskonałym zrozumieniu istoty wyzwań oraz proponowały rozwiązania uwzględniające wszystkie potencjalne potrzeby podróżnych, w tym usługi takie jak sprzedaż biletów.
Pomysł na system planowania podróży Byebyehello, przedstawiony przez Penelope Ventures GmbH, zyskał sobie uznanie jury ze względu na dużą liczbę innowacyjnych rozwiązań oraz silną reprezentację zainteresowanych podmiotów, zdolnych przekształcić wizję w rzeczywistość. Przedsiębiorstwo zamierza uruchomić narzędzie w maju 2012 r., początkowo w Niemczech.
Pomysł na narzędzie Mytripset, zgłoszony przez SNCF, zwrócił uwagę jury z powodu innowacyjnego wykorzystania serwisów społecznościowych do celów aktualizacji informacji, w tym informacji o ruchu. Również ten projekt może liczyć na silny zespół partnerów. Jego uruchomienie zaplanowano na jesień 2012 r., na początku we Francji.
Laureaci pierwszego konkursu na rzecz inteligentnej mobilności zostaną poproszeni przez Komisję o przedstawienie swoich pomysłów i rozwiązań na posiedzeniu Komisji Transportu i Turystyki Parlamentu Europejskiego w dniu 26 marca 2012 r. Zostaną również zaproszeniu do udziału w nadchodzącym światowym kongresie ITS w Wiedniu (w dniach 22–26 października 2012 r.) w celu wspierania dyskusji na temat możliwości i wyzwań dotyczących rozwiązań w zakresie podróży z wykorzystaniem różnych środków transportu.
Promocja innowacyjnych systemów planowania tego typu podróży jest priorytetem. W 2011 r., Komisja przeprowadziła badanie na temat perspektyw europejskiego systemu planowania podróży z wykorzystaniem różnorodnych środków transportu (ang. Towards a European Multimodal Journey Planner). Jej sprawozdanie końcowe zostało również opublikowane na stronie: ec.europa.eu/transport/its/studies/index_en.htm.
W dniu 6 czerwca 2011 r. wiceprzewodniczący KE Siim Kallas wezwał zainteresowane podmioty reprezentujące przemysł i obywateli UE do przedstawienia propozycji rozwiązań w zakresie europejskich multimodalnych systemów planowania podróży (co najmniej transgranicznych) lub innowacyjnych pomysłów, które umożliwiłyby rozwój takich wszechstronnych narzędzi o prawdziwie europejskim wymiarze.
W pierwszej kategorii zgłoszono 28 systemów planowania podróży, z których 12 najbardziej obiecujących poddano następnie głosowaniu elektronicznemu pomiędzy 5 grudnia 2011 r. a 13 stycznia 2012 r. Równolegle składające się z ekspertów jury dokonało oceny 22 zgłoszonych "innowacyjnych pomysłów".
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Finansowanie
Projekt "Kalkulator emisji CO2 i oszczędności finansowych EKO_SKNERA" Instytutu na rzecz Ekorozowju jest zrealizowany w ramach konkursu grantowego "Razem dla klimatu" Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności