- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Znamy uwagi do ustawy o OZE (14054)
2012-03-07Drukuj
"Nieprzejrzysty" i "niestabilny" – to powtarzające się epitety w kwestii nowego sytemu wsparcia dla OZE, które znalazły się w opublikowanych przez resort gosopdarki uwagach do nowej ustawy o energii odnawialnej.
Lista wniosków, które zgłoszono podczas konsultacji społecznych w zakresie nowej ustawy o odnawialnych źródłach energii, obejmuje zarówno uwagi zgłoszone przez organizacje skupiające branżę, jak i przez poszczególne firmy działające na rynku OZE.
Według Polskiej Izby Gospodarczej Energetyki Odnawialnej, projekt ustawy nie spełnia podstawowych wymogów unijnej dyrektywy 2009/28, zgodnie z którą systemy wsparcia dla OZE powinny gwarantować minimalne przychody i zapewniać ich przewidywalność, a wprowadzenie nowej ustawy będzie oznaczać pogorszenie sytuacji operatorów odnawialnych źródeł energii w stosunku do obecnego systemu - w efekcie ograniczenia gwarancji odbioru i zakupu zielonej energii. Błędem – wg PIGEO – jest również objęcie nowym systemem inwestycji już zrealizowanych, a także będących w trakcie realizacji, których biznesplany opracowywano na podstawie obecnych zasad wsparcia, a w przypadk nowego systemu konieczne jest wydłużenie okresu wsparcia z proponowanych 15 do 20 lat - wobec typowego okresu kredytowania wynoszącego 15 lat.
Co więcej, zdaniem PIGEO, mechanizm kształtowania wartości zielonych certyfikatów, który został zaprezentowany w projekcie ustawy, wpłynie na systematyczne obniżanie wartości świadectw pochodzenia. Jako alternatywę wobec zaproponowanego systemu PIGEO proponuje wprowadzenie systemu taryf gwarantowanych (feed-in tariffs).
Z kolei Związek Pracodawców Forum Energetyki Odawialnej zwraca uwagę na zbyt małą skalę ograniczeń dla zamortyzowanej energetyki wodnej i dla współspalania, co zdaniem Związku nie pozwoli na modernizację i dywersyfikację polskiej energetyki odnawialnej (Towarowa Giełda Energii S.A. w swoich uwagach dot. ustawy o OZE ograniczenie wsparcia dla starych technologii określa natomiast jako "zbyt radykalne").
Według ZP FEO, proponowane regulacje nie będą sprzyjać rozwojowi rodzimych producentów w branży mikroinstalacji OZE "w której Polska ma realne szanse stać się światowym eksporterem urządzeń i usług" i nasilą zjawisko importu tańszych, używanych urządzeń. ZP FEO opowiada się ponadto za rozciągnięciem systemu zielonych certyfikatów na "zielone ciepło" generowane m.in. przez kolektory słoneczne czy systemy geotermalne.
Zarówno PIGEO jak i ZP FEO zauważają zbyt niski poziom dochodów, na które mogą liczyć operatorzy małych instalacji OZE, tzw. mikroinstalacji, przez który na tego rodzaju urządzenia nie zwrócą uwagi potencjalni inwestorzy i który nie umożliwi rozwoju tego rodzaju mikro- odnawialnych źródeł energii.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Finansowanie
Projekt "Kalkulator emisji CO2 i oszczędności finansowych EKO_SKNERA" Instytutu na rzecz Ekorozowju jest zrealizowany w ramach konkursu grantowego "Razem dla klimatu" Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności