- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
"Zielone złoto" w Rynie (13317)
2011-10-04Drukuj
"Nasze trzy środowiskowe priorytety: efektywne wykorzystanie zasobów, zapobieganie zmianom klimatu oraz adaptacja Europy do tych zmian , jak i ochrona różnorodności biologicznej nie mogą funkcjonować bez kontekstu leśnictwa. Dzisiejsza konferencja ma w tych dziedzinach sporo do zaoferowania, dlatego leśnictwo można określić mianem 'zielonego złota'" – powiedział 28 września br. Janusz Zaleski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, Główny Konserwator Przyrody podczas międzynarodowej konferencji "Leśnictwo dla klimatu i bioróżnorodności" w Rynie.
Licznie zgromadzeni uczestnicy: delegaci z większości państw Unii Europejskiej, Komisji Europejskiej, polscy parlamentarzyści, przedstawiciele administracji rządowej, organizacji pozarządowych, świata nauki i grupy interesariuszy dyskutowali na temat celów i zadań z którymi zmagają się lasy w Unii Europejskiej. Podkreślono, że ochrona lasów – w tym ochrona różnorodności biologicznej – jest integralną częścią zrównoważonej i wielofunkcyjnej gospodarki leśnej oraz zwrócono uwagę na wkład leśnictwa w ochronę różnorodności biologicznej lasów i adaptację lasów do zmian klimatu. Zrównoważona, wielofunkcyjna gospodarka leśna może być skuteczną odpowiedzią na różnorodność warunków przyrodniczych, gospodarczych oraz społecznych.
Lasy europejskie, ze względu na zajmowaną powierzchnię i zróżnicowaną strukturę mają znaczący potencjał w łagodzeniu zmian klimatycznych. Trwają obecnie prace mające na celu określenie skali możliwych wyzwań związanych z adaptowaniem się lasów do negatywnych skutków zmian klimatu. Jednocześnie lasy europejskie są również rezerwuarem różnorodności biologicznej a ochrona różnorodności biologicznej jest jednym z priorytetów przy ustalaniu zasad zagospodarowania oraz użytkowania lasów.
Polska prezydencja włączyła się w proces rozpoczęcia negocjacji międzynarodowych w ramach procesu Forest Europe. Oprócz państw Unii Europejskiej obejmuje on m. in. Rosję i Turcję, w celu wypracowania wiążącego prawnie porozumienia. Kwestia leśnictwa jest niezwykle trudna do opisania literą prawa międzynarodowego. Mamy nadzieję, że Europa będzie pierwszym kontynentem, który tego dokona – powiedział minister Zaleski podczas spotkania z dziennikarzami.
Uczestnicy konferencji mieli również okazję przyjrzeć się z efektom zrównoważonej gospodarki leśnej prowadzonej na obszarach, które stały się częścią sieci obszarów Natura 2000, a także zwiedzić las ochronny Szast, ustanowiony decyzją Ministra Środowiska w 2003 r. Las ochronny, unikatowe w skali europejskiej przedsięwzięcie naukowo-badawcze, umożliwia obserwację naturalnej sukcesji lasu w warunkach poklęskowych. Jest to obszar 475 ha, położony w Leśnictwie Szast, pozostawiony
w niezmienionym stanie po kataklizmie huraganu z 4 lipca 2002 r. Obszar ten jest wyłączony z pozyskania drewna.
Drugiego dnia spotkania w Rynie (29.09) odbędą się dwa równoległe spotkania dyrektorów departamentów odpowiedzialnych za leśnictwo i ochronę przyrody Unii Europejskiej, tradycyjnie organizowane przez każdy kraj sprawujący prezydencję. W kontekście lasów i leśnictwa w UE dyrektorzy dyskutować będą nad: nową Strategią leśną UE, rozwojem prac nad monitoringiem leśnym i informacją o lasach w UE, a także kierunkiem politycznym i zakresem przyszłej konwencji o lasach w Europie. Ponadto, w kontekście leśnictwa agenda przewiduje rozmowy na temat Green Economy, zrównoważonych kryteriów dla leśnej biomasy oraz drewna jako źródło odnawialnej energii.
www.mos.gov.pl
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Finansowanie
Projekt "Kalkulator emisji CO2 i oszczędności finansowych EKO_SKNERA" Instytutu na rzecz Ekorozowju jest zrealizowany w ramach konkursu grantowego "Razem dla klimatu" Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności