Aktualności

Wyłoniono Gminy Przyszłości 2011 (13670)

2011-12-06

Drukuj

Stoszowice, Wierzchosławice i Bielsko-Biała zwyciężyły w konkursie na "Gminę Przyszłości 2011" organizowanym przez Forum Rozwoju Efektywnej Energii. W tym roku wyróżnione zostały gminy, które postawiły na innowacje w dążeniu do zwiększania efektywności energetycznej i ochrony klimatu. Nagrodzono m.in. pierwszą w Polsce szkołę pasywną, farmę fotowoltaiczną oraz program promujący innowacyjne wykorzystanie energii.

Do konkursu zgłoszono 26 projektów z całej Polski. Jury oceniało je w dwóch kategoriach:

1. Innowacje dla klimatu – projekty wykorzystania innowacyjnych, przyjaznych środowisku i człowiekowi rozwiązań energetycznych, które już dziś wpisują się w politykę energetyczną Polski i Unii Europejskiej.

2. Promotor innowacji – gminy, które aktywnie edukują w zakresie budowania świadomości ekologicznej oraz wykorzystania innowacyjnych, przyjaznych środowisku rozwiązań energetycznych.

Zwycięzcą konkursu została Gmina Stoszowice (woj. dolnośląskie), która zgłosiła projekt w kategorii "Innowacje dla klimatu". Na drugim miejscu uplasowały się ex aequo gmina Wierzchosławice (woj. małopolskie) w kategorii "Innowacje dla klimatu" oraz Bielsko-Biała (woj. śląskie) w kategorii "Promotor innowacji". Jury konkursu wyróżniło ponadto gminy: Płock, Grybów, Piaseczno, Kisielice, Polkowice, Bielsko-Biała oraz Rabka-Zdrój. Laureaci konkursu oraz inne wyróżniające się projekty, zostaną opublikowane w "Rankingu dobrych praktyk", prezentującym godne naśladowania inicjatywy polskich gmin na rzecz ochrony klimatu, wpisujące się w realizację głównych założeń polityki energetycznej Polski i UE.

Konkurs po raz kolejny udowodnił, że w Polsce jest już wiele gmin, które inwestują w efektywne oraz przyjazne środowisku rozwiązania energetyczne. Tym samym działają na rzecz poprawy jakości i komfortu życia mieszkańców oraz energetycznej modernizacji obszarów niezurbanizowanych – powiedział Sylwester Śmigiel, Przewodniczący Forum Rozwoju Efektywnej Energii. Tegoroczna edycja konkursu zbiegła się z polską prezydencją w UE, której jednym z priorytetów był rozwój bezpieczeństwa energetycznego w Europie. W obliczu wyzwań, jakie stoją przed Polską w tym obszarze, wybierając laureatów braliśmy pod uwagę również to, w jakim stopniu wpisują się politykę energetyczną kraju i UE – dodaje Sylwester Śmigiel.

Innowacje dla klimatu w Stoszowicach i Wierzchosławicach

Stoszowice zwyciężyły w kategorii "Innowacje dla klimatu" zgłaszając projekt budowy "Pierwszej w Polsce szkoły pasywnej". W ramach inwestycji zbudowany zostanie jednokondygnacyjny budynek o powierzchni około 800mkw, o bryle wykorzystującej pasywnie energię słoneczną. W szkole zastosowane zostaną nowoczesne technologie energetyczne m.in. pompy ciepła, rekuperatory, a docelowo także fotowoltaika. W budynku powstanie także indywidualna biologiczna oczyszczalnia ścieków. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom szkoła stanie się budynkiem o niemal zerowym zużyciu energii.

Wierzchosławice nagrodzono za projekt budowy "Farmy fotowoltaicznej". Przedsięwzięcie obejmowało montaż ponad 4 tys. paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 1 MW. Wybudowany obiekt jest przykładem zastosowania nowoczesnych rozwiązań technicznych i możliwości pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Rezultatem projektu będzie wytwarzanie czystej energii elektrycznej ze źródła, jakim są promienie słoneczne. Dzięki temu zwiększy się udział energii odnawialnej w ogólnym bilansie energetycznym Polski. Wpłynie to także na poprawę klimatu i ochronę środowiska naturalnego.

Bielsko-Biała promotorem innowacji

Bielsko-Biała została nagrodzona za realizację "Kampanii promocyjno-edukacyjnej ENGAGE". Projekt miał na celu zachęcenie mieszkańców do racjonalnego i świadomego gospodarowania energią i podjęcia działań na rzecz zmniejszenia jej zużycia. W ramach kampanii edukowano oraz budowano świadomość społeczności lokalnej w zakresie proekologicznych rozwiązań energetycznych.

Zwycięzców wyłonili członkowie Kapituły konkursu:

- dr inż. Arkadiusz Węglarz, Krajowa Agencja Poszanowania Energii

- dr Andrzej Hałasiewicz, Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polski

- dr Filip Elżanowski, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego

- Sylwester Śmigiel, Przewodniczący Forum Rozwoju Efektywnej Energii

- Bożena Wróblewska, Kierownik Działu Innowacji, GASPOL

Oficjalne ogłoszenie wyników odbędzie się 7 grudnia w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, podczas V Forum Gospodarczego, prestiżowego wydarzenia towarzyszącego polskiej prezydencji w UE.

źródło: www.forumfree.pl, www.kibicujklimatowi.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej