Aktualności

Ruch Poparcia Palikota przedstawia Koalicji Klimatycznej swój program klimatyczno-energetyczny (13292)

2011-09-27

Drukuj

logo_Koalicja_KlimatycznaW związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi Koalicja Klimatyczna porównuje programy i postulaty największych partii politycznych. Poniżej prezentujemy opinie Ruchu Poparcia Palikota.

Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski

Wydobycie węgla kamiennego i brunatnego stale maleje. Kopalnie są zamykane, ze względu na swoją nierentowność. Ekologiczne normy unijne są coraz wyższe, co powoduje nakaz redukcji emisji gazów cieplarnianych poprzez zmniejszenie eksploatacji paliw kopalnych. Jesteśmy ZA poszukiwaniem alternatywnych źródeł energii!

Chcemy jak najszerzej wykorzystywać odnawialne źródeł energii. Państwo powinno dotować i promować montaż urządzeń w gospodarstwach domowych przetwarzających energię słoneczną, wiatrową, wodną w energię elektryczną, cieplną etc.

Popieramy import gazu konwencjonalnego z wielu źródeł, a mianowicie chcemy rozwijać budowę węzłów i terminali LNG takich jak w Świnoujściu lub połączeń rurociągowych ze Skandynawią (Baltic Pipe) oraz innych projektów dywersyfikacyjnych.

Państwo powinno skupić się ponadto na badaniach i poszukiwaniu gazu łupkowego. Zgodnie z najnowszymi szacunkami, w Polsce może być nawet 5,3 bln metrów sześciennych gazu (źródło: EIA), przez co nie musimy być uzależnieni od sytuacji politycznej krajów, z których importujemy gaz konwencjonalny.

Właściwy dla Polski miks energetyczny w 2020 i 2030 roku:

  • Energetyka oparta na węglu

Energetyka węglowa będzie musiała – zgodnie z dyrektywami unijnymi oraz trendami w energetyce – stopniowo ustępować innym źródłom energii. Dzisiaj energia z węgla to ok. 95% całej energii w Polsce. Postulujemy zmniejszenie udziału energetyki węglowej do 75% do 2030 r. poprzez zastąpienie go alternatywnymi i ekologicznymi źródłami energii.

  • Odnawialne źródła energii

Odnawialne źródła energii to trend jaki wyznacza Zachodnia Europa. Polska chcąc ją doganiać musi inwestować w proekologiczne źródła prądu i ciepła. Postulujemy, aby państwo dotowało gospodarstwa domowe w zakresie montażu urządzeń generujących energię ze źródeł odnawialnych. Jesteśmy za wprowadzeniem ulg podatkowych dla urządzeń typu ogniwa słoneczne, turbiny wiatrowe itp. Udział odnawialnych źródeł energii do 2030 r. powinien osiągnąć 25% źródeł energii brutto.

  • Energetyka jądrowa

Energetyka jądrowa w świetle ostatnich wydarzeń w Japonii stoi pod znakiem zapytania. Jesteśmy za szeroką debatą publiczną na ten temat. Będąc członkiem UE, nie powinniśmy iść pod prąd, w momencie gdy atom na zachodzie jest w odwodzie. Mimo to rozumiemy, że energia atomowa jest wydajna, zaś produkcja energii jest bezpieczniejsza dla środowiska niż ta z węgla. Jesteśmy absolutnie przeciwko wprowadzaniu energetyki jądrowej bez wykonania rzetelnych badań, analiz i realnych wycen całego projektu.

  • Gaz konwencjonalny i niekonwencjonalny

Liczymy na rozwój terminali LNG oraz połączeń rurociągowych z państwami oraz innych korzystnych dla Polski projektów dywersyfikujących dostawy gazu do Polski.

Ruch Palikota kibicuje badaniom gazu łupkowego w Polsce. Jest to dla nas niebywała szansa ekonomiczna – 5,3 bln m3 gazu może starczyć przy jego racjonalnym wykorzystywaniu nawet na 300 lat. Dzięki wykorzystaniu gazu łupkowego, Polska ma szansę uniezależnić się od politycznych perturbacji dostawców gazu ziemnego (np. z Rosji) oraz stać się jego importerem.

Zmniejszenie rachunków za elektryczność w gospodarstwach domowych i instytucjach publicznych

Można to zrobić poprzez:

  1. montaż urządzeń generujących energię z odnawialnych źródeł – dofinansowany przez państwo;
  2. szeroką kampanię informacyjną i edukacyjną
  3. promocję nowych trendów w technologiach, np. ekologicznego hostingu (serwerownie zasilane energią wiatrową), odliczanie VAT od zakupu pro ekologicznego sprzętu RTV/AGD oraz samochodów hybrydowych i elektrycznych.

Działania dostosowujące Polskę (polską infrastrukturę, gospodarkę wodną, rolnictwo, leśnictwo...) do zmieniających się warunków klimatycznych

Adaptacja Polski do zmian klimatycznych jest konieczna z racjonalnego punktu widzenia. Planujemy następujące działania adaptacyjne:

  1. kontrola rozwoju terenów zabudowanych, zwłaszcza na obrzeżach aglomeracji miejskich (zakaz budowania osiedli na terenach zalewowych);
  2. umocnienia i modernizacje istniejących wałów przeciwpowodziowych oraz zbiorników retencyjnych;
  3. rozbudowa tzw. "małej retencji";
  4. zwiększanie zalesienia;
  5. dostosowanie budownictwa do zmian klimatycznych tj. do częstszego występowania huraganów, burz itp.
  6. należy dostosować kanalizację do zwiększonego odbioru wody deszczowej.

 


źródło: Koalicja Klimatyczna
www.koalicjaklimatyczna.org

Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej