- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Przeważającą większość obywateli UE głęboko obchodzi los środowiska (12800)
2011-06-22Drukuj
Według ostatnich badań przeprowadzonych przez Komisję Europejską środowisko jest przedmiotem głębokiej troski dla ponad 90 proc. respondentów w każdym z państw członkowskich. Zdecydowana większość Europejczyków uważa, że efektywniejsze wykorzystanie surowców naturalnych oraz ochrona środowiska mogą przyspieszyć wzrost gospodarczy UE.
Wyniki badań są również wyrazem zdecydowanego poparcia dla działań UE: pomimo kryzysu gospodarczego niemal 9 na 10 obywateli Europy sądzi, że należy przeznaczać środki finansowe UE na wspieranie działań przyjaznych środowisku. Równie szerokim poparciem cieszy się unijne prawodawstwo: ponad 8 na 10 Europejczyków jest zdania, że prawodawstwo na szczeblu UE jest konieczne dla ochrony środowiska w ich kraju.
Unijny komisarz ds. środowiska Janez Potočnik podkreśla: „Te tendencje świadczą o tym, że obywatele Europy są mocniej zaangażowani w sprawy ochrony środowiska niż kiedykolwiek przedtem. I nie są to tylko dobre chęci, wyraża się to również w działaniach: 2 na 3 Europejczyków twierdzi, że sortowało odpady w ciągu ostatniego miesiąca; ponad połowa przyznaje, że stara się ograniczać zużycie energii; 4 na 10 stara się zmniejszyć liczbę wykorzystywanych wyrobów jednorazowego użytku a coraz więcej osób wybiera bardziej przyjazne dla środowiska formy transportu. Wyniki badań stanowią również potwierdzenie słuszności programu europejskiego. Popierają one jednoznacznie akty prawne dotyczące ochrony środowiska tworzone na szczeblu UE”.
Zasoby naturalne źródłem niepokoju
Badanie ujawnia wzrastającą świadomość co do zmniejszającej się dostępności zasobów naturalnych. 8 na 10 pytanych o rozwiązania Europejczyków uważa, że przedsiębiorstwa powinny podejmować więcej starań, aby wykorzystywać surowce w sposób bardziej wydajny; ponad 7 na 10 jest zdania, że więcej działań powinny podejmować rządy krajowe, a prawie 7 na 10 twierdzi, że to obywatele powinni robić więcej w tym kierunku.
W odpowiedzi na pytanie o 5 najpoważniejszych problemów z dziedziny środowiska ponad 3 na 10 Europejczyków wymienia obecnie wyczerpanie surowców naturalnych (33 proc. w porównaniu do 26 proc. w 2007 r.), 41 proc. mówi o zanieczyszczeniu wody, 33 proc. o rosnącej ilości odpadów (w porównaniu do 24 proc. uprzednio) a 19 proc. wymienia konsumpcjonizm (w porównaniu do 11 proc.). Natomiast zaniepokojenie z powodu utraty różnorodności biologicznej jest relatywnie niskie – jedynie 22 proc. jest zaniepokojonych utratą gatunków i siedlisk.
Mandat do działania
-
pomimo kryzysu gospodarczego 89 proc. obywateli Europy sądzi, że należy przeznaczać więcej środków finansowych na wspieranie działań na rzecz ochrony środowiska.
-
81 proc. uznaje tworzenie prawodawstwa skoncentrowanego na kwestii ochrony środowiska na szczeblu UE za konieczny środek ochrony środowiska (spadek o 1 punkt procentowy w porównaniu do 2007 r.).
-
Prawie 60 proc. Europejczyków jest zdania, że przyjazne środowisku postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego jest najskuteczniejszym sposobem rozwiązywania problemów ochrony środowiska, przy czym mniej niż 30 proc. jest zdania, że należy wybierać oferty rozpatrując jedynie kryterium kosztów.
-
Poważnego poparcia udzielono również działaniom podejmowanym poza granicami UE i udzielanemu tam wsparciu finansowemu – 79 proc. obywateli jest przekonanych, że UE powinna wspierać państwa spoza UE w ich wysiłkach na rzecz ochrony środowiska.
Chcemy wiedzieć więcej…
Większość Europejczyków jest zdania, że są dostatecznie poinformowani o sprawach związanych z ochroną środowiska (60 proc. w porównaniu do 55 proc. w 2007 r.), jednak w wielu obszarach wyraźnie odczuwalny jest brak informacji. Około 50 proc. obywateli Europy uważa, że obecne systemy oznakowania nie umożliwiają im rozpoznawania produktów przyjaznych dla środowiska w sposób nie budzący wątpliwości. Chcieliby oni również być lepiej poinformowani o skutkach najbardziej rozpowszechnionych chemikaliów dla ich zdrowia (40 proc.), o stosowaniu GMO w rolnictwie (37 proc.), o zanieczyszczeniach powodowanych przez wykorzystywanie w rolnictwie pestycydów i nawozów, oraz o wyczerpywaniu zasobów naturalnych (27 proc.).
Kontekst
Badania przeprowadzono w 27 państwach członkowskich Unii Europejskiej w dniach od 13 kwietnia do 8 maja 2011 r. Na zlecenie DG ds. Środowiska przeprowadzono bezpośrednie rozmowy w języku macierzystym z około 26 825 respondentami z różnych grup społecznych i demograficznych.
źródło: © Unia Europejska, 1995-2011
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Finansowanie
Projekt "Kalkulator emisji CO2 i oszczędności finansowych EKO_SKNERA" Instytutu na rzecz Ekorozowju jest zrealizowany w ramach konkursu grantowego "Razem dla klimatu" Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności