- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Parlamentarzyści dla klimatu: więcej środków z budżetu UE na OZE (12870)
2011-07-08Drukuj
Parlament Klimatyczny (ang. Climate Parliament), międzynarodowa sieć parlamentarzystów działających na rzecz ochrony klimatu, apeluje, aby co najmniej 5% nowego budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-2020 przeznaczono na jak najszybsze przejście z paliw kopalnych na odnawialne źródła energii.
W najbliższych miesiącach można się spodziewać istotnych decyzji co do tego, jak będzie wyglądał budżet UE w latach 2014-2020. Do rozdysponowania jest około 120 mld euro rocznie. Komisja Europejska przedstawiła już propozycję wieloletniego planu finansowego, która teraz będzie przedmiotem negocjacji w Radzie Europejskiej i Parlamencie Europejskim. Ostateczna wersja planu powinna zostać zaakceptowana przez Parlament i Radę do końca 2012 roku.
Obecnie jedynie bardzo niewielka część budżetu przeznaczona jest na wspieranie rozwoju energii odnawialnych i na budowę europejskiej sieci przesyłowej, niezbędnej w przypadku gdyby OZE miało w przyszłości stać się jednym z głównych źródeł energii w Europie.
W grudniu 2010 roku 153 członków Parlamentu Europejskiego i parlamentów krajów członkowskich UE, reprezentujących różne frakcje polityczne, podpisało list do przewodniczącego Komisji Europejskiej José Manuela Barroso z apelem o przeznaczenie większych funduszy na rozwój OZE w przyszłym budżecie UE. Przedstawiciele Parlamentu Klimatycznego wskazują, że mimo dużej uwagi, jaką UE poświęca kwestiom związanym z klimatem i energetyką, ich znaczenie wciąż nie znajduje odbicia w kształcie unijnego budżetu.
W maju 2011 roku Graham Watson, członek Parlamentu Europejskiego i przewodniczący Parlamentu Klimatycznego wystosował kolejny, bardziej szczegółowy list do przewodniczącego KE, w którym przedstawił konkretne propozycje dotyczące wykorzystania 5% przyszłego budżetu UE na cele związane z rozwojem odnawialnych źródeł energii i europejskiej sieci energetycznej.
Zgodnie z propozycją Parlamentu Klimatycznego 5% budżetu Unii Europejskiej (czyli około 6 mld euro rocznie) powinno zostać przeznaczone na trzy główne cele:
-
2 mld euro rocznie na działalność badawczo-rozwojową w zakresie technologii niskoemisyjnych;
-
3 mld euro rocznie na budowę europejskiej sieci energetycznej i wsparcie instalacji OZE na dużą skalę (np. farm wiatrowych na morzu i elektrowni słonecznych), z czego 1 mld mógłby pochodzić z funduszy strukturalnych, 1 mld przeszedłby do budżetu transeuropejskich sieci energetycznych (ang. Trans-European Energy Networks) i 1 mld zostałby przeznaczony na innowacyjne instrumenty finansowe, takie jak inicjatywa obligacji projektowych (ang. Project Bond Initiative);
-
1 mld euro na wprowadzanie technologii OZE w krajach rozwijających się, które w przyszłości mogą emitować najwięcej gazów cieplarnianych, stąd lepiej zawczasu zainwestować tam w energię odnawialną.
Podjecie powyższych kroków ma ułatwić wdrożenie "Mapy drogowej w kierunku gospodarki niskoemisyjnej w 2050 roku" opublikowanej przez KE w marcu br. Dokument ten podkreśla korzyści płynące z redukcji emisji UE o 80% do roku 2050. Wśród nich znajdują się m.in. redukcja globalnych emisji CO2, obniżenie kosztów paliw, tworzenie nowych miejsc pracy, zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego. Ponadto, nie ulega wątpliwości, że inteligentne wykorzystanie funduszy przeznaczonych na rozwój OZE może zapoczątkować falę prywatnych inwestycji w tym sektorze.
Parlament Klimatyczny przygotował również szkic listu, który każdy członek parlamentu państwa członkowskiego UE może przesłać do ministra finansów w swoim kraju, jak również do ministra zajmującego się kwestiami związanymi z energetyką. Do listu załączone są oba pisma do przewodniczącego KE. Członkowie Parlamentu Klimatycznego liczą na to, że działania te pomogą zbudować w Parlamencie i Radzie Europejskiej wsparcie dla wspomnianych wyżej propozycji reformy budżetu Unii Europejskiej.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Finansowanie
Projekt "Kalkulator emisji CO2 i oszczędności finansowych EKO_SKNERA" Instytutu na rzecz Ekorozowju jest zrealizowany w ramach konkursu grantowego "Razem dla klimatu" Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności