- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Izolacja Polski na własne życzenie (14473)
2012-06-21Drukuj
Unijnym ministrom ds. energii nie udało się osiągnąć jednomyślnego stanowiska w sprawie konkluzji na temat "Planu działań w zakresie energii do 2050 r.", opublikowanego przez Komisję Europejską w ubiegłym roku. Po raz kolejny konkluzje zostały odrzucone przez Polskę, która odmówiła poparcia dla jednolitej strategii zmierzającej do odwęglenia systemu energetycznego UE – informuje organizacja ekologiczna WWF Polska.
Polska odrzuciła m.in. trzy filary strategii, tzw. opcje "no-regret", stanowiące warunki osiągnięcia konkurencyjnego, bezpiecznego i przyjaznego dla środowiska systemu energetycznego – wśród nich: ustanowienie ram prawnych dotyczących efektywności energetycznej, rozwój infrastruktury energetycznej i istotnie wyższy udział źródeł odnawialnych w miksie energetycznym.
– Polska nie popiera swojego stanowiska ani alternatywną propozycją, ani konkretnymi oczekiwaniami – mówi Monika Marks z WWF Polska. – Domaga się jedynie "dalszej rozmowy", ale by ta rozmowa mogła toczyć się dalej, istnieje potrzeba konstruktywnych propozycji, a nie jedynie głosów sprzeciwu.
W opinii WWF polski rząd po raz kolejny pokazał, że deklaracje o "atrakcyjnej dla Polski wizji niskoemisyjnej gospodarki" są tylko pustosłowiem, mającym poprawić nasz nadszarpnięty wizerunek na europejskich forach. W dzisiejszym wystąpieniu, poprzedzającym parlamentarne głosowanie nad referendum w sprawie renegocjacji pakietu klimatyczno-energetycznego premier Donald Tusk oświadczył posłom, że nie jest szczęśliwy z wejścia w życie pakietu, ponieważ "on jest groźny dla każdej węglowej gospodarki". Czy rząd Polski ma własną strategię dojścia do owej atrakcyjnej wizji, czy po prostu stara się zablokować wszystkie rozmowy, które mogłyby nas do tego przybliżyć?
Tymczasem uzależnienie polskiej energetyki od węgla, którego tak zawzięcie broni nawet minister środowiska, generuje olbrzymie koszty dla społeczeństwa. Na każdą kilowatogodzinę energii produkowanej w Polsce, gdzie średnia cena dla gospodarstw domowych wynosi 0,60 zł, zależność od węgla powoduje nawet 0,80 zł kosztów zewnętrznych, związanych np. z emisją zanieczyszczeń i związanymi z nią problemami zdrowotnymi ("EN35 External Costs of Electricity Production", European Environmental Agency, 2008).
– Polska ponownie izoluje się od reszty Unii, ale brak poparcia z jej strony nie powstrzyma dalszych działań – dodaje Marks. – W myśl traktatów europejskich, ustawodawstwo dotyczące energii i ochrony środowiska jest rozstrzygane na drodze głosowania większościowego, nie może więc zostać zablokowane przez jedno państwo. Komisja Europejska ma w każdej chwili niezależny mandat do przedstawienia propozycji legislacyjnych, jeśli uzna to za zasadne. Prace nad strategią i nowym pakietem energetyczno-klimatycznym mogą być kontynuowane.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Finansowanie
Projekt "Kalkulator emisji CO2 i oszczędności finansowych EKO_SKNERA" Instytutu na rzecz Ekorozowju jest zrealizowany w ramach konkursu grantowego "Razem dla klimatu" Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności