- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Bolonia laureatem nagrody Europejskiego Tygodnia Mobilności 2011 (14050)
2012-03-08Drukuj
Włoskie miasto Bolonia zdobyło nagrodę Europejskiego Tygodnia Mobilności 2011. Podczas Europejskiego Tygodnia Mobilności miasto zostało poddane ocenie przez niezależny zespół ekspertów w dziedzinie mobilności, którzy stwierdzili, że doskonale promuje ono ekologiczne środki transportu będące alternatywą dla aut oraz skutecznie angażuje mieszkańców w działania wspierające zrównoważoną mobilność w mieście. Kolejne miejsca zajęły Larnaka na Cyprze i chorwackie miasto Zagrzeb.
Nagrodę zwycięskiemu miastu wręczyli komisarz ds. środowiska, Janez Potočnik, oraz wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej i komisarz ds. transportu, Siim Kallas, podczas ceremonii, która odbyła się 5 marca 2012 r. w brukselskim Muzeum Instrumentów Muzycznych.
Siim Kallas, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej odpowiedzialny za transport, powiedział: "W białej księdze z 2011 r. dotyczącej transportu podkreśla się potrzebę przyjęcia nowego podejścia do kwestii mobilności w mieście, a jednocześnie stanowi ona odpowiedź na wyzwanie polegające na zapewnieniu czystości i bezpieczeństwa w naszych miastach. Zwycięskie miasta mają wiele do zaoferowania w tej dziedzinie. Wymieniając się doświadczeniami w zakresie alternatywnych form mobilności, europejskie miasta mogą wprowadzać bardziej atrakcyjne i trwałe rozwiązania, wywierając w ten sposób pozytywny wpływ na jakość naszego życia".
Komisarz ds. środowiska, Janez Potočnik, stwierdził: "Ponieważ miasta i ich mieszkańcy coraz bardziej cierpią z powodu zatorów komunikacyjnych i zanieczyszczeń, teraz jest najlepszy momenty, by przestawić się z prywatnych aut na inne środki transportu. Bolonia, Larnaka i Zagrzeb znalazły kreatywne metody zapewnienia transportu bardziej zrównoważonego pod względem ekologicznym. Mam nadzieję, że zainspiruje to inne miasta do podjęcia podobnych działań".
Europejski Tydzień Mobilności 2011
Kampania w 2011 r., której temat przewodni brzmi „Alternatywne formy mobilności", miała na celu wspieranie przejścia na system transportu zapewniający wydajne wykorzystanie zasobów poprzez promowanie czystych, paliwooszczędnym lub napędzanych siłą ludzkich mięśni środków transportu. Nadmierne korzystanie z aut ma negatywny wpływ na jakość życia w naszych miastach, prowadząc do emisji hałasu, zanieczyszczenia powietrza i zatorów komunikacyjnych. Z powodu ograniczonych zasobów, takich jak energia, grunty, woda i surowce, stale zwiększa się świadomość obywateli związana z koniecznością poszukiwania alternatywnych środków transportu, które w mniejszym stopniu zanieczyszczają powietrze, zużywają mniej energii i pozwalają ograniczać emisję gazów cieplarnianych. Poprzez skupienie się na promowaniu alternatyw dla prywatnych aut Europejski Tydzień Mobilności 2011 zachęcił mieszkańców obszarów miejskich do korzystania z niskoemisyjnych środków transportu.
Laureat głównej nagrody: Bolonia
Bolonia zdobyła serca jurorów Europejskiego Tygodnia Mobilności, organizując nie jeden dzień, ale tydzień bez samochodu. Wprowadzono trwałe środki, takie jak zbudowanie punktów ładowania akumulatorów dla aut elektrycznych oraz plan rozbudowy miejskiej sieci ścieżek rowerowych do 130 km. Władze miejskie zaprosiły mieszkańców do zgłaszania swoich uwag do tego planu podczas Tygodnia Mobilności. Na okres Tygodnia Mobilności Bolonia utworzyła również w samym sercu miasta rozległą strefę wolną od ruchu samochodowego. Ta strefa ruchu pieszego była otwarta dla artystów ulicznych, sprzedawców i stowarzyszeń sportowych, a ponieważ inicjatywa ta przyciągnęła ponad 60 tys. odwiedzających, władze miejskie postanowiły powtórzyć ją podczas kolejnych imprez. Miasto zorganizowało również liczne wycieczki rowerowe, warsztaty rowerowe i stanowiska samodzielnej naprawy, gry, spacery i pokazy aut elektrycznych. Policjanci uczestniczyli w sesjach informacyjnych, udzielając rodzinom cennych wskazówek i wyjaśnień na temat bezpiecznej jazdy rowerem. Z myślą o mieszkańcach uruchomiono także punkt informacyjny o nowych usługach oferowanych rowerzystom.
Finalista: Larnaka
Larnaka na Cyprze zaangażowała szereg partnerów w organizację imprez podczas Europejskiego Tygodnia Mobilności 2011. Jej kompleksowy program działań promocyjnych obejmował dzień darmowych przejazdów autobusami, pokaz aut hybrydowych, Ekologiczną Kafeterię oraz wykłady na temat ekologicznych form mobilności. Miasto zobowiązało się w perspektywie długoterminowej do realokacji przestrzeni drogowej poprzez przekształcenie jednej z dróg w położonej w centrum dzielnicy biznesowej w ulicę przeznaczoną wyłącznie dla ruchu pieszego. Miasto stworzyło również wiele parkingów dla rowerów oraz „bank rowerów", który ułatwia konserwację i ponowne wykorzystanie rowerów.
Finalista: Zagrzeb
Chorwacka stolica wykazała się zaangażowaniem na rzecz zrównoważonej mobilności w mieście poprzez przyjęcie kompleksowego zestawu środków planowania miejskiego, które zostały zaprezentowane podczas Europejskiego Tygodnia Mobilności 2011. We współpracy z projektem „CIVITAS ELAN EU" Zagrzeb przeprowadził sondaże, aby zebrać cenne opinie na temat możliwości poprawy zrównoważonej infrastruktury transportowej miasta oraz na temat jakości imprezy w 2011 r. Miasto zorganizowało szereg imprez, między innymi warsztaty edukacyjne, zorganizowane spacery, gimnastykę na świeżym powietrzu, konferencje, kiermasze ekologiczne i pokazy aut elektrycznych.
Europejski Tydzień Mobilności 2012
Europejski Tydzień Mobilności 2012 odbędzie się w dniach 16-22 września, a jego tematem przewodnim będzie "Podążając we właściwym kierunku".
Dodatkowe informacje: www.mobilityweek.eu.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Finansowanie
Projekt "Kalkulator emisji CO2 i oszczędności finansowych EKO_SKNERA" Instytutu na rzecz Ekorozowju jest zrealizowany w ramach konkursu grantowego "Razem dla klimatu" Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności