- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
-
2020 najcieplejszym rokiem w Europie od początku pomiarów
2021-01-15Najnowsze dane opublikowane przez Copernicus Climate Change Service pokazują, że w skali globalnej rok 2020 był porównywalny z najcieplejszym rokiem w historii. Był także częścią najcieplejszej w historii dekady. W 2020 roku odnotowano również dalszy wzrost stężenia CO2.
Więcej
-
Lekarze łączą się, by walczyć ze zmianą klimatu
2021-01-14Już kilkadziesiąt osób oraz instytucji ochrony zdrowia dołączyło do powstałej niedawno inicjatywy Lekarze dla klimatu, w której wspólnie apelują do rządzących o podjęcie działań na rzecz walki ze zmianą klimatu. Zmieniający się klimat zagraża naszemu zdrowiu, powodując liczne groźne konsekwencje, takie jak fale upałów, huraganowe wiatry czy rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych. Proklimatyczne działania powinny stać się dla nas wszystkich priorytetem – w opublikowanym spocie kampanii nawołuje prof. Tadeusza Zielonka, znany warszawski pulmonolog.
Więcej
-
Konsultacje społeczne Krakowskiego Panelu Klimatycznego
2021-01-14Zapraszamy na pierwsze spotkanie informacyjno-warsztatowe w ramach konsultacji społecznych Krakowskiego Panelu Klimatycznego!
Więcej
-
Czysty węgiel nie istnieje – Fundacja ClientEarth apeluje o zaprzestanie praktyki greenwashingu w branży węglowej
2021-01-13Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi wezwała dziś producentów i dystrybutorów węgla typu „ekogroszek” do zaprzestania stosowania tej nazwy. Zdaniem Fundacji, określanie jakiegokolwiek węgla jako produktu ekologicznego to greenwashing, czyli świadome wprowadzanie konsumentów w błąd
Więcej
-
Polska potrzebuje magazynów energii elektrycznej
2021-01-13Polska infrastruktura OZE jest na wstępnym etapie rozwoju. Choć w ramach dotacji unijnych i państwowych powstają kolejne farmy wiatrowe i słoneczne, nie są w pełni zintegrowane z krajowym systemem infrastruktury energetycznej. Do pełnego wykorzystania potencjału zasobów odnawialnych konieczne będzie zbudowanie sieci magazynów, które zgromadzą nadmiar energii i pozwolą wykorzystać je w szczycie zużycia energetycznego.
Więcej
-
Mieszkańcy zadowoleni z jakości pobliskich terenów zielonych
2021-01-12Z jakości terenów zielonych w okolicy zamieszkania jest zadowolonych 83 proc. respondentów - wynika z badania przeprowadzonego w listopadzie 2020 r. dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Więcej
-
Tylko 32 proc. gmin ma porozumienie w ramach programu Czyste Powietrze
2021-01-12Porozumienie z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej w ramach "Czystego Powietrza" zawarło ok. 32 proc. gmin w Polsce - podał Polski Instytut Ekonomiczny. W przeliczeniu na liczbę mieszkańców najwięcej wniosków złożono na Dolnym Śląsku.
Więcej
-
W Polsce powstanie największa elektrownia fotowoltaiczna w Europie Środkowo-Wschodniej
2021-01-11Na Pomorzu powstanie największa elektrownia fotowoltaiczna Europy Środkowo-Wschodniej. W ciągu roku farma wytworzy 230 GWh zielonej energii. Tym samym w ciągu najbliższych 30 lat jest w stanie zredukować emisję CO2 o 5 mln ton. – W całym cyklu życia elektrowni wyprodukujemy około 6 TWh energii. Dla porównania Polska w tej chwili charakteryzuje się popytem na poziomie około 150 TWh, więc jest to znacząca inwestycja – podkreśla Sebastian Jabłoński, prezes Respect Energy.
Więcej
-
Trzy czwarte Polaków jest zaniepokojonych stanem środowiska
2021-01-11Żarówki energooszczędne, rezygnacja z plastiku i mniejsze zużycie wody podczas porannej toalety to niektóre z popularnych działań na rzecz środowiska, ale w skali globalnej ich efekty będą pomijalne. – Musimy zdać sobie sprawę, że chodzi o zmniejszenie konsumpcji i dewastacji przyrody w poszukiwaniu nowych zasobów: energii, wody, surowców – mówi dr hab. Mariusz Majdański z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. Tym bardziej że pandemia i lockdown nie zatrzymały zmian klimatu, a ich konsekwencje będą stawały się coraz bardziej dotkliwe
Więcej
-
Ten straszny 2020 rok...
2021-01-09
Wojciech Szymalski
Wielu komentatorów zaznacza, że 2020 rok był „straszny”, „okropny” lub po prostu zły. Czy aby na pewno? Po 6 styczniowym ataku zwolenników Donalda Trumpa na amerykański Kapitol niektórzy twierdzą, że 2021 rok już pobił 2020 pod względem okropności. Ale może załóżmy jednak na chwilę różowe okulary. W 2020 roku wydarzyło się dużo dobrego, także w sprawach ochrony środowiska i klimatu.
Więcej
-
Norwedzy kupują nowe elektryki, Polacy wolą szrot
2021-01-08Wstępne dane z Norwegii pokazują, że w 2020 roku kupiono tam ponad 50% samochodów elektrycznych na całym rynku. W Polsce w 2020 roku sprowadzano natomiast zza granicy rekordowo stare samochody – ich średni wiek wynosił ponad 12 lat.
Więcej
-
Jaka będzie przyszłość dekarbonizacji gospodarki w Polsce
2021-01-07Podstawowym wyzwaniem będzie opracowanie wizji gospodarczego rozwoju kraju sięgającej II połowy XXI w., której bardzo istotnymi elementami powinny być polityka energetyczna i klimatyczna, w formule ponadpartyjnego dialogu partycypacyjnego, z szerokim gronem interesariuszy, z uwzględnieniem interesów państwa, gospodarki i społeczeństwa.
Więcej
-
Eksperci - jak poprawić KPEiK?
2021-01-05Pandemia, głęboki kryzys ekonomiczny i gospodarczy, który czeka Polskę w jej efekcie oraz zmiany, jakie nastąpią w jej wyniku powodują, że większość zapisów dokumentu KPEiK jest nie aktualna.
Więcej
-
KPEiK oczami ekspertów
2021-01-04Jak do tej pory w wyniku nacisków różnych lobby polityczno-gospodarczych i uników robionych przez poszczególne rządy brak spójnej wizji polityki energetycznej i klimatycznej Polski.
Więcej
-
Prosumenci zbiorowi pomogą Polsce w osiągnięciu większej redukcji emisji CO2
2020-12-23Polska może przyczynić się do realizacji unijnego celu redukcji emisji CO2 przede wszystkim poprzez odejście od wysokoemisyjnego węgla w energetyce na rzecz źródeł zeroemisyjnych. Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi opublikowała raport „Prosumeryzm zbiorowy w USA: Wnioski i rekomendacje dla Polski” wskazujący na znaczny, niewykorzystany potencjał zbiorowej energetyki prosumenckiej w Polsce.
Więcej
-
Krajowy Plan Sprawiedliwej Transformacji
2020-12-23Ministerstwo Klimatu przygotowuje Krajowy Plan Sprawiedliwej Transformacji. Nic nie zapowiada jednak, że będzie to potrzebny regionom strategiczny rządowy dokument przedstawiający polski plan odejścia od węgla. Zamiast jasnej strategii regiony węglowe dostały dodatkową dawkę chaosu. Organizacje społeczne interweniują u ministra.
Więcej
-
Mapowanie europejskich dotacji do systemów grzewczych na paliwa kopalne
2020-12-22Nowa analiza pokazuje, że większość rządów UE wypłaca miliony euro dotacji na instalację nowych kotłów gazowych w naszych domach, spowalniając wykorzystanie odnawialnych źródeł ciepła i podważając cele klimatyczne Europy do 2030 roku.
Więcej
-
W 2023 r. początek prac przy rewitalizacji przy Katowickiej Dolinie Pięciu Stawów
2020-12-22Rewitalizacja Doliny Pięciu Stawów w Katowicach rozpocznie się w 2023 r. – poinformował w poniedziałek urząd miasta. Jego władze ogłosiły właśnie przetarg na dokumentację budowlano-wykonawczą.
Więcej
-
Zielony wodór: Przewodnik po kształtowaniu polityki
2020-12-21Ukazało się opracowanie przygotowane przez Międzynarodową Agencję Energetyki Odnawialnej będące przewodnikiem co do kształtowania polityki w zakresie zielonego wodoru.
Więcej
-
Już prawie 80 proc. Polaków uważa zagrożenia środowiskowe za poważne
2020-12-21Zdaniem 97,5 proc. klimatologów za kryzys klimatyczny odpowiada człowiek. Świadomość społeczna tego faktu jest coraz większa: tylko 3 na 100 Polaków nie dostrzega niszczącego wpływu człowieka na środowisko – wynika z nowej edycji raportu „Ziemianie atakują”.
Więcej
Finansowanie
Projekt "Kalkulator emisji CO2 i oszczędności finansowych EKO_SKNERA" Instytutu na rzecz Ekorozowju jest zrealizowany w ramach konkursu grantowego "Razem dla klimatu" Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności