- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Wody geotermalne jako przyszłość energetyczna (21029)
2019-11-08Drukuj
Dzięki programom wspierającym OZE oczekiwany jest w Polsce wzrost wykorzystania wód geotermalnych. Od 1989 r. nie było tak korzystnych warunków finansowania budowy instalacji geotermalnych w Polsce jak obecnie.
O atrakcyjności geotermii świadczy jej stabilność. Nie zależy ona od siły wiatru, pogody (nasłonecznienia), pory dnia czy pory roku. Jest dostępna w sposób ciągły, a wody geotermalne mogą stanowić dobre, konkurencyjne dla innych, źródło energii.
– Wody geotermalne mają również inne właściwości, a solanka wydobywana z odwiertu GT-1 bis przeszła szereg badań i analiz, które wykazały po rozcieńczeniu wody jej przydatność w lecznictwie i rekreacji. Dobre warunki glebowe wokół Pyrzyc dają możliwość budowy szklarni czy suszarni opartej na cieple tzw. odpadowym z układu geotermalnego, co jest ekologiczną i tanią alternatywą dla źródeł konwencjonalnych – dodaje Anetta Głuchowska-Masłyk.
Z kolei źródła o wysokiej temperaturze służą do produkcji energii elektrycznej przy udziale odpowiednich instalacji. Bez wątpienia jednym ze światowych liderów wykorzystywania odnawialnych źródeł energii jest Islandia położona na gorącym wulkanicznym terenie i posiadająca ogromne zasoby wód geotermalnych. Można powiedzieć, że jest ona energetycznie niezależna – na Islandii czy w Nowej Zelandii geotermia jest strategicznym źródłem energii, natomiast w Polsce może tylko być źródłem uzupełniającym. Mimo to energia cieplna z zakładów geotermalnych jest na pewno konkurencyjna w stosunku do gazu czy oleju – komentuje prezes Geotermii Mazowieckiej, Marek Balcer.
Energia geotermalna – idealne źródło energii?
W Polsce w dużym stopniu występują instalacje niskotemperaturowe, m.in. w Uniejowie (68°C), Pyrzycach (61°C), Mszczonowie (42°C) itd. Oznacza to, że w takich instalacjach konieczne jest dodatkowe źródło energii – jak np. gaz, a o OZE mówimy, jeśli w co najmniej 50 proc. wykorzystywane jest źródło alternatywne. Jak to wygląda w przypadku ciepłowni w Pyrzycach? – Geotermia Pyrzyce nie ma już problemów z zatłaczaniem, wcześniej przeszkodę stanowiło wysokie ciśnienie. Zastosowane super miękkie kwasowanie i udoskonalenie metody eliminowania kolmatacji w otworach zatłaczających, co pozwoliło doprowadzić otwory zatłaczające do lepszego stanu. Dzięki temu latem możemy zrezygnować z gazu, a w zimie używamy go znacznie mniej niż wspomniane przez Panią założenie – obecnie 66 proc. stanowi energia geotermalna, a 34 proc. gaz. Dążymy do tego, aby ograniczać gaz, bo jest najwyższym czynnikiem kosztotwórczym – chcemy, aby wody geotermalne były wykorzystywane w coraz większej ilości. Poza tym staramy się o dofinansowanie na panele fotowoltaiczne, aby także pozyskiwać samodzielnie energię z kolektorów, dzięki czemu nie będziemy musieli kupować energii elektrycznej w tradycyjny sposób. Działania te pozwolą z kolei obniżyć koszt ciepła – dodaje Anetta Głuchowska-Masłyk.
Ciepłownie geotermalne nieustannie stosują nowoczesne rozwiązania. – Przykładem może być niedawno wykonany odwiert w Sochaczewie, którego zdolności szacuje się na 3 MW energii cieplnej. Wiercenie i prace przygotowawcze trwały około 3 miesiące. W tak krótkim czasie trudno byłoby wybudować źródło energii konwencjonalnej, a tym bardziej słonecznej lub wiatrowej, nie mówiąc o powierzchni terenu potrzebnej do wybudowania instalacji o takiej mocy – informuje prezes Geotermii Mazowieckiej, Marek Balcer.
Polskie zasoby wód geotermalnych niosą duży potencjał. Gminy chcą przede wszystkim z ciepła geotermalnego zasilać lokalną sieć grzewczą, obiekty publiczne i indywidualnych odbiorców. – Teoretycznie z ciepła geotermalnego można produkować również energię elektryczną, ale źródło geotermalne musi posiadać odpowiednie parametry fizyczne. Przy aktualnie znanych technologiach źródło musi posiadać temperaturę minimalną 80-90oC – zauważa prezes Geotermii Mazowieckiej, Marek Balcer.
Warto korzystać z różnych dostępnych programów, możliwe jest bowiem kompleksowe wykorzystanie energii geotermalnej dla zabezpieczenia samowystarczalności energetycznej wielu gmin.
Bezpłatne warsztaty na temat OZE
Możesz wziąć udział w bezpłatnych warsztatach, aby lepiej poznać wybrane instalacje OZE w województwie zachodniopomorskim. W razie zainteresowania otrzymasz też informacje dotyczące możliwości zdobycia dofinansowania, a także porady, słabe i mocne strony korzystania z OZE itp. Warsztaty są organizowane w woj. zachodniopomorskim, m.in. w Czaplinku, Sarbinowie, Tarnowie, Pyrzycach.
Więcej szczegółów oraz zapisy: www.pine.org.pl/klimapolka-zachodniopomorska
Czytaj również w: www.wsm.szczecin.pl
Artykuł sfinansował dla Ciebie Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Jest to część projektu pt.: „Polityka klimatyczna szansą dla województwa zachodniopomorskiego. Jak ją wykorzystać?” realizowanego przez Fundację Instytut na rzecz Ekorozwoju oraz Fundację Baltic Natura.
Podobne artykuły
- Wprowadzenie technologii niskoemisyjnych w przedsiębiorstwie
Rosnąca świadomość ekologiczna sprawia, że przedsiębiorstwa reprezentujące różnorodne sektory nowoczesnej gospodarki sukcesywnie inwestują w poprawę efektywności energetycznej. Firmy modernizują w tym celu swoje parki maszynowe, wprowadzają zmiany w systemach produkcji oraz nowatorskie rozwiązania optymalizacyjne.
Więcej
- Aktualne dofinansowania do technologii odnawialnych źródeł energii dla samorządów woj. zachodniopomorskiego
Coraz więcej samorządów planuje wdrażanie nowoczesnych rozwiązań, których celem jest wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Podejmowane są kompleksowe działania, które mają m.in. obniżyć emisję pyłów i zanieczyszczeń do atmosfery, zmniejszyć pobór energii itp. Sprawdź, jakie są aktualne dofinansowania do technologii OZE kierowane do samorządów.
Więcej
- Dobre przykłady użytkowania odnawialnych źródeł energii w samorządach
Pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł stało się w Polsce popularne po przystąpieniu naszego kraju do Unii Europejskiej. Wybrane samorządy działające na terenie różnych województw, m.in. zachodniopomorskiego, dokonały szybkiego rozwoju pod tym względem. Jednym z przykładów jest gmina Łobez.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Finansowanie
Projekt "Kalkulator emisji CO2 i oszczędności finansowych EKO_SKNERA" Instytutu na rzecz Ekorozowju jest zrealizowany w ramach konkursu grantowego "Razem dla klimatu" Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności