- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Społecznicy - Zakaz palenia węglem w województwie śląskim (21228)
2020-03-26Drukuj
Wprowadzenia, po okresie przejściowym, zakazu palenia węglem i innymi paliwami stałymi w domach, zakazu instalowania kotłów na takie paliwa w nowych budynkach oraz obowiązku kierowania przez gminy 2 proc. ich dochodów na termomodernizacje - oczekują społecznicy z województwa śląskiego.
Swoje postulaty przedstawiło dziesięć organizacji z województwa śląskiego, działających m.in. na rzecz ochrony powietrza, sformułowane w trwających konsultacjach projektu aktualizacji "Programu ochrony powietrza dla woj. śląskiego". Petycję o podjęcie zdecydowanych działań antysmogowych społecznicy zaadresowali do zarządu i sejmiku regionu.
W wystąpieniu, opublikowanym m.in. na stronach stowarzyszenia BoMiasto, określono jakość powietrza w woj. śląskim jako "dramatyczną". Przypomniano, że w sezonie grzewczym jego zanieczyszczenie regularnie i wielokrotnie przekracza dopuszczalne wartości, co zagraża zdrowiu i życiu. Podkreślono, że ostatnich latach sytuacja nie ulega znaczącej poprawie.
Społecznicy zaznaczyli, że likwidacja wysokoemisyjnych źródeł ogrzewania postępuje w gminach woj. śląskiego niezwykle wolno. "Ciągle istnieją gminy, które raportują corocznie zero zlikwidowanych kopciuchów i nie są za to karane" - zaakcentowali. Podkreślili, że ze względu na silnie zanieczyszczone powietrze co roku przedwcześnie umiera w regionie po kilka tysięcy osób.
Tymczasem projektowany program ochrony powietrza opiera się w głównie na realizacji uchwały antysmogowej z 2017 r., która - według organizacji - nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Uchwała ta zakazuje palenia mułami, flotami, mokrym drewnem i węglem brunatnym oraz nakazuje stosowanie przy wymianie lub budowie nowych instalacji tylko urządzeń piątej klasy lub lepszych.
"Jako działania naprawcze wskazano wymianę źródeł ogrzewania i działania kontrolne, a także działania edukacyjne. Nowy program ochrony powietrza nie wnosi żadnych nowych działań w stosunku do już prowadzonych, a więc aktualizacja nie spełni swojej roli i tym samym nie będzie wypełniać wymogów określonych przepisami prawa" - brzmi fragment petycji.
W tym kontekście społecznicy postulują m.in.: wprowadzenie w woj. śląskim zakazu palenia węglem i innymi paliwami stałymi w piecach domowych, z kilkuletnim okresem przejściowym na dostosowanie instalacji. Oczekują przy tym dotacji na wiążące się z tym inwestycje oraz dopłat dla najuboższych do zwiększonych kosztów ogrzewania.
Sygnatariusze petycji oczekują też zakazu instalowania kotłów na paliwa stałe w nowych budynkach od 2021 r. Domagają się również zapisu o obowiązku przeznaczania co najmniej 2 proc. dochodów własnych gmin na termomodernizacje z wymianą źródeł ciepła (przy zakazie wymian źródeł ciepła bez termomodernizacji), a także dopłaty do takich działań.
Według autorów wystąpienia program ochrony powietrza powinien ponadto wymagać skontrolowania pod kątem realizacji jego wymogów co najmniej 15 proc. domów/lokali w danej gminie rocznie, a także wprowadzenia obowiązku stosowania zasad zrównoważonego rozwoju jako podstawy wszelkich działań samorządu i administracji w zakresie planowania przestrzennego.
Kolejne postulaty to: zmiany w regionalnej polityce transportowej na rzecz zwiększania udziału transportu publicznego (a także podróży rowerem i pieszo), przełożenie nacisku - w działaniach krótkoterminowych - z informowania na kontrole, długoterminowe ujęcie problemu ograniczenia ruchu pojazdów spalinowych, a także wprowadzenie sztywnego zakazu korzystania z kominków.
"Oczekujemy niezwłocznego podjęcia działań, które w perspektywie kilkuletniej doprowadzą jakość powietrza w woj. śląskim do poziomów bezpiecznych dla naszego zdrowia i życia" - napisali społecznicy. Bez wprowadzenia przepisów antysmogowych obowiązujących w całym regionie starania o poprawę jakości powietrza będą skazane na porażkę" - ocenili autorzy petycji.
"Poprzednie programy ochrony powietrza były nieskuteczne. (...) Oferowanie samych dotacji na wymianę kotłów bez wprowadzania wymogów regulacyjnych prowadzi do marnowania pieniędzy publicznych - z jednej strony dopłacamy do wymiany starych kopciuchów, a w tym samym czasie w innych domach montowane są nowe kotły o bardzo dużej emisji zanieczyszczeń" - zobrazowali.
Przypomnieli przy tym, że zła jakość powietrza ma m.in. wymiar finansowy: podnosi koszty opieki zdrowotnej, może też znacząco obniżać atrakcyjność turystyczną oraz inwestycyjną regionu.
Wystosowaną w ramach konsultacji projektu programu petycję podpisali przedstawiciele organizacji: BoMiasto, Instytut na rzecz Ekorozwoju, Polski Klub Ekologiczny Zarząd Główny, Gliwicki Alarm Smogowy, Fundacja Strefa Zieleni, Napraw Sobie Miasto, Czechowice Bez Smogu, ClientEarth - Prawnicy dla Ziemi, Kongres Ruchów Miejskich i Związek Górnośląski.
Źródło: PAP
Podobne artykuły
- Mimo koronawirusa programy Mój prąd i Czyste powietrze cieszą się powodzeniem
Mimo epidemii koronawirusa programy: promocji fotowoltaiki "Mój Prąd", a także antysmogowy "Czyste Powietrze" cieszą się nadal dużym zainteresowaniem, wnioski o dotacje wpływają do NFOŚiGW i wojewódzkich funduszy - wynika z informacji narodowego funduszu.
Więcej
- Nowy program dla gmin
Zarząd woj. małopolskiego ogłosił program mający na celu wsparcie dla gmin, które wprowadzają rozwiązania pozwalające na przechwytywanie i gromadzenie wód deszczowych z obiektów użyteczności publicznej, a następnie wykorzystanie ich tam, gdzie będą potrzebne.
Więcej
- Koronawirus spowolni czy przyśpieszy zmiany w energetyce?
Świat pogrąża się w chaosie. Priorytetem jest powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa i opanowanie kryzysu. Do tego kluczowe są stabilne dostawy energii – trudno sobie wyobrazić, co by się stało, gdyby teraz zabrakło prądu lub ciepła. A jak obecny kryzys wpłynie w dłuższej perspektywie na transformację energetyczną?
Więcej
Podziel się swoją opinią
Finansowanie
Projekt "Kalkulator emisji CO2 i oszczędności finansowych EKO_SKNERA" Instytutu na rzecz Ekorozowju jest zrealizowany w ramach konkursu grantowego "Razem dla klimatu" Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności