- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
PGE i Greenpeace przy jednym stole, czyli o atomie i wiatrakach na Forum Dialogu i Współpracy "Energia i Samorządność" (13252)
2011-09-22Drukuj
Ponad osiemdziesiąt osób przybyło na debatę „Morski wiatr kontra atom?", zorganizowaną w ramach Forum Dialogu i Współpracy "Energia i Samorządność", która odbyła się 15 września br. W trakcie spotkania eksperci reprezentujący zarówno zwolenników, jak i przeciwników energetyki jądrowej ustosunkowywali się do tez raportu, przygotowanego na zlecenie Greenpeace Polska i niemieckiej Fundacji im. Heinricha Boella przez Instytut Energetyki Odnawialnej "Morski wiatr kontra atom".
Mający stricte ekonomiczny charakter raport analizuje koszty związane powstaniem w naszym regionie morskich farm wiatrowych oraz elektrowni jądrowej, a także potencjał tworzenia miejsc pracy przez te inwestycje, wskazując na zdecydowaną przewagę morskiej energetyki wiatrowej nad jądrową, zarówno pod względem opłacalności, jak i generowania miejsc pracy. Czy takie wnioski są uzasadnione i czy można przeciwstawiać sobie te dwa rodzaje energii – nad tym między innymi zastanawiali się eksperci zaproszeni do udziału w debacie: Marcin Ciepliński, dyrektor Departamentu ds. Strategii i Rozwoju spółki PGE EJ1, odpowiedzialnej za budowę pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, Marian Głowicki z Fundacji Poszanowania Energii w Gdańsku, Jerzy Pirsztel z niedawno powstałego Stowarzyszenia na Rzecz Elektrowni Jądrowej w Województwie Pomorskim, a także Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej i główny autor raportu oraz międzynarodowy ekspert Greenpeace, Jan Haverkamp.
W trakcie debaty zwracano uwagę nie tylko na poprawność wyliczeń i ustaleń zawartych w raporcie, ale także na stosowność zawartego w tytule przeciwstawienia energetyki wiatrowej i jądrowej. Jak przyznał sam autor raportu, Grzegorz Wiśniewski, takie przeciwstawienie jest lekko przerysowane i nie wynika wprost z analiz; pozostali dyskutanci również zgadzali się w większości, co do tego, że pod względem technicznym nie ma podstaw, by przeciwstawiać sobie te dwa rodzaje energii, składające się na mix energetyczny. Inną sprawą jest kwestia opłacalności i kosztów związanych z inwestowaniem w energetykę jądrową i wiatrową i tutaj zdania były już podzielone, zależnie od reprezentowanej opcji.
W dyskusji chętnie brały udział osoby z publiczności, wśród których byli nie tylko przedstawiciele sektora energetycznego, zarówno atomowego, jak i wiatrowego, ale także ekolodzy z Greenpeace, Polskiego Klubu Ekologicznego, Partii Zieloni 2004 czy Ligii Ochrony Przyrody. Główny problem poruszany przez publiczność dotyczył potrzeby prowadzenia szerokiej debaty publicznej, informowania społeczności lokalnych o planowanych działaniach, przejrzystości procedur podejmowania decyzji i konsultowania ich ze społeczeństwem. Te głosy potwierdzały zasadność zorganizowania wczorajszej debaty, będącej pierwszą z cyklu planowanych otwartych debat w ramach Forum Dialogu i Współpracy "Energia i Samorządność".
www.energetyka.gpnt.pl
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Finansowanie
Projekt "Kalkulator emisji CO2 i oszczędności finansowych EKO_SKNERA" Instytutu na rzecz Ekorozowju jest zrealizowany w ramach konkursu grantowego "Razem dla klimatu" Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności