- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Wicepremier Pawlak: UE powinna godzić wspólnotowe cele energetyczne z narodowymi priorytetami (13258)
2011-09-27Drukuj
Rynki energii w Europie to system naczyń połączonych. Unia Europejska musi znaleźć sposób na pogodzenie wspólnotowej polityki energetycznej z narodowymi priorytetami w tej dziedzinie – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas obrad nieformalnej Rady ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii. Spotkanie ministrów ds. energii państw członkowskich odbyło się 19 i 20 września 2011 r. we Wrocławiu.
Wicepremier Pawlak zwrócił uwagę, że Unia Europejska związana jest wspólnymi celami polityki energetyczno-klimatycznej, ale Traktat Lizboński wciąż gwarantuje państwom członkowskim swobodę w tworzeniu miksu energetycznego. – Powinniśmy tak kształtować unijną politykę wytwarzania energii elektrycznej, aby nie stała ona w konflikcie z interesami narodowymi – podkreślił wicepremier.
Zauważył, że państwa członkowskie konstruują swój bilans energetyczny w oparciu o dostępną bazę surowcową. – Jej specyfika i decyzje, które kraje Unii podejmują w tym zakresie niemalże natychmiast wpływają na rynki sąsiadów. Unijny rynek energii to system naczyń połączonych – zaznaczył wicepremier Pawlak.
Jego zdaniem dobrym rozwiązaniem może być np. wprowadzenie praktyki koordynacji zmian dokonywanych przez państwa członkowskie w politykach energetycznych oraz mechanizmu informowania o nich. - Dzięki temu Unia Europejska mogłaby monitorować energetyczne potrzeby poszczególnych państw, zmiany w narodowych energy mix oraz środki, jakie chciałby one przeznaczyć na rozwój niektórych technologii – ocenił.
Wicepremier Waldemar Pawlak zapowiedział również że decyzje Niemiec i Włoch o rezygnacji z energetyki jądrowej znacznie wpłyną na polityki energetyczne wszystkich krajów członkowskich. – Zmieni to bilans energetyczny Europy – podkreślił.
Jak przekonywał wicepremier Pawlak, niezbędny do realizacji unijnych celów polityki energetyczno-klimatycznej jest także rozwój wspólnej infrastruktury w UE. – Bez zwiększenia mocy przesyłowych połączeń międzysystemowych i wzmocnienia sieci wewnętrznej państw członkowskich, stworzenie jednolitego rynku energii będzie niemożliwe – zaznaczył.
Dodał, że przewidywany jest duży wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną w bilansie energetycznym do 2020 r., a także rozwój OZE. - Unia potrzebuje niezawodnych sieci energetycznych, dlatego na realizację nakładów na przyszłe inwestycje musi zapewnić wsparcie finansowe np. z polityki spójności i planowanego w nowym budżecie funduszu infrastrukturalnego - powiedział.
Komisarz UE ds. energii Günter Oettinger zapowiedział, że z końcem października 2011 KE przestawi program dofinansowania energetycznych inwestycji infrastrukturalnych – W budżecie Unii na lata 2014-2020 chcemy przeznaczyć ponad 9 mld euro na ten cel – powiedział komisarz Oettinger. Dodał, że Komisja Europejska pracuje także nad skróceniem procedur wydawania zezwoleń na realizację projektów infrastrukturalnych w energetyce.
***
W nieformalnym posiedzeniu Rady TTE uczestniczyli także ministrowie Europejskiej Strefy Wolnego Handlu (EFTA) i po raz pierwszy w historii ministrowie ds. energii Państw Wspólnoty Energetycznej.
www.mg.gov.pl
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Finansowanie
Projekt "Kalkulator emisji CO2 i oszczędności finansowych EKO_SKNERA" Instytutu na rzecz Ekorozowju jest zrealizowany w ramach konkursu grantowego "Razem dla klimatu" Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności