- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Ustawa o OZE: zielone certyfikaty jak feed-in tariffs? (13508)
2011-11-08Drukuj
Jeśli potwierdzą się medialne doniesienia, system zielonych certyfikatów, który ma wprowadzić nowa ustawa o OZE, będzie zbliżony swoim charakterem do systemu taryf gwarantowanych, czyli tzw. feed-in tariffs.
Drugi z dwóch modeli wspierania produkcji energii ze źródeł odnawialnych, obok stosowanego obecnie w Polsce systemu zielonych certyfikatów, tzw. system feed-in tariffs jest wykorzystywany w większości państw na świecie. Tymczasem przygotowywana w Polsce ustawa o OZE przedłuży system zielonych certyfikatów (świadectw pochodzenia), niemniej jednak – zasadniczo zmieni jego charakter.
Coraz więcej informacji na temat szczegółów nowego systemu zielonych certyfikatów wskazuje, że będzie miał on wiele wspólnego ze stosowanymi np. w Niemczech czy Francji systemami taryf gwarantowanych.
Po pierwsze, zgodnie z zapowiedziami, system zielonych certyfikatów dla danej instalacji ma obowiązywać zawsze na 15 lat. System stosowany obecnie wyznacza natomiast deadline na przyznawanie certyfikatów na rok 2017 – niezależnie od tego, kiedy dana elektrownia została zbudowana. Określenie stałej 15-letniej perspektywy przybliży sytuację inwestorów z branży OZE w Polsce do swoich odpowiedników w krajach, gdzie stosowane są taryfy gwarantowane, które także przyznawane są dla danej instalacji na stały okres czasu. W większości państw z feed-in tariffs okres dopłat do produkcji zielonej energii jest jednak dłuższy i wynosi z reguły 20 lub 25 lat.
Kolejnym elementem przybliżającym nasz system do systemu feed-in tariffs może być zapowiadane uzależnienie wartości opłaty zastępczej, czyli de facto ceny zielonych certyfikatów, od cen energii. Na dochód producenta zielonej energii przyznawany za każdą wyprodukowaną megawatogodzinę składa się średnia cena energii elektrycznej i zielony certyfikat. Zgodnie z zapowiedziami, w nowym systemie opłata zastępcza ma maleć analogicznie do wzrostu cen energii. Oznacza to w praktyce stały zysk za sprzedaż zielonej energii (powiększany o wskaźnik inflacji), podobnie jak stałe są dopłaty w ramach systemów feed-in tariffs.
System zielonych certyfikatów może zbliżyć do systemów feed-in tariffs wprowadzenie okresowych rewizji wartości zielonych certyfikatów. Należy się spodziewać, że co kilka lat wartość ZC będzie spadać, resort gospodarki ma ją bowiem korygować o takie czynniki jak spadek cen technologii, wzrost wydajności etc. Cięcia dotyczyłyby jednak jedynie nowych instalacji, które będą uruchamiane po wprowadzeniu korekt w życie. Instalacji uruchamianych wcześniej zmiany nie obejmą. Tak samo dzieje się choćby w Niemczech, których rząd rewiduje stawki feed-in tariffs dwa razy w roku, obniżając je znacząco, m.in. gdy nowych instalacji w danej technologii OZE przybywa jego zdaniem zbyt szybko.
Systemy feed-in tariffs różnicują wartość taryf w zależności od danej technologii OZE. W większości państw najwięcej dostają producenci zielonej energii za pomocą instalacji fotowoltaicznych – relatywnie najdroższych – a na o wiele mniejsze zyski mogą liczyć operatorzy farm wiatrowych czy hydroelektrowni. Krokiem w tym kierunku będzie zapowiadane wprowadzenie w nowym systemie ZC współczynników różnicujących wartość certyfikatów dla biogazu, fotowoltaiki czy energetyki wiatrowej. Tym samym sens stracą występujące obecnie certyfikaty źółte, czerwone czy fioletowe, które są obecnie przyznawane dodatkowo, oprócz zielonego certyfikatu, m.in. producentom energii z biogazu (certyfikaty żółte i fioletowe).
Dla porównania atrakcyjności systemu wsparcia dla OZE, który zostanie wprowadzony w Polsce wraz z implementacją nowej ustawy, z systemami wsparcia feed-in tariffs w Niemczech, Czechach, Hiszpanii czy na Ukrainie, kluczowe będzie jednak podanie przez Ministerstwo Gospodarki wyjściowej wartości opłaty zastępczej, a także wartości ZC dla poszczególnych technologii. Dopiero wówczas deweloperzy odnawialnych źródeł energii będą mogli stwierdzić, czy bardziej opłaca się rozwijać je w naszym kraju czy np. w Niemczech, we Włoszech czy w Rumunii.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Finansowanie
Projekt "Kalkulator emisji CO2 i oszczędności finansowych EKO_SKNERA" Instytutu na rzecz Ekorozowju jest zrealizowany w ramach konkursu grantowego "Razem dla klimatu" Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności