- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Europosłowie wzywają do zwiększenia celu redukcji CO2 (13565)
2011-11-21Drukuj
W przyjętej w środę 16 listopada rezolucji Parlament Europejski wzywa UE do zwiększenia celu redukcji emisji CO2 ponad 20 proc., żeby pobudzić unijną gospodarkę. Zdaniem europosłów Unia powinna walczyć o kontynuowanie założeń protokołu z Kioto i redukować emisję dwutlenku węgla także po 2012 roku.
Rezolucja PE została przyjęta na dwa tygodnie przed szczytem klimatycznym ONZ, który odbędzie się o w dniach 28 listopada – 9 grudnia w Durbanie w RPA.
Zdaniem PE, Unia powinna także potwierdzić swoje silne zaangażowanie w realizację postanowień protokołu z Kioto w sprawie limitów emisji CO2. Europosłowie uważają, że należy uniknąć luki między okresami rozliczeniowymi w ramach protokołu.
"Bez względu na wynik międzynarodowych negocjacji, w interesie UE jest mierzyć wyżej niż cel 20 proc., bo przyniesie to jednocześnie nowe, zielone miejsca pracy oraz pobudzi wzrost i zwiększy bezpieczeństwo" – głosi przegłosowana w środę rezolucja. Dokument nie określa do jakiego poziomu cel redukcji emisji miałby być zwiększony jednak europosłowie wyrazili w rezolucji swoje zadowolenie z analiz prowadzonych przez Komisję Europejską na temat 30-procentowego celu redukcji do roku 2020.
Z rezolucji zadowoleniu są Zieloni w Parlamencie Europejskim. "Obecny cel 20-procentowej redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2020 roku jest ewidentnie niezgodny ze zobowiązaniem UE do ograniczenia wzrostu globalnych temperatur do mniej niż 2 stopni Celsjusza. Cieszymy się, że PE zaakcentował potrzebę zwiększenia tego celu w UE" – oświadczyli w środę po głosowaniu. Ich zdaniem Komisja i rządy państw członkowskich powinny się tym zająć. Zieloni już od dawna domagają się zwiększenia celu redukcji emisji CO2 w Unii Europejskiej do 30 proc.
Zdaniem polskich eurodeputowanych unijne aspiracje klimatyczne opadły. – Aspiracje 30-procentowego celu redukcji nawet najtwardszych zwolenników zwiększania ambicji UE w tym zakresie zostały obniżone – powiedział europoseł Konrad Szymański (PiS, EKR) w rozmowie z PAP. W jego ocenie postulat 30 proc. nie cieszy się poparciem ze strony państw członkowskich. O "złagodnieniu" klimatycznych zapędów unijnych negocjatorów w Durbanie mówił również Bogusław Sonik (PO, EPL) wiceprzewodniczący komisji środowiska w PE. – Coraz bardziej przebija się do świadomości, że jednostronne działania, bez partnerów globalnych, są nieskuteczne – mówił Sonik, choć przyznał, że będą podejmowane próby zwiększania celu redukcji emisji w UE.
W sesji plenarnej PE na temat przygotowań do Durbanu wzięła również udział Joanna Maćkowiak-Pandera, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, która w imieniu polskiej prezydencji zaprezentowała stanowisko UE na szczyt klimatyczny ONZ. Polska prezydencja będzie bowiem podczas szczytu w Durbanie prezentować stanowisko w imieniu UE.
– Konferencję będzie można uznać za sukces, jeśli uda się podczas niej w zadowalający sposób podjąć następujące zagadnienia: realizację ustaleń z Cancún oraz ukierunkowanie dalszych prac nad stworzeniem globalnych ram prawnych dotyczących przeciwdziałania zmianom klimatu, odnosząc się jednocześnie do przyszłości protokołu z Kioto – podkreślała minister Pandera w swoim wystąpieniu w Strasburgu. Wyraziła również zadowolenie z tego, że wszyscy w Unii Europejskiej mają co do Durbanu wspólny punkt widzenia.
Pandera zaznaczyła też, że rolą polskiej prezydencji w Durbanie będzie szukanie możliwości porozumienia w coraz trudniejszym procesie negocjacji klimatycznych. Dodała, że obecna sytuacja na świecie nie sprzyja podejmowaniu zobowiązań klimatycznych przez inne gospodarki światowe takie jak USA, Chiny czy Rosja.
Komisja Europejska zapowiadała już wcześniej, że Unia zamierza wyjść z propozycją zwiększenia redukcji emisji do 30 proc., jeśli inne gospodarki światowe zgłoszą podobne ambicje. Maćkowiak-Pandera informowała, że Polska domaga się, by Komisja przedstawiła analizę kosztów zwiększenia celu redukcji emisji CO2. W wyniku dalszej redukcji oparta na węglu polska gospodarka mogłaby ponieść straty. – Będziemy naciskać na Komisję, by pokazała takie analizy, jak wyglądają korzyści i obciążenia w skali całej UE – podkreślała minister. Jak mówiła, dopiero takie analizy umożliwią ewentualne dyskutowanie o zwiększeniu unijnych ambicji w obszarze klimatu.
Unia Europejska generuje jedynie 11 proc. światowych emisji CO2 i wypełnia swoje zobowiązania. Do największych zanieczyszczeń prowadzą USA, Chiny, Rosja, Indie i Japonia.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Finansowanie
Projekt "Kalkulator emisji CO2 i oszczędności finansowych EKO_SKNERA" Instytutu na rzecz Ekorozowju jest zrealizowany w ramach konkursu grantowego "Razem dla klimatu" Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności