- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
-
EEA: morskie farmy wiatrowe to przyszłość
2011-12-18Centrum Badań Energetycznych przygotowało na zlecenie EEA raport podsumowujący plany inwestycyjne państw Unii Europejskiej w zakresie energetyki wiatrowej. Jego wnioski są bardzo optymistyczne.
Więcej
-
"Stop CO2 – rusz się" w drodze do Kopenhagi
2011-12-17Gdy Polska obejmowała prezydencję w Radzie Unii Europejskiej Dominik Dobrowolski, wrocławski ekolog i podróżnik ruszył na rowerze do Brukseli. Po pół roku z tym samym hasłem "Stop CO2 – Get moving (Rusz się)" wybiera się do Kopenhagi – stolicy państwa, które po nas obejmuje przewodnictwo.
Więcej
-
Ernst & Young: gdzie inwestować w OZE
2011-12-17Które kraje są obecnie najatrakcyjniejsze dla inwestorów z branży OZE zdaniem analityków Ernst & Young i jak postrzegają oni pod tym względem Polskę?
Więcej
-
Co młodzi sądzą o atomie? Wyniki raportu „Przyszłość polskiej energetyki”
2011-12-17Polska nie zamierza rezygnować z budowy elektrowni atomowej. Po katastrofie elektrowni Fukushima w Japonii rzecznik rządu Paweł Graś przekonywał, że jest to bezpieczne rozwiązanie, a elektrownia jądrowa w Polsce jest potrzebna, bo w naszym kraju rośnie zużycie energi. Co o atomowych planach rządu sądzą młodzi Polacy?
Więcej
-
Portal społecznościowy Facebook przechodzi na zieloną stronę mocy
2011-12-17Po 20 miesiącach prowadzenia kampanii, Greenpeace i Facebook ogłosili 16 grudnia początek współpracy na rzecz wykorzystania alternatywnych źródeł energii, zachęcenia producentów do wykorzystania nowych technologii jej produkcji i przygotowania programów zachęcających użytkowników portalu społecznościowego do oszczędzania energii oraz zaangażowania ich w działania wspierające wykorzystanie energii odnawialnej.
Więcej
-
Resort gospodarki: projekt ustawy o OZE jest gotowy
2011-12-16Jeszcze w grudniu projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii może trafić do konsultacji społecznych – zapowiada resort gospodarki. Ale coraz bardziej zniecierpliwieni i sceptyczni przedsiębiorcy, związani z sektorem OZE, przygotowują własny projekt.
Więcej
-
Magazynowanie dwutlenku węgla – stan na rok 2011
2011-12-16Światowy Instytut Wychwytywania i Składowania CO2 (Global Carbon Capture and Storage Institute) opublikował coroczny raport "The global status of CCS: 2011" przedstawiający aktualny stan rozwoju technologii. Prym nadal wiedzie Ameryka Północna, ale Europa nie chce pozostawać w tyle.
Więcej
-
Potwierdzono przyczynę degradacji rafy koralowej
2011-12-16Portugalscy badacze z Uniwersytetu Azorskiego w Ponta Delgada potwierdzili, że utrata glonów z gatunku Symbiodinium jest główną przyczyną niszczenia rafy koralowej. Zjawisko ma ścisły związek z ocieplaniem się klimatu.
Więcej
-
Bajki o niegroźnym promieniowaniu
2011-12-16Z wywiadu z prof. Markiem K. Janiakiem "Istniejemy dzięki promieniowaniu" ("Gazeta Wyborcza" z 12.08.11) dowiedzieliśmy się, że słabe promieniowanie radioaktywne bywa korzystne dla organizmów żywych. To nie nowość, bo także jady i trucizny w rozcieńczeniu bywają pożytecznymi lekarstwami. Na tym analogia się ma kończyć, bo stężone jady zabijają, a wysokie promieniowanie jakoby nie bardzo. Czy na pewno?
Więcej
-
Adaptacja po amerykańsku
2011-12-15Uczestnicy COP 17 w Durbanie doszli do wniosku, że nad ewentualnym porozumieniem rozmawiać będą dopiero na kolejnej konferencji w Katarze. Tymczasem świat już teraz odczuwa skutki zmian klimatycznych. Adaptują się do nich gospodarki wschodzące, choć bez funduszy maja bardzo trudne zadanie. Znacznie lepiej radzą sobie bogate Stany Zjednoczone.
Więcej
-
Durban bez przełomu, apel prezydenta Malediwów
2011-12-15Po dwóch tygodniach żmudnych negocjacji, na szczycie klimatycznym w Durbanie światowi przywódcy po raz kolejni wykazali niezdolność do powstrzymania globalnego ocieplenia – uważa organizacja ekologiczna WWF. Setki milionów ludzi na całym świecie zostały skazane na dalsze dramatyczne pogorszenie ich warunków życia w rezultacie zmian klimatu. Przyczyniła się do tego również postawa polskiej delegacji.
Więcej
-
„Prawo zapomniało o odpadach ze spalania biomasy!”
2011-12-15Tymi słowami eksperci rozpoczęli debatę na temat problematycznych aspektów zagospodarowania ubocznych produktów spalania biomasy, zorganizowaną przez Zespół Center for Business Education. Wydarzenie odbyło się w dniu 23 listopada 2011 roku w siedzibie głównej PGNiG w Warszawie. Wydarzenie miało charakter wykładowo-dyskusyjny. W trakcie seminarium eksperci debatowali na temat możliwości i propozycji wykorzystania lub utylizacji odpadów ze spalania biomasy.
Więcej
-
Samochody elektryczne – mrzonka czy rzeczywistość?
2011-12-15Samochody elektryczne to nie jest już kwestia przyszłości, lecz teraźniejszości. By jednak stały się rzeczywistością, potrzeba zdecydowanych działań promocyjnych dokonywanych przez rządy. To wnioski z debaty "Samochody elektryczne – mrzonka czy rzeczywistość" podczas zakończonego 30 listopada br. VI Forum Energetycznego w Sopocie.
Więcej
-
Kanada formalnie wystąpiła z protokołu z Kioto
2011-12-14Kanada formalnie wystąpiła z protokołu z Kioto – informuje BBC News. Decyzja została podjęta zaledwie kilkadziesiąt godzin po zakończeniu konferencji klimatycznej ONZ w Durbanie.
Więcej
-
Intensywny rozwój odnawialnych źródeł energii w Europie do 2020 roku
2011-12-14Jeśli państwa Unii Europejskiej wypełnią swoje zobowiązania sformułowane w narodowych planach, w obecnej dekadzie ilość energii produkowanej dzięki falom i pływom morskim wzrośnie 11-krotnie, a w przybrzeżnych, morskich elektrowniach wiatrowych aż 17-krotnie – obliczyła Europejska Agencja Środowiska. Więcej energii będą wytwarzać także panele fotowoltaiczne oraz wiatraki na lądzie.
Więcej
-
Smart grid wyzwaniem także dla regulatora
2011-12-14Wdrożenie inteligentnych sieci jest szansą na utrzymanie rozwoju gospodarczego kraju, wzmocnienie pozycji odbiorcy energetycznych usług i rozwój przemysłu ICT. Zdefiniowanie minimalnych wymagań dla instalowanej infrastruktury stanowi realny wstęp do budowy inteligentnej sieci, wg formuły Smart Metering/Smart Grid Ready. Prezes URE Marek Woszczyk wziął udział w X Konferencji Systemy Informatyczne w Energetyce SIwE'11.
Więcej
-
Inteligentny dom
2011-12-13Koordynacja działania urządzeń takich jak klimatyzacja, żaluzje, rolety, ogrzewanie może prowadzić do dużych oszczędności energii w gospodarstwach domowych. Przedstawiamy Państwu rozmowę z Andrzejem Dubrawskim z firmy "Tema", który opowiada o możliwościach użytkowania domów inteligentnych oraz o zainteresowaniu tego typu rozwiązaniami na polskim rynku.
Więcej
-
Rezultaty szczytu w Durbanie nie uchronią świata przed klimatyczną katastrofą
2011-12-13Tysiące delegatów, ekspertów, przedstawicieli organizacji pozarządowych ze 194 państw zakończyło wczoraj, przedłużone o dwa dni, obrady XVII konferencji klimatycznej ONZ w Durbanie. Wynik szczytu w postaci przyjęcia "mapy drogowej", zmierzającej do zawarcia w 2015 roku paktu klimatycznego nie rozwiązał głównego problemu, przed jakim obecnie stoi świat. Celem porozumienia miało być zatrzymanie globalnego ocieplenia na poziomie maksymalnego wzrostu średniej temperatury atmosfery o 2oC i tym samym uniknięcia katastrofalnych dla całej ludzkości skutków.
Więcej
-
Rzecz o "Zagrożeniu problemem carbon leakage w Polsce"
2011-12-13Przedstawiamy analizę szkicu prof. Krzysztofa Żmijewskiego wydanego przez Instytut im. E. Kwiatkowskiego w marcu 2011 roku, opublikowaną na łamach portalu euractiv.pl. Jej autorem jest Maciej Bukowski z Instytutu Badań Strukturalnych.
Więcej
-
„Ekobiurokracja” nie służy środowisku
2011-12-13Odgórne, sztywne narzucanie metod badania wpływu elektrowni wiatrowych na środowiska jest niewskazane, bo każda lokalizacja ma swoją unikalną specyfikę – to najważniejszy wniosek z zakończonego w tym tygodniu Forum Energetyki Wiatrowej. Branża związana z zieloną energią chce przekazać wnioski z forum do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, która pracuje nad wytycznymi regulującymi badania nad wpływem turbin na ptaki i nietoperze.
Więcej
Finansowanie
Projekt "Kalkulator emisji CO2 i oszczędności finansowych EKO_SKNERA" Instytutu na rzecz Ekorozowju jest zrealizowany w ramach konkursu grantowego "Razem dla klimatu" Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności