- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Klimat polskiej prezydencji – ocena przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej w obszarze polityki klimatycznej i energetycznej (13790)
2012-01-05Drukuj
Konferencja została zorganizowana 4 stycznia 2012 roku przez Koalicję Klimatyczną w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie.
W konferencji udział wzięli:
Wendel Trio – dyrektor Climate Action Network Europe
Piotr Trzaskowski – koordynator ds. energii i klimatu, CEE Bankwatch Network
Urszula Stefanowicz – koordynatorka Koalicji Klimatycznej, przedstawicielka Koalicji Klimatycznej na COP17 w Durbanie
Nie ma wątpliwości, że prezydencja Polski w Radzie UE w czasie kryzysu finansowego nie była łatwa. Polska poradziła sobie z wieloma problemami i zdobyła wysokie noty u unijnych polityków i ekspertów. Zdaniem Koalicji Klimatycznej, wyjątkiem są obszary energetyki i ochrony klimatu, w których z pewnością nie ma mowy o sukcesie. Z opinią Koalicji zgadzają się regionalne i europejskie sieci organizacji ekologicznych.
Climate Action Network Europe (CAN), międzynarodowa organizacja zrzeszająca ponad 140 NGO-sów z 26 państw, krytykuje Polskę szczególnie za blokowanie podniesienia unijnego celu redukcji gazów cieplarnianych z 20% do 30%. Zdaniem CAN, Polska nie chce brać pod uwagę korzyści związanych ze wzrostem innowacyjności i efektywności gospodarki ani wpływu redukcji emisji na zdrowie. Sieć negatywnie ocenia także sztywną postawę Polski w kwestii AAUs.
W dyskusjach nad nowym budżetem Unii na lata 2014-2020 polska prezydencja wielokrotnie podkreślała, że unijna polityka spójności powinna być narzędziem realizacji długofalowych priorytetów bloku zawartych w Strategii Europa 2020. Jednym z nich jest cel budowy gospodarki niskoemisyjnej. Jednak niedawny projekt stanowiska naszego rządu kwestionuje propozycję Komisji Europejskiej, by w nowym budżecie UE część funduszy wydzielono na efektywność energetyczną i OZE. – Piękne deklaracje z okresu prezydencji okazują się zupełnie puste. – wskazuje Piotr Trzaskowski, koordynator ds. energii i klimatu CEE Bankwatch Network, sieci monitorującej wykorzystanie funduszy unijnych w Europie Środkowo-Wschodniej.
Trzaskowski negatywnie odnosi się też do priorytetu prezydencji dotyczącego zwiększenia zewnętrznego bezpieczeństwa energetycznego Unii. – Rząd, zabiegając o zawarcie umowy na import gazu do UE z Azerbejdżanu i Turkmenistanu, poddaje pod wątpliwość przywiązanie do ideałów demokratycznych, rzekomo promowanych przez Polskę w krajach byłego ZSRR i Afryce Północnej. Niemożliwym jest promowanie demokracji, jeśli w tym samym czasie dochodami z gazu zasila się budżet dyktatury, która potem wyda pieniądze na podtrzymanie panującej sytuacji.
Zawężenie priorytetów energetycznych wyłącznie do zagadnień bezpieczeństwa zewnętrznego było, zdaniem Koalicji Klimatycznej, błędem polskiej prezydencji. Potrzebne jest zmniejszenie zależności UE od zewnętrznych dostaw surowców energetycznych, a tego nie uda się osiągnąć bez poprawy efektywności energetycznej i rozwoju lokalnych, odnawialnych źródeł energii. Zagadnienia te pozostawały jednak poza polem zainteresowania Polski – aktywność polskich negocjatorów w trakcie prac nad nową dyrektywą o efektywności energetycznej była zdecydowanie niewystarczająca.
Podobnie bagatelizowane lub ignorowane były kwestie ochrony klimatu. Chociaż nie można nie docenić aktywnej roli Polski w przyjmowaniu unijnego stanowiska na Konferencję Klimatyczną w Durbanie, to motywem nie była ochrona klimatu – wyjaśnia Urszula Stefanowicz, która reprezentowała Koalicję podczas COP17 – chodziło o przedłużenie okresu obowiązywania Protokołu z Kioto, aby Polska mogła nadal sprzedawać nadwyżkę redukcji emisji, uzyskaną w początku lat 90. (tzw. AAUs). W opinii wielu uczestników konferencji stanowisko Polski w tym zakresie było w Durbanie tak sztywne, że zaczęto oskarżać polskich negocjatorów, że reprezentują tam interes Polski, a nie Unii Europejskiej. – Niesmaku, jaki pozostawiła taka postawa nie zmniejszyła nawet intensywna praca polskich negocjatorów przy negocjowaniu końcowego porozumienia – konkluduje Stefanowicz.
Informacja prasowa z wydarzenia dostępna jest tutaj.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Finansowanie
Projekt "Kalkulator emisji CO2 i oszczędności finansowych EKO_SKNERA" Instytutu na rzecz Ekorozowju jest zrealizowany w ramach konkursu grantowego "Razem dla klimatu" Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności