- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Okrągły stół w PE o gazie łupkowym z inicjatywy Polaków (14062)
2012-03-15Drukuj
Z polskiej inicjatywy w Parlamencie Europejskim odbyło się we wtorek 6 marca spotkanie założycielskie okrągłego stołu na temat gazu łupkowego. Uczestniczyli w przedstawiciele frakcji chadeków, liberałów i socjaldemokratów. Zabrakło natomiast przedstawiciela Zielonych, którzy są przeciwni wydobywaniu gazu łupkowego. Mają być oni jednak zapraszani na kolejne spotkania.
"Spotkania mają się odbywać co kwartał, by można było merytorycznie rozmawiać o plusach i zagrożeniach wynikających z wydobycia gazu łupkowego. Zapraszani będą przedstawiciele wszystkich frakcji, organizacji reprezentujących firmy oraz uczelni i instytutów" – zapowiedział pomysłodawca grupy roboczej ds. gazu łupkowego w PE, europoseł Bogdan Marcinkiewicz (PO/EPL). Wyjaśnił, że spotkania te mają na celu podniesienie wiedzy o gazie łupkowym wśród europosłów.
"To inicjatywa ludzi przyjaznych gazowi łupkowemu" – dodał wiceprzewodniczący tej grupy europoseł Konrad Szymański (Pis/EKR). Podkreślił przy tym, że chodzi tu o wymianę merytorycznych, a nie ideologicznych argumentów.
Tymczasem w Parlamencie Europejskim przygotowywane są dwa raporty o gazie łupkowym: jeden komisji ds. środowiska, a drugi – komisji ds. energii.
Zieloni w PE chcą, by w całej UE obowiązywał zakaz wydobycia gazu łupkowego jedyną dostępną dotąd metodą szczelinowania hydraulicznego (taki zakaz ustanowiła już w zeszłym roku Francja). Według przeciwników gazu łupkowego, jego wydobycie negatywnie wpływa na środowisko – m.in. zanieczyszcza wody gruntowe, zagrażając tym samym zdrowiu człowieka.
Pod koniec stycznia KE opublikowała raport, z którego wynika, że na razie nie ma potrzeby tworzenia nowych przepisów dotyczących poszukiwań gazu łupkowego. Komisja będzie jednak badać sprawę i nie wyklucza zmian, gdy w Europie ruszy produkcja gazu z łupków na większą skalę.
Tymczasem w kolejnym polskim województwie zapoczątkowano we wtorek poszukiwania tego gazu – kanadyjski koncern Talisman Energy Polska uruchomił pierwszy w Kujawsko-Pomorskiem odwiert poszukiwawczy.
Wiercenie do poziomu 4,2 tys. metrów w głąb ziemi ma trwać ok. dwóch miesięcy, a wykonawcą wierceń dla Kanadyjczyków jest firma Poszukiwania Nafty i Gazu Nafta S.A. z Piły, należąca do grupy PGNiG.
"Wstępne wyniki analiz poznamy prawdopodobnie we wrześniu. Dopiero na podstawie opinii specjalistów można będzie ocenić, na ile 'trafiona' była lokalizacja odwiertu i gdzie wykonać drugi – wymagany koncesją odwiert" – poinformował dyrektor ds. korporacyjnych Talisman Energy Polska, Tomasz Gryżewski. Dodał, że opłacalność wydobycia ze złoża osiąga się dopiero przy co najmniej dziesięciu wieżach o wydajności 2,5 tys. m sześc. gazu na dobę każda.
Przygotowania do podjęcia prac wiertniczych poprzedziły spotkania z okolicznymi mieszkańcami. Firma prowadząca poszukiwania zapewnia, że stosuje surowe przepisy dotyczące ochrony środowiska i bezpieczeństwa, a sam odwiert nie będzie uciążliwy dla otoczenia. Dodaje, że po zakończeniu prac wydzierżawione trzy hektary pola zostaną zrekultywowane, a zostanie jedynie wystająca z ziemi głowica, zabezpieczająca odwiert.
Natomiast Czesi tego samego dnia protestowali przeciwko wydobywaniu gazu łupkowego. Na ulicach, leżącego przy granicy z Polską, miasta Nachod kilkaset osób manifestowało przeciw próbnym odwiertom i planom wydobycia tego gazu przez amerykańsko-australijską spółkę energetyczną BasGas.
Po demonstracji odbyło się spotkanie przedstawicieli władz lokalnych, również przeciwnych odwiertom, z reprezentantami spółki i ministerstwa środowiska. Władze gmin podpisały m.in. wspólną deklarację. Podkreślają w niej, iż nie zgadzają się na wiercenia, które mogą doprowadzić do uruchomienia wydobycia gazu łupkowego na terenach o dużych walorach turystycznych. Ponadto okolice Nachoda słyną ze źródeł wysokiej jakości wody pitnej.
Spółka BasGas planuje poszukiwania zasobów surowca na terenie przygranicznych powiatów Nachod i Trutnov (w województwach hradeckim i libereckim). Powołana w tym celu spółka BasGas Energia Czech uzyskała w ministerstwie środowiska w Pradze koncesję na odwierty na obszarze 777 km2. Władze lokalne domagają się cofnięcia zgody na poszukiwania.
Przeciwników wydobycia gazu łupkowego w Czechach nie uspokajają eksperci, mimo że – ich zdaniem – odwierty nie wpłyną na środowisko, w tym na wody podziemne.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Finansowanie
Projekt "Kalkulator emisji CO2 i oszczędności finansowych EKO_SKNERA" Instytutu na rzecz Ekorozowju jest zrealizowany w ramach konkursu grantowego "Razem dla klimatu" Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności