- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
-
Elektrownie wiatrowe przynajmniej 2 km od zabudowań?
2012-04-20Radni sejmiku Warmii i Mazur zajmą się uchwałą mającą na celu ograniczenie możliwości budowy farm wiatrowych. Wprowadzenie jakich restrykcji w kwestii budowy wiatraków przewidują władze województwa warmińsko-mazurskiego?
Więcej
-
Deklaracja "Dobry Klimat dla Powiatów"
2012-04-19Już od ponad półtora roku działa w Polsce projekt "Dobry Klimat dla Powiatów". Aktywnie uczestniczy w nim 113 powiatów. Celem projektu jest przekonanie władz i mieszkańców powiatów, że ochrona klimatu to również działania lokalne. Dziś odbywa się pierwsza w Polsce Samorządowa Konferencja Klimatyczna. Twórcy projektu, organizatorzy spotkania, będą zachęcać władze powiatowe do umieszczania działań proklimatycznych w strategiach rozwoju powiatów lub ich planach działań.
Więcej
-
Walka ze zmianami klimatu tańsza niż się powszechnie sądzi
2012-04-19Koszty polityki klimatycznej nie wzrosną, nawet gdy do systemu handlu emisjami włączy się nieobjęte nim dotąd międzynarodowe lotnictwo, a na transport morski nałoży się limity emisji – obliczył Komitet ds. Zmian Klimatu, doradzający brytyjskiemu rządowi.
Więcej
-
Założenia nowego projektu ustawy o OZE przedstawione na Forum Energetyki Wiatrowej
2012-04-19Ministerstwo Gospodarki 11 kwietnia ujawniło szczegóły na temat treści projektu ustawy o OZE na XIV Forum Energetyki Wiatrowej (FEW). Nowe prawo będzie aktywniej wspierać rozwój energetyki wiatrowej w Polsce. Do najważniejszych zmian w stosunku do poprzednio prezentowanego projektu należy utrzymanie obowiązku zakupu zielonej energii, utrzymanie aktualnego poziomu wsparcia dla już działających farm wiatrowych oraz zapewnienie 15 letniego, niezmiennego poziomu okresu wsparcia dla nowych inwestycji.
Więcej
-
Grupa pracowników NASA: "Nie straszyć globalnym ociepleniem"
2012-04-19Jedną z taktyk zaprzeczających zmianom klimatu jest wystawianie lipnych ekspertów i późniejsze wielokrotne cytowanie ich opinii. Typowymi przykładami są tu "podpisana przez 31000 naukowców" petycja oregońska czy ostatnia publikacja w "Wall Street Journal". Właśnie doczekaliśmy się kolejnego takiego wystąpienia.
Więcej
-
Wicepremier Pawlak: Rozwijamy energetykę odnawialną we współpracy z Hiszpanią
2012-04-19– Chcemy wzmocnić współpracę z Hiszpanią w dziedzinie energii odnawialnej. Interesuje nas transfer technologii, wspólna produkcja urządzeń oraz działalność naukowo-badawcza na rzecz wzrostu efektywności energetycznej – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas VIII polsko-hiszpańskich konsultacji międzyrządowych. Spotkanie z ministrem przemysłu, energii i turystyki Hiszpanii José Manuelem Sorią odbyło się 12 kwietnia 2012 r. w Warszawie.
Więcej
-
Bioenergia rusza z bloków startowych w Europie Północno-Zachodniej
2012-04-18Redukcja ilości śmieci, które trafiają na wysypiska w Europie jest celem nowego, finansowanego ze środków unijnych projektu poświęconego bioenergii, którego realizacja właśnie się rozpoczęła. W ramach projektu BioenNW (Zaopatrywanie Europy Północno-Zachodniej w Lokalną Bioenergię), który gromadzi naukowców z Belgii, Francji, Holandii, Niemiec i Wlk. Brytanii, przeprowadzona zostanie analiza możliwości wykorzystania jako źródła biopaliwa odpadów, takich jak słoma, drewno, algi czy osady ściekowe, eliminując w ten sposób zależność od produkcji specjalnych upraw spożywczych.
Więcej
-
Zmiany klimatu niestraszne pingwinom zamieszkującym Antarktydę na stałe
2012-04-18W ocieplającym się klimacie Półwyspu Antarktycznego mieszkające tam cały rok pingwiny mają przewagę nad migrującymi ptakami, gdyż ich proces rozrodu lepiej dostosował się do rosnących temperatur – uważają badacze z nowojorskiego Stony Brook University.
Więcej
-
Prezentacje z I Samorządowej Konferencji Klimatycznej
2012-04-17W dniach 19-20 kwietnia 2012 roku w Warszawie odbyła się I Samorządowa Konferencja Klimatyczna projektu "Dobry klimat dla powiatów". Już można obejrzeć prezentacje, które były na niej prezentowane.
Więcej
-
Zielona Stolica Europy 2014
2012-04-17Bristol, Frankfurt i Kopenhaga znalazły się w finale konkursu na Zieloną Stolicę Europy w 2014 r. Miasta wybrano spośród 18 kandydatów nominowanych do tej nagrody. Finalistów wytypowała niezależna grupa ekspertów, która oceniła kandydatury w dwunastu odrębnych dziedzinach.
Więcej
-
Polskie firmy współpracują na rzecz innowacyjnego transportu ekologicznego
2012-04-17Środowiska przemysłowe i naukowe zawiązały platformę współpracy dla rozwoju i wdrażania nowoczesnych rozwiązań z obszaru transportu ekologicznego. Polska Platforma Technologiczna Transportu Ekologicznego (PPTTE) to wynik ponad dwuletniej współpracy Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE z przedstawicielami sektora transportowego. W działania te zaangażowane było Ministerstwo Gospodarki i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Więcej
-
Polskie weto wpłynęło na spadek cen uprawnień do emisji CO2 w marcu
2012-04-17Niemal przez cały marzec wartość uprawnień do emisji dwutlenku węgla ulegała deprecjacji. Podczas trwającego od początku miesiąca, trzytygodniowego ruchu spadkowego, ceny obniżyły się z poziomu 8,83 euro do 6,70 euro, co stanowi ponad 24 proc. spadek. Jedynie w ostatnich dniach marca zaobserwowano niewielki wzrost cen na rynkach kasowych, które w ostatnim dniu miesiąca zatrzymały się na poziomie 6,96 euro. W marcu nastąpił spadek obrotów w handlu uprawnieniami w porównaniu z lutym o ponad 15 proc. w przypadku jednostek EUA oraz o ponad 52 proc. w przypadku uprawnień CER. Sprzedano łącznie 3,426 mln EUA oraz 1,252 mln CER.
Więcej
-
Ostateczne negocjacje ws. dyrektywy o efektywności energetycznej
2012-04-16Projekt nowej dyrektywy o efektywności energetycznej jest już w końcowej fazie wprowadzania do niego zmian. Podczas nieformalnego spotkania w środę rozpoczną się rozmowy pomiędzy Komisją Europejską, Parlamentem a Radą UE.
Więcej
-
Powstała pszenica odporna na zasolenie gleb
2012-04-16Pszenicę, która toleruje duże zasolenie gleb, dając w trudnych warunkach plon o jedną czwartą wyższy niż normalnie, wyhodowali naukowcy z Australii – informuje australijska agencja badawcza CSIRO.
Więcej
-
Ile hybryd kupili Polacy w 2011 roku?
2012-04-15Sprzedaż samochodów z napędem hybrydowym wzrasta w naszym kraju z roku na rok.
Więcej
-
Włochy nowym liderem europejskiego rynku PV?
2012-04-15W obliczu drastycznych cięć dopłat do produkcji energii w systemach fotowoltaiczncyh w Niemczech, uwaga inwestorów w branży fotowoltaicznej może w tym roku skupić się przede wszystkim na rynku włoskim.
Więcej
-
NIK: Ważenie ciężarówek to farsa
2012-04-14Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak Inspektoraty Transportu Drogowego walczą z przeciążonymi ciężarówkami. Wyniki kontroli są zatrważające: "Polskie drogi są rozjeżdżane przez przeładowane tiry. Tymczasem Inspekcja Transportu Drogowego zaniechała przeprowadzania kontroli w nocy, w weekendy oraz w okresie jesienno-zimowym. To spowodowało, że nieuczciwi przewoźnicy mogli pozostać bezkarni" — czytamy w komunikacie. Ponadto, w województwach przygranicznych kontrolowane są prawie wyłącznie pojazdy zagraniczne, co nie ma większego sensu, gdyż przy przekraczaniu granicy kontrolują je celnicy.
Więcej
-
Biogospodarka w akcji
2012-04-14Prezydencja duńska otwiera debatę: biogospodarka jako strategiczny sektor przemysłowej działalności w Europie. Nowy sposób na wyzwania związane z dostawami energii, globalnym ociepleniem i zarazem starzeniem się Unii?
Więcej
-
1500 drzew od Brothera w Chojnowie
2012-04-14Firma Brother Polska w ramach ogólnoświatowego ekologicznego projektu Brother Earth posadzi 1500 drzew w Chojnowie, koło Warszawy. Akcja odbędzie się 18 kwietnia 2012 r.
Więcej
-
Ustawa o OZE pobudzi rynek mikroźródeł energii?
2012-04-13Przeszło 1 mld zł to kwota, jaką BOŚ przeznaczył na kredytowanie inwestycji w odnawialne źródła energii w ciągu 20 lat działalności. Największe kwoty pożyczane są na budowę farm wiatrowych. Indywidualni klienci najczęściej inwestują w kolektory słoneczne. Zdaniem Anny Żyły, głównego ekologa banku, przepisy z ustawy o OZE mogą ożywić rynek mikroinstalacji.
Więcej
Finansowanie
Projekt "Kalkulator emisji CO2 i oszczędności finansowych EKO_SKNERA" Instytutu na rzecz Ekorozowju jest zrealizowany w ramach konkursu grantowego "Razem dla klimatu" Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl
RSS
Polityka prywatności
-
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej