- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
RWE: Zmiany nawyków odbiorców to poprawa działania sieci elektroenergetycznej (15143)
2012-12-20Drukuj
RWE zaprezentowało wyniki programu "Inteligentna Energia RWE" – pierwszy w Polsce zintegrowanego programu obejmującego: wdrożenie instalacji liczników inteligentnych (Smart Meter), kampanię edukacyjną i badanie zachowań odbiorców energii elektrycznej. W ramach programu w wybranych warszawskich budynkach zostały zainstalowane nowoczesne urządzenia pomiarowe, a wśród ich mieszkańców RWE przeprowadziło kampanię edukacyjną. Uczestnicy programu (Grupa SMART) wyrazili zgodę na analizę ich profili zużycia oraz otrzymywali liczne porady, jak w łatwy sposób bardziej racjonalnie korzystać z energii elektrycznej.
"Prosta zmiana nawyków odbiorców indywidualnych może przełożyć się na poprawę działania sieci elektroenergetycznej i ograniczenie strat wywołanych jej przeciążeniem. Zwiększenie efektywności przesyłu energii oraz zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko wymaga odpowiedniego zarządzania popytem w cyklu dziennym. Dlatego kampania edukacyjna RWE w ramach programu Inteligentna Energia RWE koncentrowała się na ekonomicznych i ekologicznych zaletach przesuwania zapotrzebowania na moc poza godzinami wieczornymi, czyli poza tzw. "szczytem energetycznym w Warszawie"" – powiedział Robert Stelmaszczyk, prezes zarządu RWE Stoen Operator.
Wśród mieszkańców biorących udział w programie zostały przeprowadzone dwa badania, które miały na celu ustalenie, czy instalacja inteligentnych liczników oraz akcja edukacyjna miały wpływ na ich postawy i codzienne czynności związane z korzystaniem z energii. W końcowej ankiecie 61 proc. z Grupy SMART zadeklarowało zmianę swojego zachowania związanego z korzystaniem z urządzeń elektrycznych. Analiza jej wyników pokazała także, że w porównaniu z rozpoczęciem programu aż 12 proc. więcej uczestników uważa, iż ma bezpośredni wpływ na wysokość rachunków, zaś o 9 proc. wzrósł odsetek osób starających się oszczędzać energię.
Pozytywny efekt programu "Inteligentna Energia RWE" potwierdza też analiza dziennego rozkładu zużycia energii przez testową grupę SMART. Na podstawie analizy profili z liczników inteligentnych, porównań i badań oszacowano gotowość świadomych klientów posiadających dokładne dane pomiarowe do przesunięcia zużycia energii poza szczyt. Większą elastyczność testowej Grupy SMART w stosunku do grupy sprawdzającej oszacowano na około 2 proc. zapotrzebowania na moc we wskazanych godzinach szczytowych (godz. 19–21).
"Choć 2-procentowe przesunięcie może wydawać się niewielkie, warto uzmysłowić sobie, że gdyby analogiczna zmiana dokonała się w skali całej Warszawy, oznaczałoby to możliwość redukcji zapotrzebowania na moc o 18 MW oraz redukcję rocznej emisji CO2 o 2600 ton. Natomiast dla całej Polski, zakładając zaledwie 1-procentowe przesunięcie, wartość redukcji wyniosłaby 250 MW. Uniknięty koszt budowy bloku szczytowego o mocy 250 MW to aż miliard złotych!" – wyjaśnia Artur Stawiarski, dyrektor ds. rozwoju Sieci RWE Stoen Operator.
Wprowadzenie do 2020 r. inteligentnych liczników u 80 proc. odbiorców energii jest jednym z istotnych elementów realizacji założeń unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego, który obliguje Polskę m.in. do 20-procentowego wzrostu efektywności energetycznej. Również Ministerstwo Gospodarki w krajowym planie poprawy efektywności energetycznej wskazuje potrzebę rozwoju systemu inteligentnego opomiarowania na terenie całego kraju.
Kampania edukacyjna przeprowadzona przez RWE pokazała, że oszczędności uzyskane dzięki edukacji konsumentów, skutkujące zmianą ich nawyków wykorzystywania energii, mogą być znaczące. Jednak zwiększenie skali instalacji inteligentnych liczników, które stanowią punkt wyjścia do stworzenia tzw. inteligentnej sieci energetycznej (ang. Smart Grid), wymaga znaczących nakładów finansowych. Operatorzy systemów dystrybucyjnych nie będą w stanie przeprowadzić tych inwestycji bez trwałego modelu rynku energii elektrycznej i systemu regulacji.
Program "Inteligentna Energia RWE" nie jest jedyną inicjatywą w obszarze inteligentnych sieci, jaką realizuje RWE. Jedną z największych instalacji "smart meter", jaką realizuje Grupa RWE, jest niemiecki projekt "Mülheim". W jego ramach RWE zainstalowało w Mülheim 98 300 inteligentnych liczników i około 1000 koncentratorów danych. Przez 4 lata (2008 - 2012) RWE zainwestowało w ten projekt 30 mln euro.
Programem "Inteligentna Energia RWE" zostali objęci wybrani lokatorzy budynków przy pasażu Wiecha w Warszawie. RWE zainstalowało tam 600 inteligentnych liczników oraz koncentratory danych. Badania opinii wśród uczestników programu zrealizowała firma badawcza TNS Polska w dniach od 19 maja do 03 czerwca oraz od 18 października do 31 października 2012 roku.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Finansowanie
Projekt "Kalkulator emisji CO2 i oszczędności finansowych EKO_SKNERA" Instytutu na rzecz Ekorozowju jest zrealizowany w ramach konkursu grantowego "Razem dla klimatu" Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności