- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Poferment przerobią na opał lub na suchy nawóz (16288)
2013-10-09Drukuj
11 września ruszyła biogazownia rolnicza przy zakładach mięsnych ZUH Wojciechowski koło Opoczna. Na biogaz przetworzy ona m.in. odpady poubojowe z tych zakładów, za których utylizację firma musiała dotąd słono płacić. Odpad z produkcji biogazu, czyli tzw. poferment, ma być tam w większości suszony i przerabiany na pelet, który będzie sprzedawany jako opał lub suchy, prawie bezwonny nawóz. To pionierska w Polsce metoda.
Zakłady ZUH Wojciechowski w Sobawinach koło Opoczna to jedna z największych fabryk mięsa w centralnej Polsce. Skupuje ona trzodę i bydło, prowadzi ubój, produkuje i przetwarza mięso, wyrabia wędliny i je dystrybuuje. Odpady poubojowe musiała oddawać dotąd do utylizacji wyspecjalizowanej w tym zewnętrznej firmie, sporo jej za to płacąc (do niedawna nawet pół miliona złotych rocznie). W spółce ZUH Wojciechowski zrodził się więc pomysł, żeby przy fabryce wybudować niewielką biogazownię, która przerobi odpady z zakładu na biogaz. Firmie udało się zdobyć unijną dotację na ten cel.
Instalacja, której moc elektryczna to 0,5 MW, a cieplna – 0,7 MW, ruszyła 11 września 2013 r. Przedsięwzięcie jest tak skonstruowane, że – według zapewnień jego menedżera - będzie rentowne nawet w obecnych bardzo trudnych dla biogazowni rolniczych warunkach rynkowych. Po pierwsze dzięki temu, że biogazownia w Sobawinach będzie korzystać wyłącznie z własnych surowców: kiszonek kukurydzy ze swoich upraw (należących do właściciela firmy ZUH Wojciechowski, który kupił i wydzierżawił na ten cel łącznie 200 hektarów pól) oraz odpadów poubojowych z fabryki mięsa Wojciechowski. Po drugie prąd wytwarzany przez biogazownię będzie zużywany właśnie przez tę fabrykę, obniżając jej koszty, zaś ciepło produkowane w biogazowej instalacji ma służyć m.in. do suszenia większości odpadu z produkcji biogazu, czyli tzw. pofermentu. Po odwodnieniu w specjalnych prasach i osuszeniu będzie on przerabiany na pelet, służący jako opał dla ciepłowni i elektrociepłowni na biomasę lub jako suchy, prawie bezwonny nawóz. Dzięki takim rozwiązaniom cała instalacja będzie bezodpadowa.
Linia do produkcji peletu przy sobawińskiej biogazowni ma powstać do czerwca przyszłego roku. Wtedy też zapadnie decyzja, czy pelet sprzedawać jako opał czy nawóz. Zainteresowani nim jako opałem powinni się znaleźć, jeśli weźmie się pod uwagę m.in. fakt, że w Polsce od lat wytwarza się z organicznej części odpadów komunalnych tzw. paliwo alternatywne, wykorzystywane do produkcji energii w cementowniach.
Suszenie i przerabianie pofermentu na pelet to rozwiązanie już z powodzeniem wdrożone m.in. w Niemczech i Czechach. Jest godne zauważenia m.in. dlatego, że zarówno w warunkach polskich, jak i niemieckich, zagospodarowanie pofermentu bywa bardzo problematyczne. Zazwyczaj stosuje się go jako tzw. mokry nawóz, ale w większej biogazowni (o mocy 1-2 MW) powstaje tyle masy pofermentacyjnej, że potrzeba setek hektarów gruntów rolnych, by ją w ten sposób zagospodarować. Tak wykorzystywany poferment trzeba bowiem odpowiednio glebie dawkować, ani za dużo, ani za często. To właśnie z tego powodu masę pofermentacyjną z niemieckich biogazowni zaczęto ostatnio wywozić do Polski. Należy też wziąć pod uwagę fakt, że poferment powstaje w biogazowni każdego dnia, a według przepisów nie można go wywozić na pola jako nawóz przez cały rok. Zakazane jest robienie tego zimą (taki zakaz został wprowadzony po to, żeby gnojowica, obornik czy poferment wywieziony w zimowych miesiącach na pola nie spłynął z nich wiosną, razem z roztapiającym się śniegiem, do strumieni, jezior i rzek).
Po drugie poferment nie jest bezzapachowy i dlatego nawożenie nim pól budzi w naszym kraju protesty. Lokalne społeczności odbierają to często jako bardziej uciążliwe niż samo funkcjonowanie biogazowni. Szczególnie, że zdarza się, zwłaszcza wtedy, gdy biogazownia jest niewłaściwie zaprojektowana i eksploatowana, że poferment śmierdzi - wprawdzie mniej intensywnie niż gnojowica czy obornik, ale jednak śmierdzi. Sposobem na to jest wstrzykiwanie pofermentu do gleby zamiast wylewania go na nią lub przeorywanie pola zaraz po nawiezieniu. Nie każdy jednak to robi. Suszenie pofermentu i przetwarzanie go na suchy nawóz o słabym, niedokuczliwym zapachu (tak jak w przypadku zastosowania polskiej, innowacyjnej technologii Electra) lub na opał wydaje się więc świetnym rozwiązaniem.
Biogazownia rolnicza w Sobawinach ma produkować 4 tys. megawatogodzin (MWh) prądu rocznie. Zużywać na swoje potrzeby będzie wielokrotnie mniej energii, m.in. dzięki temu, że odzyskiwać będzie ciepło pochodzące z chłodzenia silników i ze spalin. Dzięki takim rozwiązaniom, ta biogazownia, podobnie jak i inne tego typu obiekty, jest dużo bardziej efektywna energetycznie od klasycznych elektrowni węglowych.
Jacek Krzemiński
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Finansowanie
Projekt "Kalkulator emisji CO2 i oszczędności finansowych EKO_SKNERA" Instytutu na rzecz Ekorozowju jest zrealizowany w ramach konkursu grantowego "Razem dla klimatu" Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności