- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Banki inwestują w węgiel – jakim kosztem? (16466)
2013-11-16Drukuj
W ciągu ostatnich kilku lat firmy węglowe mogły liczyć na olbrzymie wsparcie banków — wynika z najnowszego raportu "Banking on coal — Undermining our Climate", przygotowanego wspólnie przez kilka międzynarodowych organizacji pozarządowych. W dokumencie zawarto analizę finansowania dziewięciu węglowych hot spotów w różnych rejonach świata. Przez 7,5 roku 89 instytucji wsparło wydobycie węgla na łączną kwotę 118 mld euro, lecz kosztem klimatu, środowiska i zdrowia lokalnych społeczności.
Dokument został opublikowany 15 listopada br., podczas odbywającej się w Warszawie Konferencji Klimatycznej ONZ. Raport, stworzony we współpracy Polskiej Zielonej Sieci, BankTrack, CEE Bankwatch Network i niemieckiej Urgewald, przedstawia wyniki badań monitoringu instytucji finansujących węgiel na całym świecie. Światowy przemysł wydobywczy węgla osiąga obecnie wartość 7,9 mld ton rocznie i nadal się rozwija. — Od roku 2000 produkcja węgla wzrosła niemal o 70%. Wydaje się, że im więcej rozmawiamy na temat zmian klimatu, tym więcej węgla spalamy i wydobywamy — mówiła podczas konferencji prasowej dyrektor Urgewald, Heffa Schucking.
Z analiz wynika, że od 2005 do połowy 2013 roku finansowe wsparcie wydobycia węgla, w formie pożyczek i gwarancji, wzrosło o prawie 400 proc. i wyniosło 118 mld euro. — Niektóre banki uczestniczą również bezpośrednio w handlu węglem, kupując go w Indonezji czy Ameryce Południowej — podkreślił Yann Louvel z BankTrack, badający działalność 20 największych sponsorów. Za to wsparcie w 57% odpowiadają instytucje z Chin, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.
Aż 71% wszystkich inwestycji należy do 20 banków. Głównymi donatorami okazały się Citi (7,29 mld euro), Morgan Stanley (7,23 mld) i Bank of America (6,65 mld). W badaniu zdiagnozowano również 9 hot spotów wydobycia węgla. Największym ośrodkiem są Chiny z produkcją 3,66 mln ton w 2012 roku (mapa poniżej). Do hot spotów należą również Stany Zjednoczone, Australia z Indonezją, Rosja z Kazachstanem, Indie, Centralna Europa, RPA i Kolumbia.
Kliknij, aby powiększyć
Jak podkreślają autorzy raportu, nie zawsze banki chwalą się prowęglowymi działaniami. — Większość banków bardzo chętnie publikuje dane na temat swoich inwestycji w energię odnawialną, ale jednocześnie nie chce mówić na temat węgla, który również wchodzi w skład ich portfolio — tłumaczyła Schucking. Louvel wymienił kilka haseł, którymi lubią posługiwać się banki: "finansujemy niskowęglową gospodarkę" (Bank of America) czy "zwalczając zmiany klimatu" (BNP Paribas). — Jest trochę tak, jakby banki miały schizofrenię — podsumował.
Polskie banki w ''brunatnym rankingu''
Na kilka dni przed publikacją pełnego raportu autorzy przedstawili jego część — ''brunatny ranking'' prywatnych banków, które w największym stopniu finansują kopalnie węgla w Europie Środkowej (Polska, Niemcy i Czechy). Jest on wynikiem analizy wsparcia dla ośmiu firm wydobywczych: Vattenfall, RWE, Kompanii Węglowej, Polskiej Grupy Energetycznej (PGE), Ze Pak S.A., New World Resources, Czech Coal oraz Litvinovska uhelna.
— Węgiel jest największym źródłem powodujących zmiany klimatu emisji CO2. Ponieważ Niemcy i Polska zajmują kolejno ósmą i dziewiątą pozycję na liście największych producentów węgla na świecie, Europa Środkowa jest jednym z najważniejszych obszarów światowej produkcji węgla. To dlatego chcieliśmy się bliżej przyjrzeć górnictwu węgla w tym regionie i zbadać, które banki prywatne wspierają ten sektor — wyjaśnia Heffa Schucking.
Pierwsze miejsce na liście zajął Goldman Sachs. Za nim znajduje się Citi, Deutsche Bank, Morgan Stanley i ING. Do tego grona największych europejskich donatorów należą również dwie polskie instytucje — Bank Gospodarstwa Krajowego i PKO Bank Polski.
— Górnictwo węgla kamiennego w Niemczech to wkrótce będzie już przeszłość, ale w Polsce nadal mamy plany budowy nowych kopalni tego surowca na południu kraju. Jeśli chodzi o górnictwo węgla brunatnego, to zarówno niemieckie giganty energetyczne Vattenfall i RWE, jak i polskie PGE i ZE PAK mają plany ekspansji. Realizacja tych planów będzie miała katastrofalne skutki dla klimatu, przyrody i lokalnych społeczności. Europejski Bank Inwestycyjny i Bank Światowy już to zrozumiały i wycofują się z węgla. Najwyższy czas, żeby banki prywatne podążyły ich śladem — dodał Kuba Gogolewski z CEE Bankwatch Network.
Kopalnie odkrywkowe oznaczają dewastację środowiska, przymusowe wysiedlenia, utratę majątków i miejsc pracy. Na skutek wydobycia węgla w Niemczech od 1945 roku wysiedlono nawet 110 tys. osób. W całej Polsce przeciwko takim inwestycjom protestuje coraz więcej społeczności lokalnych, m.in. mieszkańcy gmin Gubin i Brody w Lubuskim oraz Krobi i Miejskiej Górki w Wielkopolsce, gdzie uruchomić kopalnie zamierzają odpowiednio PGE i ZE PAK. Powstała Ogólnopolska Koalicja "Rozwój TAK — Odkrywki NIE", sprzeciwiająca się budowie nowych obiektów.
— Piętnujemy dziś banki, których inwestycje w Europie Środkowej powodują ocieplenie klimatu, niszczą środowisko i szkodzą lokalnym społecznościom. Banki muszą sobie zdać sprawę, że o ile nie przestaną finansować inwestycji węglowych, będą odpowiedzialne za cierpienie ludzi, których na całym świecie dotykają skutki wydobycia węgla i zmian klimatu — dodał Yann Louvel.
***
Podczas szczytu klimatycznego, 15 listopada br., Tomasz Waśniewski, przedstawiciel koalicji "Rozwój TAK – Odkrywki NIE" w ramach gestu solidarności dołączył do głodówki delegata Filipin, Yep Sano.
Olga Bakanowska,
ChronmyKlimat.pl
na podstawie: PAP, Polska Zielona Sieć
Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Finansowanie
Projekt "Kalkulator emisji CO2 i oszczędności finansowych EKO_SKNERA" Instytutu na rzecz Ekorozowju jest zrealizowany w ramach konkursu grantowego "Razem dla klimatu" Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności