- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Carboautomatyka – lider technologii odmetanowania (16814)
2014-02-15Drukuj
Wszystkie 9 wybudowanych w Polsce w ostatnich latach stacji odmetanowania zostały oparte o technologię i rozwiązania opracowane w tyskiej Carboautomatyce SA. Najnowsza z tych stacji właśnie rozpoczęła pracę w należącej do Kompanii Węglowej, kopalni Brzeszcze. Ta położona w Małopolsce kopalnia należy do zakładów, gdzie ze złóż węgla wydziela się najwięcej metanu w Polsce.
Bezpieczeństwo i oszczędności
– Oferowane przez nas stacje odmetanowania są nowoczesne, w pełni zautomatyzowane i skomputeryzowane. Charakteryzuje je wysoka sprawność i niska energochłonność – zapewnia Henryk Stabla, prezes zarządu Carboautomatyka SA. – Uruchomienie powierzchniowej stacji odmetanowania oznacza usprawnienie i unowocześnienie systemu odprowadzania metanu z kopalni. To także wymierne oszczędności i poprawa bezpieczeństwa pracy górników. Nowa stacja spełnia wszystkie warunki bezpiecznego prowadzenia zakładu i przede wszystkim gwarantuje pewność ruchową, a co za tym idzie, stabilną produkcję – dodaje prezes Stabla.
W kopalni Brzeszcze praktycznie cały ujęty metan jest sprzedawany do odbiorców zewnętrznych, między innymi do firmy chemicznej Dwory oraz Nadwiślańskiej Spółki Energetycznej. To, co nie trafi do innych odbiorców, będzie wykorzystywane jako czyste źródło energii na potrzeby kopalni.
Plan zakłada budowy stacji silników metanowych o łącznej mocy elektrycznej 5 MW wraz z wyposażeniem, pozwalających na produkcję energii elektrycznej i cieplnej na bazie spalania metanu pozyskiwanego z nowej stacji odmetanowania.
Według danych dostępnych w prasie branżowej, we wszystkich zagłębiach węglowych w Polsce, metan występuje, jako gaz prawie czysty, tj. z minimalną ilością innych gazów, jego wartość opa-łowa wynosi 35 897 kJ/m3. Na chwilę obecną jego eksploatacja wydaje się być najatrakcyjniejsza w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym. Zasoby geologiczne metanu wynoszą około 250 mld m3, zasoby bilansowe 95 mld m3, w tym z obszarów gór¬niczych kopalń czynnych – 29,8 mld m3. Aktualnie w wyniku prowadzonej eks¬ploatacji pokładów węgla jego emisja do atmosfery jest na poziomie 900 mln m3 rocznie. Metodą drenażu wychwytuje się około 270 mln m3 metanu, z czego w sposób przemysłowy wykorzystuje się jedynie 55 proc.
– Rozwinięcie na szeroką skalę energetyki opartej na metanie byłoby wprawdzie w początkowej fazie kosztowne, ale wielokrotnie tańsze niż spodziewane nakłady na rozwój energetyki jądrowej (ponad 50 mld zł), eksploatację gazu z łupków (ok. 220 mld zł) czy wykorzystanie technologii zgazowania węgla w złożu – przekonywał we wrześniowym wydaniu Magazynu Korporacyjnego Grupy Weglokoks, profesor Jan Drzewiecki z Głównego Instytutu Górnictwa. – Tym bardziej, że pozyskiwanie metanu jest znacznie łatwiejszy niż gazu z łupków – argumentował profesor Drzewiecki.
Kopalnia Brzeszcze jest najbardziej metanową polską kopalnią. Gaz wydziela się w ścianach wydobywczych, wyrobiskach korytarzowych, drogach wentylacyjnych, a także jest ujmowany systemami odmetanowania w ścianach i przodkach chodnikowych.
Zakład Kompletacji i Montażu Systemów Automatyki Carboautomatyka powstał w 1976 roku, jako jedna z kilku firm, które tworzyły Centrum Naukowo-Produkcyjne Elektrotechniki i Automatyki Górniczej EMAG. W roku 1992 Carboautomatykę przekształcono w pracowniczą spółkę akcyjną.
źródło: Forhang - Silesia
Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Finansowanie
Projekt "Kalkulator emisji CO2 i oszczędności finansowych EKO_SKNERA" Instytutu na rzecz Ekorozowju jest zrealizowany w ramach konkursu grantowego "Razem dla klimatu" Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności